emlaklik & sedatyucel

Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

MÜZİK VE FİLM İNDİRENE BÜYÜK CEZA Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, "internetten müzik ve film dosyası indirilmesine" sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapacağı değişiklikle, internetten "fikir hırsızlığına" karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman

Bu konu 8157 kez görüntülendi ve 52 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8157 kez incelendi.


Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 23456
Toplam 53 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 53 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

  MÜZİK VE FİLM İNDİRENE BÜYÜK CEZA  Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, "internetten müzik ve film dosyası indirilmesine" sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

  Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapacağı değişiklikle, internetten "fikir hırsızlığına" karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

  Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilgi verirken, telif haklarının korunmasına ilişkin her türlü çalışmayı yaptıklarını ve son dönemde de çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

  "Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" çıkardıklarını ifade eden Çelik, düzenleme çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli bir miktarda para ödeneceğini kaydetti.

  Çelik, daha önce böyle bir teşvik sisteminin bulunmadığını belirterek, "Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, ’fikir hırsızlığıyla’ mücadelede en önemli dama taşlarından biridir" dedi.

  -"KORSAN" YERİNE "FİKİR HIRSIZLIĞI"-
  "Korsan" yerine "fikir hırsızlığı" ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, "Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur" diye konuştu.

  Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını kaydederek, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

  İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığın vurgulayan Çelik, "işi ticarete dökenlerin" yanında, özellikle gençlerin bilinçsiz olarak bu eylemi yaptıklarını kaydetti.

  İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür müzik ve film dosyası kullanımında artış olduğunu dile getiren Çelik, müzik ve sinema sektöründe çok ciddi düzeyde maddi kayıpların olduğunu söyledi.

  Abdurrahman Çelik, değişik ülkelerinde bu sorunun önüne geçilmesi için farklı yöntemlerin uygulandığını, ilgili yasa kapsamında bugüne kadar kullanıcılara herhangi bir sorumluluk getirilmediğini, sadece "ticari amaçla" bunları yayan ve satanlara ceza verildiğini anımsattı.

  -"BİRÇOK ÜLKEDE REKOR CEZALAR GELDİ"-
  Birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğine dikkati çeken Çelik, "Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak.

  Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek" dedi.

  Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.

  Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Çünkü, bunun en önemli ayaklarından biri servis sağlayıcılar, arkasından da kullanıcılardır. Servis sağlayıcılara bugüne kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmıyordu. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır." ABD’de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, "Orada müzik ve film dosyası indirenlere uyarı e-postası gitti. Sonra vatandaş konuya duyarlılık gösterdi ve yüzde 70 oranında bıçak gibi kesildi" diye konuştu.

  Abdurrahman Çelik, kalan yüzde 30 oranındaki bölümle ilgili de yasal işlemler yapıldığını ifade ederek, "İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bizde de buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi.

  yazı direk alıntıdır.

  Kaynak:milliyet.com.tr  MaKiF, BuGi, Sayho ve 14 kişi daha bunu beğendi.

 2. #51

  Standart

  ee dizileri nasıl izlicez sanki televizyonlar gösteriyor. bir cok film ne vizyona giriyor ne de herhangi bir yerde satışı yapılıyor. sordugunuz zaman bile oyle bir film yok duymadım diyorlar. peki soylesinler bakalım bir çok ülkenin sadece populer olanları değil müzik film dizi lerini bize sağlıcaklar mı hemde uygun bir bedel karşılıgında ya da ucretsiz izleyeceğimiz tv kanallarında ben rapidshare e 1 yıllık uye oldum peki napıcam indiremiyorsam param mı yandı yani haklarım nerde bir de adsl kapanacakmış allahım hangi devirde yaşanılıyor anlamıyorum. siteler yasaklanır indirme yasaklanır. bari indirme olsun ama bir bedel odeyerek olsun eser sahibine gitsin bu da yok çok saçma çözum değil ki bu.

 3. #52
  azaza

  Standart

  ya bunların topu böyle. kendi ceplerie banka ile para indirmelerine çözüm aramazlar milletin derdi ile ugrasırlar

 4. #53

  Standart

  milletin parası olsa zaten indirmez böyle bişeye kalkışmaz ulan. halkı fakir, aç bıraktınız. milletin cdye dvdye verecek parası mı var? bi de gelmiş konuşuyor vıdı vıdı.. indiririz efendim bal gibi indiririz. Gel bul lan indiriyom! indirdiklerimi de herkesle paylaşıyorum. ohhh! biz de sistemden intikamımızı böyle alıyoruz. şimdi parazit yapmayın sayın yetkililer download yapıyorum

LinkBacks (?)

 1. , 20:06

Benzer Konular

 1. Kontör devri bitiyor
  Konu Sahibi CaSh Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Eylül.2009, 14:25
 2. Müyap İhtarı Acilen Müzik Klip İndirme Dinleme Kapanacak | 3 Gün
  Konu Sahibi CaSh Forum CshTR.com Site Kullanımı , Kurallarımız ve Hakkımızda
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 01.Mart.2009, 00:15
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Ocak.2009, 11:02
 4. Doktorun iyi kazanç devri bitiyor
  Konu Sahibi Derya Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mart.2008, 11:42