Bilişim devi Apple haftalardır merakla beklenen iPad adlı yeni tablet bilgisayarını tanıttı. Cihaz büyük bir iPhone'u andırıyor.

Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, dokunmatik ekranlı yeni cihazı ABD'nin San Fransisco kentinde düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı.

Jobs, yeni cihazın dizüstü bilgisayarlarla iPhone arasındaki bir 'üçüncü tür' olduğunu söyledi.
Büyük bir iPhone'a benzeyen cihaz, film izlemek, fotoğraf kaydetmek ve internette gezmek için kullanılabiliyor.
Jobs, gazeteciler, uzmanlar ve bilişim endüstrisinin önde gelen isimlerinden oluşan dinleyici topluluğuna yaptığı konuşmada, 'Bu cihazın yaptığı şeyler olağanüstü. Şu ana kadar yaşadığınız en iyi internet deneyimini sunuyor.' dedi.
Apple'ın yeni cihazında 9,7 inçlik (yaklaşık 25 santimetre) dokunmatik bir ekran bulunuyor ve şirket cihazın pil ömrünün 10 saat olduğunu belirtiyor.
Apple'ın yeni ürünün özelliklerini sır gibi koruması nedeniyle yeni tablet bilgisayarın özellikleri basın toplantısına kadar tam bir muammaydı.

DEVRİM YAPABİLİR
Yeni ürünün basın-yayın dünyasında da bir devrim yapabileceği kaydediliyor.

Apple'ın bazı gazeteler ve yayınevleriyle kitap ve gazetelerin bu yeni ürünle okunabilmesi için görüşmeler yaptığı belirtiliyor.
Şirketin, bazı televizyon programları ve filmlerin de yeni cihazla izlenebilmesi için yayıncılarla ortaklık arayışında olduğu kaydediliyor.
Danışmanlık Şirketi Deloitte bu ürünle Apple'ın bu yıl bu cihazdan onbinlerce satabileceğini ve yıllık bir milyar doları aşan yeni bir pazar yaratabileceğini tahmin ediyor.

SANAL KLAVYE HAREKETİ TANIYOR
- Cihaz dik veya yatay formda kullanılabiliyor. iPad çevrildiğinde otomatik olarak ekran ve programlar da bu forma giriyor.
- Mac OSx işletim sistemi kullanıyor.
- Tuş takımı iPad ekranının alt bölümünde sanal olarak gömülü şekilde tasarlandı. Bu iPhone kullanıcılarının yakından tanıdığı bir sistem.
- Sanal klavye kullanmak istemeyen veya masaüstünde cihazı kullanmak isteyenler kablosuz Mac klavyesini tercih edebilir.


e-KİTAP'TA 5 YAYINCI TAMAM
- Cihazın e-kitap okuyucu olarak tanıtımına başlayan Jobs, iPad ekranında bir sürpriz yaparak Amazon.com’un Kindle’ını gösterdi. “Amazon e-kitap işinde öncü bir rol üstlendi” diyen Jobs, “Fakat Apple bu ürünle onun omuzlarının üzerinde duruyor” diyerek iddialı bir giriş yaptı.
- Apple dünyanın en büyük 5 yayıncısıyla el sıkıştığını açıkladı. Bunlar arasında Pearson Plc’s Penguin, News Corp’s HarperCollins, CBS Corp’s Simon&Schuster MacMillan var.


64 GB’LIK MODELİN FİYATI 599 DOLAR
- Apple iPad’in ABD’deki satış fiyatı 499-699 dolar aralığında.
- 16 GB hafıza kapasiteli modelin fiyatı 499. 32 GB’lık ürünün fiyatı 599 dolar, 64 GB’lık model ise 699 dolardan satılacak.
- Mart ayının sonunda Wi-Fi destekli ilk modeller piyasaya çıkıyor.
- 3G destekli iPad modelleri ise nisan sonunda satışta olacak.
- 3G özellikli modeller 130 dolar ek fiyatla satılacak.


İLK BAKIŞTA iPAD
- 9.7 inç çoklu dokunmatik ekran
- 13.4 milimetre inceliğinde
- 680 gram ağırlığında
- 16, 32, 64 GB’lık flaş hafıza
- Dolu bataryayla 10 saat pil ömrü
- Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi
- iPad’in içerisinde iTunes var.
- Müzikçalar olarak kullanılıyor. MP3 ve AAC formatlarını destekliyor. iPad’den internet yoluyla direkt olarak şarkı satın almak mümkün olacak. Şarkı, sanatçı ve albümle ilgili bilgiler detaylı olarak açılan bir ekranda gösteriliyor.
- Dokunmatik ekranda geçişler çok hızlı. Programların açılışı ve çalışması, ekranlar arasındaki geçişler de oldukça hızlı.
- HD (yüksek çözünürlük) kalitede Youtube videolar izlenebiliyor.
- iPad ile film de izleniyor. Cihaz yan çevrildiğinde film ve videolar 16:9 ekranda
- GPS özelliği var. Bu sayede büyük ekranda detaylı haritaları ve cadde görüntülerini görmek mümkün oluyor.
- Çevreci bir cihaz olarak tasarlandı. Kullanılan malzemeler içerisinde arsenik yok, civa yok, PVC yok.
- Cihazda şu anda 3G teknolojisi yok. Ancak Steve Jobs 3G teknolojisinin 90 gün sonra cihazda olacağını açıkladı. 3G destekli modeller daha pahalı bir fiyatla satışa çıkarılacak.
- ABD’de AT&T ile birlikte satılacak. Uluslararası versiyonun satışlarının haziran-temmuz 2010’da başlaması planlanıyor.
- Cihazlar kilitli gelecek. 3G teknoloji destekli modeller SIM kart kullanılacak. Bu veri tarafında kullanılıyor. AT&T’nin Wi-Fi erişim noktalarından da internete bağlanabilecek.
- Pusula uygulamasıyla geliyor.
- Adaptör ve USB yoluyla cihazı şarj etmek mümkün.
- Windows ve Mac sistemleriyle birlikte kullanılabiliyor.
- Tablo ve grafik yapmak, yazı yazmak, sunum yapmak oldukça kolay. Projeksiyon cihazı bağlanarak iPad’deki görüntüler de yansıtılabilir.

Oyunseverler yaşadı
- İpod ve iPhone’da olduğu gibi iPad, iTunes programıyla senkronize olarak kullanılabiliyor. Karşılıklı olarak veri (uygulama, doküman, video, fotoğraf, rehber, takvim, ajanda) transferi yapılabiliyor.
- iPad resim, boyama ekranı olarak da kullanılabiliyor. Bunun için özel bir programla birlikte geliyor.
- Oyunlar iPad için geliştirilecek. Etkinlikte Need For Speed versiyonu sergilendi.
- İnternete sörf, video izleme ve müzik dinleme gibi kullanım sırasında batarya ömrü 10 saate işaret ediyor.
- Işık ve hareket sensörü bulunuyor.
- 3.5 milimetrelik stereo girişi, yerleşik hoparlörler ve mikrofon var.
- LED arka ışıkla birlikte gelecek. Karanlık ortamlarda cihaz düşük ışıkla kolaylıkla kullanılabilecek.
- Cihazın fazla ısınmaması için özel bir teknoloji kullanıldı. Böylece dizüstünde uzun süre kullanımlarda sorun yaşanmaması sağlanacak.
- Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renkte tasarlandı.
izlenecek.


ELEŞTRİLER BAŞLADI
Teknoloji çevrelerinde şimdiden beğeni toplayan ürünle ilgili eleştiriler de gelmeye başladı. Cihazda video kamera dolayısıyla video konferans özelliği olmaması eleştirilirken, yoğun kullanımda fanı bulunmayan tabletin aşırı ısınabileceği iddia ediliyor. İPhone’daki özelliklerin üzerine çok az teknoloji eklendiğini belirtenler olduğu gibi, iPad’in yazılım tarafında da ağır çalışabileceğini öne sürenler de var.


JOBS ÇIKTI HİSSELER YÜKSELDİ
iPad açıklamandan önce şirketin borsadaki hisseleri yüzde 3’lük düşüş yaşamıştı. Yeni
tablet ürünün ardından Apple hisseleri yüzde 0.6 arttı. Analistler, ortalama 600 dolarlık fiyatla 5 milyon iPad satışının yakalanabileceğini bunun da şirketin gelirlerinde 3 milyar dolarlık bir artıya işaret ettiğini belirtiyor. Analistler iPhone ve Mac satışlarının zirve yaptığı bir dönemde çıkan iPad’in şirkete gelir ve karlılıkta önemli avantaj sağlayacağını belirtiyor. 2001’de iPod, 2007’de iPhone’u pazara sunan şirket bu dönemlerin ardından ciddi çıkış yakalamıştı.


FİYAT AÇIKLANDI ALKIŞ KOPTU
Sunumun ilk 1 saati dolduğunda Steve Jobs katıılımcılara dönerek “Çok iyi değil mi?” diye sordu. Bunun yanıtı salondan gelen alkış sesleri oldu. Salondaki ikinci alkış sesleri ise Jobs’un ‘iPad’in fiyatı 499 dolar’ açıklamasının ardından geldi. Jobs’un bu fiyatı düşük bulduğunu ve ‘inanılmaz’ olarak nitelendirdiğini hatırlatmakta fayda var.