SİGARA EVE HAPSOLDU

Türkiye devrim gibi bir karar aldı. Yasa kabul edildi. Ev dışında sigara hayatımızdan çıktı.

Meclis’ten yeni yıl hediyesi. Sigarayı yasaklayan yasa gitti geldi. Sağlık Bakanı’nın bastırmasıyla ertelemeden son anda vazgeçildi. Yasağın kapsamı genişletilerek geçti.

Restorant, cafe, birahane ve kahvehanelerde yasak 18 ay sonra devreye girecek. Diğer alanlarda ise 4 ay sonra yasaklar başlayacak.

Türkiye tarihi bir adım attı. Sigara içilmesini özel ikametgah ve sokak dışında yasaklayan son yılların en tartışmalı düzenlemesi, dün TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen yasa ile kamu binaları ile birden fazla kişinin girebileceği her türlü kapalı alanın yanı sıra, takside, bar, birahane ve köy kahvesinde, hatta şehir hatları vapurlarının güvertelerinde dahi sigara içilmesi yasaklandı.

İHLALE CEZA YAĞACAK

Sigara yasağını ithal edenlere 50 YTL ceza verilecek. 18 yaşından küçüklere sigara satanlara 1 yıla kadar hapis verilebilecek. Sigara şeklinde oyuncak, şeker, sakız üretmek dahi yasak olacak ve bu yasağı delenlere 10 bin YTL’ye kadar ceza kesilecek.

ÖNCE YAZIYLA UYARILACAK: Sigara yasağıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilecek.

OKUL BAHÇESİ DE YASAK: Dersaneler de dahil tüm öğrenim kurumlarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek. Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek.

STATTA SINIRLAMA: Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, tütün tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

KORUYUCU ÖNLEMLER: Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak reklam ve tanıtım yapılamayacak. Firmalar sponsor olamayacak. TV’lerde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.