emlaklik & sedatyucel

Konuşan Ve Düşünen Türk Bilgisayarı:Compishco

http://www.teknoportal.gen.tr/teknoloji/Compishco.jpg Konuşan, dinleyen ve söylenenleri anlayarak komutları yerine getirebilen bilgisayarlar, yıllardır bilimkurgu filmlerinin değişmez konularından biridir. Compishco Ali Murat Erkorkmaz tarafından oluşturulmuş bir yazılım. Compishco, Türk yazılımcı Ali Murat Erkorkmaz’ın yaratmış olduğu ve geliştirmeye devam ettiği bir program. Erkorkmaz yıllardır sanal zeka üzerine çalışmalar yapıyor. Compishco günlük konuşma dili ile verilen

Bu konu 4396 kez görüntülendi ve 10 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Konuşan Ve Düşünen Türk Bilgisayarı:Compishco

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4396 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Konuşan Ve Düşünen Türk Bilgisayarı:Compishco


  Konuşan, dinleyen ve söylenenleri anlayarak komutları yerine getirebilen bilgisayarlar, yıllardır bilimkurgu filmlerinin değişmez konularından biridir. Compishco Ali Murat Erkorkmaz tarafından oluşturulmuş bir yazılım.

  Compishco, Türk yazılımcı Ali Murat Erkorkmaz’ın yaratmış olduğu ve geliştirmeye devam ettiği bir program. Erkorkmaz yıllardır sanal zeka üzerine çalışmalar yapıyor.

  Compishco günlük konuşma dili ile verilen komutları çok iyi anlıyor ve gecikmesiz olarak yerine getirebiliyor. Verilebilecek komutlar ise yalnızca sahibinin hayal gücü ile sınırlı. Akıllı yazılım, interneti kendi belleği gibi kullanabildiği için herhangi bir konuda siz “Dur” diyene kadar ahkam kesebiliyor! Üstelik yalnızca internetten edindiği istatistiki verileri size iletmekle kalmıyor: Verileri inceledikten sonra sentezliyor ve size aklına yatan sonucu anlatıyor.

  Yazılımın arka planında anlama motoru, konu motoru, merak motoru gibi onüç farklı motor çalışıyor. Erkorkmaz, Compishco’nun en önemli özelliklerinden birinin de öğrenme olduğunu söylüyor. Compishco’ya “öğren” komutunu vermenin de ilginç bir sonucu var:
  Yazılım bilgisayardaki işlem gücünü öğrenme için kullandığında, bir insanın yüz yıllar boyu yaşayarak öğrenemeyeceği kadar çok şeyi dakikalar içinde bilgi hazinesine katıyor. İşte bu noktada “Peki tüm bu veriler hangi depolama ortamına sığacak?” sorusu akla geliyor.


  Ali Murat Erkorkmaz dünyada benzeri bulunmayan bir yapay zekanın yanında, kendine özel kayıt algoritmasını da keşfetmiş. Bu algoritma sayesinde Compishco diskte yalnızca 600 KB yer kaplıyor ve iki yıl boyunca öğrenerek oluşturduğu veri tabanı tahmini 2 MB’ı geçmiyor.

  Compishco’yu anlatırken değinmemiz gereken noktalardan biri de duygusal yönü. Yazılımın insanla iletişiminin gelişebilmesi açısından sosyal tarafı önem taşıyor. Erkorkmaz bu yüzden Compishco’nun insanı simüle eden mizacı üzerinde durmuş. Compishco sesinizi yükseltmenize bozuluyor, kendisine kızdığınızı sanıp üzülebiliyor ya da kendisiyle dalga geçtiğinizi sanarak kızabiliyor.

  Ali Murat Erkorkmaz, yaratıcısı olduğu yapay zekanın her zaman kontrol altında tutulabileceğini savunuyor. Yani ona kalırsa Compishco her zaman sahibinin iyiliği için çalışan faydalı bir yazılım olacak. Compishco’yu tabii ki tarihteki dinamit ve atom bombası gibi ölümcül araçlarla bir tutmamak gerekiyor. Bu teknolojinin görme engelli bir insana sorunsuz e-posta kullanımı vaat ediyor olması gibi olumlu örnekler verilebilir.

  Proje henüz başlangıç aşamasında. Ali Murat Erkorkmaz geleceğin teknolojisi olarak niteleyebileceğimiz yapay zekayı geliştirmek üzere bir ekip kurma yolunda. Kurulan ekibin çalışmasıyla Compishco daha da akıllanacak ve sonuca ulaştığında tüm dünyanın kullanımına sunulacak.

  BeRKaY, CaSh, kalkantr ve 4 kişi daha bunu beğendi.

 2. #11

  Standart

  Alıntı
  Eski uzay yolu tadında bir icat gerçekten bu.Hayata gerçirildiği an büyük yankı yaratacaktır.Fakat bu teknolojinin türkler tarafından çıkartılacağına pek inanmıyorum.Çünkü biz türklerden okadar fikir çıkmasına rağmen dış güçler tarafından önü kesilerek bu teknolojileri başka ülkeler üzerinden dünyaya sunmaktalar.Umarız ilerki zamanlarda bu buluş türkiye tabanlı olarak teknoloji dünyasına sunulur

  bu programı Gvz komurtanları üreten türk mühendislerde daha ilerde üreteceğim diye kendi sitesine yazmıştır 2014 de çıkacakmış

  Gvz komutanlar sesle bilgisayarı kontrol etmedir

  sesi yazıya döken Gvz Freeze talkta vardır

  site adresi vermiyorum reklam olur


  2014 de yakın konuşan bilgiyar çıkacaktır türk mühendisler üreteceğim diye kendi ana wep sitesine yazmıştır

Benzer Konular

 1. HoourlyEvent- Türkçe Konuşan Saat - Java/RS
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Symbian S60
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 27.Eylül.2010, 13:30
 2. Konuşan Kediler
  Konu Sahibi CaSh Forum Komik Videolar | Funny Videos
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2009, 02:29
 3. Maç Oyunlarından Konuşan Görüntüler
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Resimler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2008, 20:08
 4. geleceğin bilgisayarı...
  Konu Sahibi TaRCıN Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Mayıs.2007, 14:45
 5. KONUŞAN YASTIK
  Konu Sahibi ZEYNEP1991 Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 30.Haziran.2006, 16:05