FREKANS karıştırıcı olarak adlandırılan ve 30 megahertzin üstündeki radyo, kapalı devre sistemler, cep telefonları ve benzeri cihazlarla yönetilen patlayıcı maddeleri etkisiz hale getiren Geniş Bantlı Taramalı Radyo Frekans Karıştırıcı (Jammer) cihazı, cebe girdi.
Şarj edilebilen cep telefonu büyüklüğündeki jammer, 500 liraya satılıyor. Düğmesine basıldığında devreye giren çin malı cep jammer, 25 metre alandaki tüm radyo frekanslarını etkisiz hale getiriyor.

Konya’da faaliyet gösteren ve güvenlik malzemeleri satan Galeri Güvenlik'in sahibi Fatih Tuncel, Çin’den getirilen cep jammerlerin ilgi gördüğünü söyledi. Tuncel, “Jammer olarak bilinen cep frekans karıştırıcı, genellikle toplantılarda, ortamdaki konuşmaların kayıt edilmesinden şüphelenen, kendini güvende hissetmeyen kişilerin ortamdaki dinlemeyi önlemek için kullandıkları bir cihaz” dedi.

Tuncel, jammerda açma düğmesine basıldığı an yeşil ışık yandığını, sistemin devreye girdiğini ve ortamdaki tüm cep telefonu sinyallerini kestiğini söyledi. Bu şekilde, hiçbir telefonun çalışmadığını kaydeden Fatih Tuncel, “Hiç kimse dışarıya telefon aracılığıyla bilgi gönderemiyor. Cihaz kapatıldığı zaman tüm frekanslar yeniden devreye giriyor. İçerisinde 4 pil bulunuyor ve şarj edilebiliyor” diye konuştu.