emlaklik & sedatyucel

Yüz Bin İşçi Yürüdü! | Güncel Haberler | 18.01.2010

TEKEL işçileriyle dayanışmak için gerçekleşen Ankara mitingine yüz bin işçi katıldı. Miting Onur Akın konseriyle başladı. Onur Akın konseri sırasında miting alanına girişler tamamlandı. Sıhhiye Meydanı'nın dolduğu mitingde katılımcılar meydana sığmayınca çevre caddelerde ve sokaklarda binlerce insan beklediler. Türk İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak'ın konuşmasının ardından TEKEL işçisi Hatice Konak söz aldı. 4 gündür Ankara sokaklarında yaşadıklarını anlatan Konak, "üstümüze

Bu konu 887 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Yüz Bin İşçi Yürüdü! | Güncel Haberler | 18.01.2010

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 887 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Yüz Bin İşçi Yürüdü! | Güncel Haberler | 18.01.2010

  TEKEL işçileriyle dayanışmak için gerçekleşen Ankara mitingine yüz bin işçi katıldı. Miting Onur Akın konseriyle başladı. Onur Akın konseri sırasında miting alanına girişler tamamlandı. Sıhhiye Meydanı'nın dolduğu mitingde katılımcılar meydana sığmayınca çevre caddelerde ve sokaklarda binlerce insan beklediler.
  Türk İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak'ın konuşmasının ardından TEKEL işçisi Hatice Konak söz aldı. 4 gündür Ankara sokaklarında yaşadıklarını anlatan Konak, "üstümüze biber gazı, tazyikli su, copla geldiler, bizi durduramadılar, bizi yıldıramadılar. 12 bindik şimdi yüzbinler olduk.
  Ama bizi çok kızdırdılar, çok öfkeliyiz, bize iftira ettiler, yalanlar söylediler, hakkımızı yediler. 15 yıl özelleştirmeye direndik. “Tekel vatandır satılamaz” dedik, sattılar. Yetim doyuran, tütüncüyü doyuran Tekel'i sattılar. Sonra hiç utanmadan, bizi suçladılar. Neymiş yetim hakkı yiyormuşuz. Oturduğumuz yerden para kazanıyormuşuz. Yuh olsun size yuh!" ifadelerini kullandı.

  Başbakan Erdoğan'ın suçlamalarına tepki gösteren işçi, "Biz boş oturmadık, alnımızın teriyle çalıştık. En fakir bölgelerin ekmeğini ürettik, ocağını tüttürdük. Siz kendi çocuklarınıza gemi alırken, kendi yandaşlarınıza ihale verirken biz kendi alnımızın terinden kazandık, emeğimizden kazandık. Emeğimizin hakkıyla geçindik, onurumuzla kazandık, onurumuzla yaşadık, onurumuzla öleceğiz.Siz sadece sattınız, yaprak tütünleri de siz depo yaptınız. Suçlayacağınıza kendinize bakın! Suçlu sizsiniz, milyonları siz aç bıraktınız ve sizin kahrolası düzeniniz" dedi.
  Konak'ın konuşmasının ardından itfaiye işçileri adına konuşan Vedat Kaya sözlerine "Selam olsun Tekel işçilerine, önünüzde saygıyla eğiliyorum" diyerek başladı.
  Konak'ın konuşması şu şekildeydi: "Bizim tek derdimiz insanca yaşamak, tıpkı Tekel işçileri gibi. Baskı, gaz ve copla sindirmeye çalıştılar bizi. Hitler'in yahudilere uyguladığı zulüm biz itfaiye işçilerine ve Tekel işçilerine uygulanmaktadır. Sırf sendikalı olduğumuz için bizlere işyerlerinde yemek vermediler, ikna odalarında bizi açlıkla, yoksullukla, işsizlikle tehdit edip taşeronda çalışmaya zorladılar. Ama yılmadık, yılmayacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Saraçhane'de kurduğumuz demokrasi çadırı sabaha karşı sivil polis, zabıta ve özel güzenlik saldırısına uğradı. Bize saldıranlar şunu düşünmediler mi? Sel, deprem, yangın felaketlerinin bir gün onların da başına gelebileceğini düşünmediler mi? İstanbul halkına sesleniyoruz: Bilin ki bu koşullarda itfaiye artık o kadar cesur ve yürekli olamayacaktır. Lafa gelince allah, peygamber diyenler bilsinler ki rızka allah kefildir. Onu da siyasetlerine alet etmesinler. Filistin halkına gözyaşları dökerken nasıl riyakarca davrandığınızı bütün Türkiye halkı gördü. Siz kör müsünüz, sağır mısınız? Daha dün Avrupa Kültür Başkenti adı altında yalanın ve riyanın kutlamasını yapanlar trilyonlarca liralık havai fişek patlattılar. Emekçinin hakkını çok görenler bunu yaptı. Ama kaybeden onlar kazanan işçi sınıfı olacak!"
  Kumlu: "TEKEL eylemi ideolojik değil"
  Mitingin son konuşmacısı Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konuşmasına "Bugün Türkiye bir yangın yerine dönmüştür. Emek büyük bir saldırı altındadır" diyerek başladı. Ülkede büyük bir talanın sürdüğünü ve adaletsizliğin alıp başını gittiğini belirten Kumlu "Emeğin ürettikleri, bu yangında haramiler tarafından talan edilmektedir. Adaletsizlik her alanda hüküm sürerken, herkes bu adaletsizliğin karanlığı içine çekilmek istenmektedir. Ama rüzgar eken, fırtına biçer" şeklinde konuştu.
  Konuşmasının son kısmını mücadele eden işçilere ayıran Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'nun, TEKEL işçilerinin eyleminin ideolojik olmadığına vurgu yapması dikkat çekti:
  "Siz TEKEL işçileri, karda, kışta, soğukta, çoluk çocuk Türk-İş'in önünde, bir aydır ekmek için mücadele veriyorsunuz. Siz itfaiye işçileri, bir aydır Saraçhane Parkı'nda, çadırlarda, ekmek için mücadele veriyorsunuz. Siz şeker işçileri, aylardır her yerde mitingler yapıyorsunuz, ekmek mücadelesi veriyorsunuz. Sizlerin verdiği mücadeleye 'ideolojik' diyenler var. Böyle diyerek, kendi hatalarının üzerini örtmek isteyenler var. Halkımızın gözü önünde soruyorum size. Verdiğiniz mücadele ideolojik mi? Ben şahidim ki değil, ben kefilim ki değil. Sizler, ekmek parası için özlük haklarınız için güvenli bir gelecek için mücadele veriyorsunuz. Sizler, özelleştirmelerin memleketimizi nasıl yoksullaştırdığını, nasıl ele güne muhtaç ettiğini göstermek için mücadele ediyorsunuz."
  Konuşması sık sık yuhalanan Kumlu, diğer konuşmacılara göre daha kısa konuştu. Kumlu, mitingin sonunda kürsüyü işgal eden TEKEL işçilerinin kendisini miting alanına davet etmesine ise kayıtsız kaldı.
  "Kumlu istifa"
  'Ekmek, Barış, Özgürlük için Demokrasi ve Haklar' mitingininin ardından Türk-İş Başkanı'nı protesto eden TEKEL işçileri Türk-İş binası önünde toplandı.
  'Ekmek, Barış, Özgürlük için Demokrasi ve Haklar' mitinginde konuşan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işçilerin genel grev taleplerini duymayınca protesto edildi.
  Kürsüdeki konuşması sırasında işçiler tarafından sık sık protesto edilen Başkan istifaya davet edildi. Mitingin ardından Türk-İş binası önünde toplanan işçiler burada da "Kumlu istifa" sloganları attılar.
  Burada konuşma yapan Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel, "34 gün boyunca direnişimizi sürdürdük, Türk-İş Bşkanlar kurulu tarafından karara bağlanan iş bırakma eylemlerine gereken önem verilmemiştir. Aynı zaman da DİSK ve KESK de gereken önemi vermemiştir" dedi.
  Tek çözümün genel grev olduğunu belirten Türkel, "Geldiğimiz noktada yaşanan bu sürecin tek çözümü genel grevdedir. Ve bu karar için beklenen gün artık gelmiştir. KESK, DİSK, KAMU-SEN, TMMOB hepsine çağrımızdır. Biz eylemlerime devam edeceğiz daha önce aldığımız kararlar gereği. Açlık grevini de gerçekleştireceğiz. Bizim için tek çözüm genel grevdir. Ya kazanacağız ya öleceğiz" ifadelerini kullandı.
  Ankara halkını mücadeleye desteğe davet eden Türkel, "Kadın erkek çoluk çocuk hep birlikte emek mücadelemize destek vermek için Ankara halkı saat 17.00-19.00 arasında her gün Sakarya Meydanı'na Türk-İş önüne davetlidir" dedi.
  İşçiler Türk-İş önünde beklemeye devam ediyorlar.  (soL - Haber Merkezi)

  BuGi ve telegekko bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Şu An ki Gelişen Olaylar Ülkenin başın da Olanların Tutumu Her Geçen gün Karışan bir Türkiye Sessiz ve Derin den Gelen Büyük Tehlike var hala Farkın da Değiliz ama İş İşten Geçtiğin de Anlaşılacak herşey...

  Tüm bu yaşanan Olaylar Bana 12 Eylül 80 Zamanını Hatırlatıyor ya Neyse Hakkımız da Hayırlısı olsun ne diyelim.

 3. #3

  Standart

  Türkiye'ye sessiz ve derinden gelen bir tehlike var evet, hatta artık sessiz ve derinden de gelmiyor. Herşey apaçık...

  Zamlar ve vergilerin artışının sınır tanımayışı, üniversite harçlarının harç a dönmesi, üniversitelerin mütevelli heyeti uygulaması ile ticarethane statüsünün resmileşmesi, özelleştirmelerin dur durak bilmemesi ve memleketimizin tamamının satışının artık gözle görülür bir hale gelmesi, 6 milyon (sadece resmi rakam hali bu) işsiz ve 5-6 milyon asgari (621 lira) ücretle çalışan işçinin-emekçinin olması. Haklarını arayan; fabrikaları kapatılıp işsiz bırakılan ve 4-C saçmalığıyla tüm örgütlülüğünü ve sigorta ücretlerini, tazminatları ortadan kaldırılan TEKEL işçilerinin hükümetçe ciddiye alınmaması ve polisiyle dövülmesi...

  Bunların hepsi tehlike, ve o tehlike hala meclis koltuklarında ahkam kesmekte...

 4. #4

  Standart

  Söylediklerinize tamamen katılıyorum BuGi ve gamadam.
  Bunları okuduktan sonra neler olabileceğini, acaba bütün bunlar nihayet insanlarımızı harekete geçirecek mi diye düşünürken gözümün önüne milletimizin vazgeçemediği ve benim de hiç hoşuma gitmeyen bir alışkanlığı geldi. Bana yine alışkanlılar doğrultusunda hareket ederler gibi geliyor. Bu alışkanlık da, eminim biliyorsunuzdur...: Saat 21:00 da başlayacak olan bir konsere, filme, opera veya baleye, bir söyleşi veya başka bir etkinliğe giderken, normalde insanlar mesafe ve gidiş süresi, park yeri bulma ihtimalleri ve süresi, bileti yoksa kuyrukta bekleme süresi vs gibi kriterleri düşünür ona göre yola çıkar ve 20:50 de, mesela, yerine oturmuş, saatin 21:00 olmasını beklemekte olurlar. Ama bizim insanımız bu duyuruyu "Saat 21:00 da gel!" olarak algılayıp, herkes kendini sakin ve mutlu bir şekilde, o beklemekte oldukları olayın açılışına salıvermiş iken, paldır küldür içeri dalar, ve sonrasında da kavga çıkar.

  Bence yine böyle olacak. Millet çok geç harekete geçecek, esas hedef yerine birbirine girecek, elindeki kozlara da yazık etmiş olacak ve birileri de birbirimizi yememizi izleyecek...

  Ve artık finali izliyor olacaklar maalesef.

Benzer Konular

 1. Dünyanın en acı el bombası | Güncel Haberler | 20.03.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Mart.2010, 00:30
 2. Beşiktaş:2 - İBB:0 | Güncel Haberler | 10.03.2010 |
  Konu Sahibi pesimistc Forum Beşiktaş-1903
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mart.2010, 06:22
 3. İnanılmaz casusluk | Güncel Haberler | 20.02.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Şubat.2010, 16:17
 4. Evliliği Bitiren 7 Davranış | Güncel Haberler | 15.01.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ocak.2010, 19:26
 5. Maradona Tv geliyor! | Güncel Haberler | 09.01.2010
  Konu Sahibi FBeyza Forum Avrupa - Bahis ve Tahminler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ocak.2010, 13:16