Yakın tarihin bir dönemine damgasını vuran Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997'de vefat etmişti.Başbuğ
ömrünü milletine hizmet ve Türk Dünyası’nın birlik beraberliği mücadelesiyle geçiren Milliyetçi Hareket’in efsanevi lideri Türkeş, vefatının 14. yılında özlemle anılıyor.

Türkiye 14 yıldır ‘Başbuğ’suz hayatını milletine hizmet etmek ve Türk Dünyası’nın birlik ve beraberliği için mücadeleyle noktalayan Türk Milliyetçi Hareketi’nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş, vefatının 14. yılında özlemle anılıyor. Etkinlikler, bugün Türkeş’in anıt mezarı başında yapılacak törenlerle başlayacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anma törenine katılacak ve kabri başında dua ettikten sonra konuşma yapacak. Türkeş’in dedelerinin yaşadığı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Köşkerli köyünden alınan toprak Ankara’daki anma töreninde Başbuğ’un mezarına serpilecek.

Siyasi bir dehaydı

Merhum Alparslan Türkeş, hayatı boyunca verdiği mesajlarla Türk siyasetine yön vermişti. Unutulmaz mücadelesi her geçen gün daha iyi anlaşılan Türkeş’in, “Ne mozayiği ulan!” çıkışı hala hafızalardaki yerini koruyor. Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917’de Lefkoşa’da dünyaya geldi. Türkeş, 1933 yılında girdiği Kuleli Askeri Lisesi’nden subay olarak mezun oldu. Ordunun çeşitli komuta ve kademelerinde görev yapan MHP’nin merhum Genel Başkanı, 31 Mart 1965 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katılarak Türk siyasetinin en önemli isimlerinden biri oldu. Bir çok defa milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren Alparslan Türkeş, ömrü boyunca Türk milliyetçiliğinin bayraktarlığını yapmıştı. Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde, geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yummuştu.