ABD'deki National Institute of Standarts and Technology'de araştırma yapan fizikçiler, dünyanın en doğru ve şaşmaz saatini icat ettiler. Bu saat, normal tanımların bile dışında bir teknoloji ile çalışıyor.

Tüm dünyada kabul edilen saniye tanımı Uluslararası Birimler Sistemine (SI) göre, "Sezyum-133 atomunun temel enerji durumunun hiperince düzeyleri arasındaki geçişe karşılık gelen ışınımın 9.162.631.770 periyotluk süresine eşit bir zaman birimi" olarak belirlenmiş.

Alüminyum atomunun tutulduğu kısım

Fizik konusunda uzman olmayanların pek bir şey anlayamayacağı tanımı değiştirecek Quantum Logic Clock adlı yeni saatte, sezyum yerine alüminyum kullanılmış.

3,7 milyar yılda 1 saniye
NIST'nin daha önce geliştirdiği sezyum tabanlı saatin 100 milyar yılda, 1 saniye kaydığı belirlenmişken, yeni geliştirilen saatin 3,7 milyar yılda, 1 saniye kaydığı tespit edildi.

Saatin görünümü, bildiğimiz saatlerden oldukça farklı

Quantum Logic Clock, tek bir alüminyum atomunun elektriksel bir alan içinde tutulup, mor ötesi ışık frekansında salınım yapması ile çalışıyor.

NIST'
deki bilim adamları, alüminyumdan başka dört farklı element ile denemeler yapıyorlar. Bu üstün özellikli saatler, yerçekimi algılayıcıları gibi hassas cihazlarda kullanılıyorlar.