Mars gezegeninin keşfi için geliştirilen bir 'böcek' robot saatte 400 km yapabilme kapasitesine sahip. Georgia Tech Araştırma Enstitüsü (GTRI) mühendislerinden Robert Michelson ve Cambridge Üniversitesi'nden bir çizim ekibinin birlikte geliştirdiği Entomopter, Mars gezegeninin keşfi için tasarlanan bir "böcek". Entomopter, sahip olduğu "Çift yönlü kimyasal kas" teknolojisi sayesinde, kimyasal enerjiyi otomatik kanat çırpmalarına dönüştürebiliyor. Saniyede 10 kere kanat çırpabilen Entomopter, Mars'ın özgül atmosfer koşullarını kendi lehine dönüştüren bir tasarıma sahip.

Mars'a çok uygun

Dünya'dakinin 150'de biri kadar atmosfer basıncına sahip olan Mars gezegeninde bir cismin yerden sadece 1 metre yüksekte uçması, Dünya'da aynı cismin 33.000 metre yükseklikte uçmasına benzer bir ortamda hareket etmesi anlamına geliyor. Benzer bir şekilde Mars'ta yerçekiminin Dünya'dakinin 37'de biri kadar olması, Entomopter'ın uçabilmesi için benzersiz koşullar sağlıyor.

Bu sayede, Entomopter saniyede sadece 10 kere çırparak, Mars atmosferinde saatte 400 kilometre hıza rahatlıkla ulaşabilecek.

Asıl sorun fotoğraflar
Mühendisler için asıl sorun Entomopter'ın hızı değil. Bu hızda hareket eden bir objeden net yüzey fotoğrafları elde etmenin yollarını araştıran GTRI mühendisleri, bu sorunu da çözdükleri takdirde, Mars gezegeninin topografik haritasının çıkartılmasının çok kolaylaşacağını söylüyorlar.

Entomopter tasarımının teorik açıdan sağladığı üstünlük, araştırmacıları Entomopter gibi hareketli kanatlara sahip, Beagle benzeri yeni araçların tasarımı konusunda da harekete geçirmiş durumda.