Bu sır neredeyse bir asır boyunca bütün dünyadan saklandı!

Yüzlerce insana mezar olan Titanik'in, fazla hızlı gitmesi ve mürettebatın buzdağını görmekte çok gecikmesi nedeniyle battığı söyleniyordu bugüne kadar... Ama şimdi yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Titanik basit bir dümen hatasından dolayı battı.
Yayımlanan yeni bir kitaba göre, geminin buzdağına çarpmamak için yeterince zamanı vardı, ama serdümen panikledi ve dümeni yanlış yöne çevirdi. Felakete yol açan hata hemen anlaşıldı ve düzeltildi, ama artık çok geçti, zira geminin yan tarafı buzdağına çarparak ölümcül bir darbe almıştı.
İddiaya göre, eğer buharı tekrar çalıştırıp ilerleyerek gövdenin darbeli yerinden içeriye su girmesine neden olmak yerine, gemi olduğu yerde kalsaydı, yolcular ve mürettebat kurtarılabilirdi.
Felaketin üzerinden neredeyse bir asır geçmişken, bu bilginin felaketten kurtulan üst düzey bir yetkili ve ailesi tarafından sır olarak saklandığı belirtiliyor.
Titanik'ten sağ kurtulan İkinci Subay Charles Lightoller'ın, gemi sahiplerinin iflasına ve iş arkadaşlarının işten atılmalarına neden olacağı endişesiyle Atlantik'in her iki yanında yürütülen soruşturmalarda bu gerçeği gizlediği belirtiliyor.
İtibarını zedeleyeceği için bu sırrı önele kadar saklayan Lightoller'ın torunu yazar Lady (Louise) Patten yeni romanında bu sırrı açıkladı.
Geminin 1912'de Southampton ve New York arasında çıktığı ilk seferindeki hatanın, o sırada açık denizde yelkenlilerden, buharlı gemilere geçiş yaşanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Değişim, iki farklı dümen sistemi ve bunlara bağlı farklı talimatlar anlamına geliyordu.
Titanik'teki mürettebatın bir kısmı eski sistem kurallarını kullanırken, bazıları ise daha modern kuralları uyguluyordu ve tehlikeli bir şekilde iki sistem birbirinin tamamen zıttıydı. Yani bir 'alabanda sancak' dönüşü için verilen komuta eski sistemde dümeni sağa çevirmeyi, yeni sistemde ise sola çevirmeyi gerektiriyordu.
Kaptan William Murdoch 3,2 kilometre mesafeden buzdağını gördü ve 'alabanda sancak' emri verdi. Ama serdümen Robert Hitchins bu talimatı yanlış anladı. Dümeni sola değil, sağa kırdı. Derhal düzeltti, ama artık çok geçti.
Lady Patten'ın "Good as Gold" adlı kitabında dört kaptanın Titanik'in batmasından kısa süre önce kaptanın kamarasındaki dramatik son görüşmeleri yer alıyor. Lightoller daha sonra köprüde neler olduğunu da biliyordu. Hitchins çok açık bir hata yapmıştı, ama hatanın ardından bir tartışma yaşandı ve Titanik'in sahibi olan White Star Line şirketinin başkanı Bruce Ismay, kaptanı yolculuğun devam etmesine ikna etti.
10 dakika boyunca Titanik 'ağıryol ileri komutunda' ilerledi. Bu hareket, hasar gören yerden giren su basıncını muazzam bir şekilde artırdı ve su geçirmez gemi bölgelerine de su girmesine neden oldu. Titanik bu nedenle hareket etmemesi halinde batacağı süreden çok daha hızlı ve erken battı.