Dünya bu cihazı konuşuyor: iPhone tablet
Apple'ın yıllardır üzerinde çalıştığı "iSlate", 27 Ocak'ta raflardaki yerini alıyor. iPhone tarzı olan Apple'ın tablet pc'si ile hem kitap ve gazete okuyabilecek hem de video konferans da yapabileceksiniz.Fransız ekonomi gazetesi Les Echos'da yer alan habere göre, Apple, şehir efsanesine dönen tablet cihazının tanıtımı için dünya basınını, logosunun altında yer alan ''Gelin son kreasyonumuzu görün'' yazılı bir kart göndererek, 27 Ocakta düzenleyeceği tanıtım toplantısına davet etti.Apple'ın yıllardır üzerinde çalıştığı ''iSlate'', en erken Mart ayında raflardaki yerini alacak.

iPhone ile dokunmatik arayüzlü cihazlarda yepyeni bir kullanım tarzı yaratan Apple'ın tablet cihazının iPhone'dan büyük laptoptan küçük olacağı belirtiliyor. Büyük bir iPhone'u andıracağı da iddia edilen tabletin 3 boyutlu grafikleri destekleyeceği kaydediliyor.Apple'ın tablet bilgisayarının özelliklerinin, smartphonedan daha güçlü, laptoptan ise daha az karmaşık olacağı belirtiliyor. Dokunmatik geniş ekranı bulunan tek parça bilgisayarın klavyesi de bulunmuyor.Yıllardır bilişim dünyasında farklı markalar altında denenen Apple tabletin ''iSlate'' ile sunduğu konseptin, özel kalemle kullanılmaları, ekran netliğini olumsuz etkileyen dokunmatik yüzey kaplamaları ve yüksek fiyatları yüzünden hiçbir zaman popüler bir cihaz haline gelemediği belirtiliyor."ISlate"in ise şirketin iPhone ile başlayarak uzun zamandır uzmanlaştığı çoklu dokunuş (multi-touch) desteği sayesinde daha çok ilgi göreceği ifade ediliyor.

Video konferans ve e-book özelliği

Tablet PC'nin kendine özgü bir işletim sistemi olacağı söyleniyor. iPhone tablet olması düşünülürse sanal bir klavyesi olduğunu varsaymak zorundayız. Ekranın üzerinde bulunacak webcam sayesinde cihazla video konferans da yapılabilecek.Yeni cihazın en büyük özelliklerinden biri de tablet pc üzerinde yayımlanacak elektronik kitap (e-book) okumak için gelişmiş özel bir yazılıma sahip olması. Apple, Amazon'un Kindle adlı kitap okuyucusuyla yarışa giriyor denebilir. Son olarak ürünün üzerinde internet erişimi için 3G ve Wi-Fi bağlantı seçenekleri olacak ve ürün üç farklı bağlantı seçeneği ile birlikte satılacak.

AA ve Timeturk