2008'deki Gazze saldırılarına katılan İsrail askerlerinin listesinin farklı internet siteleri ve Facebook'ta yayınlanması, İsrail ordusunun korkulu rüyası haline geldi.

Korkunun sebebi ise İngiltere ve Belçika gibi ülke mahkemelerinin, Gazze saldırısına katılan İsrailli sivil ve askeri yetkililer hakkında tutuklama kararları alması.

Başta muhalefet lideri Tzipi Livni olmak üzere bazı İsrailli siyasi ve askeri yetkililer mahkeme kararlarından dolayı İngiltere ziyaretlerini iptal etmek zorunda kalmıştı. Aynı şekilde listede isimleri bulunan subay ve askerlerin de bu ülkelere yapacakları muhtemel ziyaretlerde tutuklanma ihtimalinin olması İsrail ordusunu düşündürüyor.
Önceki gün internete düşen 'savaş suçluları listesi'nde 200 kişinin ismi yer alıyor. Listede ordu komutanından, yardımcısına, askeri istihbarat şefinden hava kuvvetleri komutanına, birlik komutanlarından yedek askerlere isimler yer alıyor.
İsimlerin yanında askerlerin fotoğrafları, kimli numaraları hatta adresleri bile bulunuyor. İsrail basınına göre ordudaki görevlerini bitirdikten sonra yurt dışına eğitim almak isteyen askerler bile tutuklanma ya da taciz korkusundan dolayı yurt dışına çıkamıyor.
Dökme Kurşun operasyonundan sonra hazırlanmaya başlandığı düşünülen listeye askerlerin de aralarında bulunduğu pek çok İsraillinin de yardım ettiği tahmin ediliyor.