emlaklik & sedatyucel

Banka Hesap Numaraları IBAN'a Dönüşüyor.

http://i46.tinypic.com/2qdamty.jpg http://i45.tinypic.com/2wf2rkw.jpg http://i48.tinypic.com/35d12yt.jpg IBAN, para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır. Her ülkenin ve her bankanın hesap numaralarının uzunlukları ve biçimleri farklı olduğundan, bir başka bankadaki bir hesaba para transferi yapmak için bankalara başvuran müşteriler yanlış hesap numarası

Bu konu 1320 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Banka Hesap Numaraları IBAN'a Dönüşüyor.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1320 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Poll Banka Hesap Numaraları IBAN'a Dönüşüyor.
  IBAN, para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır.
  Her ülkenin ve her bankanın hesap numaralarının uzunlukları ve biçimleri farklı olduğundan, bir başka bankadaki bir hesaba para transferi yapmak için bankalara başvuran müşteriler yanlış hesap numarası kullandıklarında, karşı bankada paranın aktarılacağı doğru adres bulunamamakta; havale göndericiye geri dönmektedir. Bankalarda zaman ve iş gücü kaybına neden olan bu durumlarda, aktarılacak paranın doğru adresini bulmak için alıcı bankada birçok işlem yapıldığından, göndericiden ek masraflar tahsil edilmektedir. Bu olumsuzluğun önlenmesi için Avrupa Birliği'ndeki tüm ülkelerinin para transferlerinde ortak bir hesap numarası standardı kullanması sağlanmıştır. IBAN veya uzun haliyle International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) adı verilen bu hesap numarası standardı, para transferlerindeki bu olumsuzlukları önleyecek özelliklere sahiptir.

  Özellikler

  Avrupa Birliği Standardı çerçevesinde en fazla 34 basamak uzunluğunda olan IBAN’ın ilk iki hanesi, tüm ülkelerde standart olmak üzere ait olduğu hesabın ülke kodunu ve iki haneli kontrol rakamını içermektedir. Kontrol rakamları, IBAN’ın içerisinde bulunan diğer rakamlar üzerinde bir takım hesaplamalar yapılarak ulaşılabilen rakamlardır. Bu hesaplamalar standart ve herkesçe bilinen bir yöntem ile yapılmaktadır ve IBAN kullanan bütün ülkeler kontrol basamaklarını bu hesaplama standardına uygun şekilde hesaplamaktadır. Bu nedenle, IBAN’ın içerisindeki basamaklardan biri veya fazlası yanlış veya eksik yazılırsa, yukarıda sözü edilen standart hesaplama yapıldığında IBAN’ın içerisindeki kontrol rakamından farklı bir rakama ulaşılacak ve IBAN’ın yanlış olduğu anlaşılacaktır 34 basamak uzunluğunu aşmamak ve ilk 4 hanede ülke kodu ile kontrol basamaklarını içermek koşulu ile her ülke kendisine ait IBAN’ların basamak sayısı ve biçimini gösteren ülke IBAN standardını serbestçe belirleyebilmektedir. Ülkeler, belirledikleri IBAN basamak sayısı ve biçimini IBAN kullanan diğer ülkelere duyurmaktadır. Bu sayede, her ülke diğer bir ülkeye ait IBAN’ın uzunluğunu da kontrol edebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde IBAN, para transferi talebi gönderici bankaya ulaştığında alıcı bankaya transfer mesajını göndermeden kendi içerisindeki özel ve standart hesaplama yöntemi ile kontrol edilebilmekte ve yanlış bir IBAN ile yapılmak istenen para transferi başlamadan engellenmiş olmaktadır.
  IBAN, var olan hesap numaralarının yok edilmesini ya da bu numaraların para transferinde kullanılmamasını gerektirmemektedir. Uygulamada para transferine konu olan her hesabın numarasının yanı sıra bu hesaba bir de IBAN üretilmektedir. Para transferlerinde IBAN’ın kullanılması durumunda yukarıda sözü edilen avantajlar elde edilmektedir. Ancak (IBAN kullanımının zorunlu tutulduğu ülkelerin dışındaki) müşteriler istedikleri takdirde IBAN kullanmaksızın mevcut hesap numarası ile para transferi yapabilirler.


  Uluslararası kullanım


  IBAN, sağladığı faydalar nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra diğer bazı ülkeler tarafından da kabul görmüştür ve uygulanmaktadır. Bazı ülkeler, IBAN’ı yurtiçi para transferi işlemlerinde de kullanmaya karar vermişler; bazı ülkeler de aralarındaki ve kendi sınırları dahilindeki para transferleri için IBAN kullanımını zorunlu hale getirmişlerdir.
  • IBAN, Avrupa Birliği Standartları çerçevesinde en fazla 34 basamaklıdır.
  • 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren yurtdışı para transferlerinin yanı sıra EFT dahil olmak üzere yurtiçi bankalar arası para transferlerinde de IBAN kullanılabilmektedir.
  • Türkiye için IBAN numarası 26 hanedir [1].
  Örnek IBAN

  TR 68 00046 0 0000222990022302

  • TR
  Ülke Kodu  2 hane
  • 68
  Kontrol Kodu  2 Hane
  • 00046
  Banka Kodu  5 Hane
  • 0
  Rezerv Alan  1 Hane
  • 0000222990022302
  Banka Hesap Numarası
  16 Hane


  Herkes için hayırlısı olsun bakalım...Merakla bekliyorum.

  SLaSh, murcielago, mtilhan ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Eyy gidi günler

 3. #3

  Standart

  01.01.2010 tarihinden itibaren ülkemizde de kullanılması mecbur hale gelecek. Tedbirinizi alın. Eğer karşı tarafın IBAN numarasını bilmiyorsanız bunu banka yazılı olarak bildirerek hesap numarası ile işlem yapılabilecekmiş. Kaynak. tcmb

Benzer Konular

 1. Gerçek Banka Diyalogları
  Konu Sahibi manyakkartal Forum Fıkralar
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 14.Ocak.2012, 19:08
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Eylül.2010, 20:20
 3. David Williamson | Magic Farm | Kart Numaraları | Dvdrip | Rapid | Downlaod | iNDiR
  Konu Sahibi ReJJim Forum Yabancı TV Show ve Belgeseller
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Aralık.2009, 00:00
 4. Sihirbazlık Numaraları
  Konu Sahibi ahmet.arda1 Forum Resimler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Ekim.2008, 01:26
 5. Taşımalı eğitim, yerinde eğitime dönüşüyor
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Haziran.2008, 17:35