PROJECT NATAL
XBOX 360


Bir süredir Microsoft'un Xbox için bir şeyler geliştirdiği biliniyor fakat ne olduğu tam olarak tahmin edilemiyordu. Sonunda E3 fuarında Xbox'ın yeniliklerinin gizemleri çözüldü. Xbox artık hareket sensörü ile oyunlara doğrudan hareketlerinizle yön vermenizi sağlayacak bir cihaz geliştirdi. Kod adı Natal olan bu cihazın en ilginç özelliklerinden biri ise çok oyuncu desteğine sahip olması. Yani aynı ekran karşısında birden fazla oyuncu aynı oyunda mücadele edebiliyorlar.

Microsoft'un E3 fuarında gösterdiği Natal, oyuncuların kollarının, bacaklarının ve kafalarının hareketlerini ayrı ayrı algılayabiliyor ve böylece hemen hemen tüm vücudunuz ile Xbox'a kumada edebilmenizi sağlıyor.


Microsoft, "Project Natal"ın 2010 yılının tatil zamanında piyasada olacağını duyurdu.

Dünya çapında yapılan açıklamada Xbox 360 için tasarlanan ve oyunları vücut hareketleriyle kontrol etmeyi sağlayan Project Natal, ilk defa resmi bir çıkış tarihi aldı. Buna rağmen projenin çıkışı için net bir tarih verimedi.

Proje, Microsoft'un CES 2010 elektonik fuarı için hazırladığı sitede yayınlanan bir video aracılığıyla duyuruldu. Video ile beraber şirketin önemli isimlerinden Peter Moyneux ve Don Mattrick'in konuşmalarına yer verildi. Mattrick Natal'ı, "muhteşem bir partiye bilet" olarak değerlendirdi.

Microsoft eğlence bölümünün başkanı Robbie Bach net çıkış tarihini CES 2010 fuarı sırasında verecek. Bach, "2010, Xbox tarihindeki en büyük yıl olacak" şeklinde konuştu.