emlaklik & sedatyucel

Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

MÜZİK VE FİLM İNDİRENE BÜYÜK CEZA Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, "internetten müzik ve film dosyası indirilmesine" sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapacağı değişiklikle, internetten "fikir hırsızlığına" karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman

Bu konu 8157 kez görüntülendi ve 52 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8157 kez incelendi.


Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 53 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Türkiye'de Müzik Ve Film İndirme Devri Bitiyor.

  MÜZİK VE FİLM İNDİRENE BÜYÜK CEZA  Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, "internetten müzik ve film dosyası indirilmesine" sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

  Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapacağı değişiklikle, internetten "fikir hırsızlığına" karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

  Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilgi verirken, telif haklarının korunmasına ilişkin her türlü çalışmayı yaptıklarını ve son dönemde de çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

  "Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" çıkardıklarını ifade eden Çelik, düzenleme çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli bir miktarda para ödeneceğini kaydetti.

  Çelik, daha önce böyle bir teşvik sisteminin bulunmadığını belirterek, "Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, ’fikir hırsızlığıyla’ mücadelede en önemli dama taşlarından biridir" dedi.

  -"KORSAN" YERİNE "FİKİR HIRSIZLIĞI"-
  "Korsan" yerine "fikir hırsızlığı" ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, "Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur" diye konuştu.

  Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını kaydederek, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

  İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığın vurgulayan Çelik, "işi ticarete dökenlerin" yanında, özellikle gençlerin bilinçsiz olarak bu eylemi yaptıklarını kaydetti.

  İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür müzik ve film dosyası kullanımında artış olduğunu dile getiren Çelik, müzik ve sinema sektöründe çok ciddi düzeyde maddi kayıpların olduğunu söyledi.

  Abdurrahman Çelik, değişik ülkelerinde bu sorunun önüne geçilmesi için farklı yöntemlerin uygulandığını, ilgili yasa kapsamında bugüne kadar kullanıcılara herhangi bir sorumluluk getirilmediğini, sadece "ticari amaçla" bunları yayan ve satanlara ceza verildiğini anımsattı.

  -"BİRÇOK ÜLKEDE REKOR CEZALAR GELDİ"-
  Birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğine dikkati çeken Çelik, "Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak.

  Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek" dedi.

  Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.

  Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Çünkü, bunun en önemli ayaklarından biri servis sağlayıcılar, arkasından da kullanıcılardır. Servis sağlayıcılara bugüne kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmıyordu. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır." ABD’de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, "Orada müzik ve film dosyası indirenlere uyarı e-postası gitti. Sonra vatandaş konuya duyarlılık gösterdi ve yüzde 70 oranında bıçak gibi kesildi" diye konuştu.

  Abdurrahman Çelik, kalan yüzde 30 oranındaki bölümle ilgili de yasal işlemler yapıldığını ifade ederek, "İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bizde de buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi.

  yazı direk alıntıdır.

  Kaynak:milliyet.com.tr  MaKiF, BuGi, Sayho ve 14 kişi daha bunu beğendi.

 2. #41

  Standart

  Kadıköydeki pasajlarda pek ka ka kişiler gene yolunu bulacak demektir.

 3. #42

  Standart

  valla hocam ne diyelim düşünce süper de beni kahreden kendi memleketimizde bu şerefsizleri çekiyoruz ya ben ona kahroluyorum çünkü güçlerinin zaten dışarıdan geldiğini biliyoruzda kendileride dışarıdan geliyor

 4. #43

  Standart

  bende bişy buldum arkadaşlar... okumakda yarar var...


  Korsan müzik indirene ADSL iptali cezası

  Türkiye'de marttan sonra başlaması beklenen uygulamaya göre yasadışı indirme yapan kullanıcı iki uyarı mektubundan sonra ADSL' den mahrum olacak. Uygulamanın başladığı ülkelerde CD satışı ve yasal müzik indirme rakamları patlıyor.
  İnternetten korsan müzik ve film indirmeyi engellemek için ağır önlemler geliyor. Fransa ve İngiltere'den sonra Türkiye de korsan indirmede sorumluluğu internet servis sağlayıcılarına vermeye hazırlanıyor.Kanunda yapılması planlanan değişiklikle yasalara aykırı olarak müzik ve film dosyası indirenlerin internet erişimi askıya alınacak.Müzik yapımcıları, bu yıl başında uygulamaya geçmesi beklenen yasanın yetişmediğini, ancak mart ayı sonunda tamamlanacağını söylüyor. 5101 Sayılı yasa ile yapılan değişiklikten sonra ses kayıtlarını yasadışı indirenlere karşı mücadele başlayacak.

  Sarkozy yazdı

  Türkiye'de de internet servis sağlayıcıları yasadışı indirmeden sorumlu tutulacak. Bu şekilde film, müzik, yada oyun indirenlerin tüm internet trafiği engellenecek. Fransa'daki yasaya göre internetten müzik ve film indiren kullanıcılar tespit edildikten sonra iki kez elektronik posta yoluyla uyarılıyor. Eğer kullanıcı bu uyarıları ciddiye almazsa internet abonelikleri mahkeme kararıyla iki aydan 1 yıla kadar iptal ediliyor. Türkiye'de de aynı uygulamanın mart ayında Meclis'ten geçmesi bekleniyor.Söz konusu uygulamayı dünyada ilk kez Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başlattı. Bu nedenle yasa 'Sarkozy yasası' olarak anılıyor. Sarkozy, uygulamayı Fransız kültürünün yok olmaması için kendisi kaleme aldı. Fransız lider internetin Fransız kültürünü ve yaratıcı endüstrisini yok ettiğini düşünüyor.MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, Türkiye'nin AB ile eşleşme projesi ile bu yasanın da uygulanmaya başlayacağını söyledi. Şuan Kültür Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yasa Fransa'daki yasaya benziyor. Yasa ile internetten uyarı sistemi uygulamaya konuluyor.

  Albüm satışı dip yaptı

  Sektör ve Sony Music'i konuştuğumuz Sony Music Türkiye Genel Müdür Şemsettin Göktaş, Türkiye'de 2003 yılından bu yana yerli ve yabancı albüm satışlarının sürekli düştüğünü söylüyor. Türkiye'de 2003 yılında 39.7 milyon adet olan yerli ve yabancı albüm satışı 2009'da 11.52 milyon adede indi. Bu düşüşün en büyük nedeni modası geçen kaset teknolojisiydi. 2003'te 26 milyon civarında kaset üretilirken bu rakam 2009'da 700 bine kadar indi. Göktaş, Türkiye'de albüm satışlarının bu kadar düşmesini 'kasetten CD'ye geçişte devreye giren ADSL yaygınlaşmasına bağlıyor.

  Araya ADSL girdi!

  Göktaş, şimdi fiyatı düşürerek tüketicileri CD alma alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını söylüyor. Göktaş, "Dönüm noktası 2004 yılıydı. ADSL'de TTNet'in 500 bin abonesi vardı. Şuan sadece TTNet'in 6 milyon kullanıcısı var. 12 milyon hane olduğu kabul edilirse evlerin yarısında internet var. Biz internete çok entegre olmuş bir ülkeyiz. İnternet kafeler çok yaygın, kablosuz internete kolay ulaşılıyor ve laptop satışları patladı. Bunların tümü albüm satışını düşürdü. Kasetten CD'ye dönemeden araya internet girdi" dedi.

  İnternet trafiği durdu

  Korsan müzik işinin eskiden polisiye olduğunu belirten Göktaş, "Artık internette korsanlar çok daha kolay bulunuyor. Fransa'daki uygulamadan sonra hem fiziki hem de dijital albüm satışları arttı" diye konuşuyor.İsveç de Fransa gibi internet servis sağlayıcılarını sorumlu hale getirdi. Uygulamanın başladığı ilk gün internet trafiği yüzde 45 oranında düştü. Uygulamadan sonraki dönemde de CD ve internetten yasal müzik indirme gelirleri tavan yaptı. İngiltere, İtalya ve Yunanistan da bu uygulamayla ilgili çalışmalara başladı.

  'Yasal indirme artacak'

  Göktaş, müzik endüstrisinde dünyanın dijital ortamda satılan mp3'lere kaydığını söylüyor. Şemsettin Göktaş'a göre Türkiye'de de yasal müzik satışı yapan Turkcell'in işi artacak, Vodafone ve Avea bu alana daha çok yatırım yapacak. Yasa geçtiğinde albüm satışlarında yüzde 35 olması beklenen daralmanın yüzde 10'a ineceği belirtiliyor. Göktaş, bu düzenlemeyle müzik piyasasının canlanacağını ve daha kaliteli hale geleceğini savunuyor.Göktaş, Türkiye'de albüm sayısının 5 binden 3 bine düşmesini de bu duruma örnek gösteriyor.

  CD de bitecek mi?

  Dünyada fiziki albümün geleceği konusunda iki farklı senaryo bulunuyor. Bunlardan biri albümlerin flashdisk ya da mikro kartların içinde satılması. Bu uygulama 2007 yılından bu yana bazı yapımcılar tarafından yapılıyor. Ancak CD'nin de bazı kesimler tarafından alınmaya devam edileceği söyleniyor.Göktaş, ikinci senaryonun ise fiziksel satışın biteceğini söylediğini belirtiyor. Göktaş, "Bence azalacak ama bitmeyecek. İnsanların sahiplik duygusu albüm satışlarını bitirmeyecek. Müzik şirketleri kendi seçimini yapacak" diyor.

  MÜ-YAP korsan müzik indireni görüyor

  Müzik yapımcılarının meslek birliği olan MÜ-YAP, yaptığı yazılım yatırımıyla korsan müzik indiren kullanıcıları görebiliyor. Kullanıcıların IP adreslerini gören MÜ-YAP herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için korsan müzik indirmeye müdahale edemiyor. Ancak MÜ-YAP müdahale edememesine rağmen geçen yıl test amaçlı olarak 100 kişiye uyarı mektubu gönderdi. MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, "Şu an bizim koruduğumuz içerikleri indirenlerin çok büyük bölümünü görüyoruz. Türkiye'de ADSL kullanım gerekçesinin yüzde 70-80'ini yasadışı müzik, film ve oyun indirenler oluşturuyor. Kalan yüzde 20'lik kısmı ise şirketler kullanıyor" diyor.Forta'nın verdiği bilgiye göre Türkiye'de yaklaşık 6 milyon ADSL abonesi olduğu dikkate alındığında 4.5 milyon abonenin yasadışı müzik, film ve oyun indirdiği anlaşılıyor.'En uygun fiyat Türkiye'de Sony Music, 12 Ocak'ta yabancı müzik albümlerinde 'Süper Fiyat' kampanyası başlattı. Britney Spears'ın 'Singles Collection', Leona Lewis'in 'Echo' ve Rod Steward'ın 'Soulbook' adlı yeni albümleri yeni versiyonlarıyla 14.90 TL'den satışa sunuldu. Şimdi de Michael Jackson, Alicia Keys, Kings Of Leon, Celine Dion, Bob Dylan, Eros Ramazotti gibi ünlü sanatçıların daha önce yayınlanmış albümlerinin de 'Süper Fiyat' versiyonları raflarda. Şemsettin Göktaş, Doğu Avrupa, Türkiye ve Yunanistan'a yönelik ucuz fiyat stratejisinin İtalya'da da başladığını söyledi. Yabancı albümlerin yerli ile aynı fiyata inmesini kartonla değiştirilen albüm ambalajı sağladı. Göktaş, Türkiye'deki fiyatın kampanyanın uygulandığı ülkeler arasında en uygunu olduğunu belirtti.

  En çok Jackson sattı

  Göktaş, Sony Music Türkiye'nin en çok sattığı alümün bu ay sonunda Michael Jackson'ın 'This Is It' albümü olacağını söyledi. Jackson'ın ölümünden önce Türkiye'de neredeyse hiç albümünün satılmadığını hatırlatan Göktaş, "Geçen yıl 31 Aralık'a kadar toplam 30 bin albüm satıldı" dedi. Sony Music Türkiye'nin albümü şimdiye kadar Türkiye'de en çok satan yabancı sanatçısı 200 bin albümle Ricky Martin oldu. Martin'i 110 bin adetle içinde Titanic filminin müziğinin bulunduğu Celine Dion albümü izledi.Avrupa nasıl ezalandırıyor?

  Avrupa'da müzik indirenlere de yükleyenlere de ağır cezalar kesiliyor. Avrupa ülkelerinde cezalar şöyle:

  Almanya: Alman Mahkemeleri yasadışı yükleme (uploading) ve indirme (downloading) ile ilgili indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriyor. Şimdiye kadar verilen para cezaları 150 ile 1800 avro arasında. Hatta bazı davalarda 35 saate kadar çalışma mahkûmiyeti bile veriliyor.

  İtalya: 2004'te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu'na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 avroluk idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede (uygun hale getirme), ceza 2065 avroya kadar çıkıyor. Ticari amaç için kanuna aykırı yükleme ise üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

  İsveç: İsveç Kanunlarına göre, kanuna aykırı indirme ve yükleme, telif hakkı yasasına göre, hem iki yıldan uzun olmayan hapis cezasıyla hem de para cezasıyla cezalandırılıyor.

  İngiltere: İngiltere yasalarına göre müzik, film gibi dosyaların kanuna aykırı yüklenmesi (uploading), suç olarak nitelendirilmiş ve iki yıla kadar hapis ve sınırsız para cezası ile de yaptırıma bağlanmış...

  kaynak: http://www.e-yolla.com/eyolla%20kors...zasi-2916.html

 5. #44

  Standart

  ya bu ne ya indirme yoksa ne b.k'a yarar internet.. sanki internetten indrimesek sanki gidip alacam albümü . abuk subuk şarkıcıların bi b.k'a yaramayan albümlerini alacağımızımı sanıyorlar. durum değişmez bence

 6. #45

  Standart

  bu uygulamanın yapılması için (mınımum) maaş kesinlikle 1000 lira olması gerekir benım aylık gelirim 550 lira eve para bıraktığımda elimde kalan harçlıktan arttırarak zor albüm alıyorum bir albüm alabilmek için 15 gün ile 1 ay gibi para biriktiriyorum yinede bu güne kadar 50 albüm alabilmişimdir ıron maıden,metallica vs.vs. albümleri ve dvd lerinin fiyatları belli değil mi (pahalı), olmadı daha mecburum napıyım ınternetten ındırmeye zaten mp3 playerla dinlemek için mp3 format gerekli bu açıdan albüm almak saygı ve sevgi göstermek oluyor,hislerini doyuruyorsun yalnızca, filmi bilemem ama mp3 indirmeye engel olmak imkansız bence önce buna çare gerekli

 7. #46

  Standart

  Müyapın yada emniyetin hayal ettiği denetim , Tıpkı toplumdaki Adi suçları sıfıra indirme hayaline benzemektedir. Eğer bir toplumda açlık var ise hırsızlık olur. İstediğin yasa ile bunu engelleyemezsin.
  Amaç Mantıklı yasalarla asgari müşterek te buluşmak olmalıdır. Bu buluşma sağlanmaz ise her iki tarafta uygulamadan tatmin olamazlar.
  Muhasebesi ise şöyledir.
  Gelir-Asgari yaşam standartı-Kültür harcamaları=Legallik/illegallik
  Kaldıki

  Gerek emniyet gerekse jandarma olsun kolluk kuvvetlerinin %90 ı zaten bireysel hayatlarında müyapın hırsız dediği kesimde olup kültür gereksinimlerini tıpkı bizler gibi gayri yasal yöntemlerle sağlamaktadır. Bu da = toplumun % 90'ı hırsız anlamına gelmektedir. Aksini iddia eden var ise yürütmeyi sağlayan sayın emniyet mensupları kendi meslektaşlarının evindeki bilgisayarlara bir göz atsınlar.hangi mp3-film yada oyuna kaç lira vermiş ise o kadar miktar da sivil halka hesap sorsunlar. sülalemde bulunan tüm devlet memurları internetin
  tüm nimetlerinden sınırsız bir şekilde faydalanmaktadır. Hatta görev yaptığı daire ve karakollar da aynı şekilde
  günlük media ihtiyaçlarını internetten temin etmektedir.

  Bakın size bir hikaye anlatayım.
  Patagonya devletinde bir karakol varmış. Bu karakola korsan 6500 cd getirilmiş ve ilgili memura teslim edilmiş
  1 ay sonra hükümet komseri cdleri teslim alıp yakacakmış ancak depo da kala kala 1500 cd kalmış
  Komserde karakola ultimaton verip kaybolan 5000 cd nin 1 hafta içinde yerine konmasını aksi halde yasal işlem
  yapılacağını söylemiş... Eee tabi bizim karakol ahvali eksikler yüzünden 1 hafta boyunca korsan cd basmak zorunda kalmışlar.. Burdaki anafikir şudur. Meşrulaşmış kötü alışkanlıkların yeri ve mevkisi yoktur. Bizi bu kötü alışkanlıklara sürükleyen kader utansın.. Yoksa elbetteki her şeyin orjinali esastır ve güzeldir.

  Amaç 80 milyon nüfusta 70 milyonu hırsızlığa mahkum etmek yerine bu 70 milyonun kültürel gereksinimlerini asgari müşterekte yasal zemine çekmek olmalıdır.

  Members üye
  abdulbaki

 8. #47

  Standart

  Saçmalık. Adslimi alırlarsa bende telekomu epey zora sokarım trace etmeye kalkarlarsa bak nerelerin ipleri çıkıo Mac id olarakta bil gatesin makinasındaki mac adresini görürler artık

 9. #48

  Standart

  Türkiyede böle işlerin kolay olacağını zannetmiyorum. Yasal düzenleme yapıldı derler ama fazla birşey yapacaklarını zannetmiyorum. Sadece televizyona bir iki ceza haberi çıkar bu konuda böylece kapanır. Ben böyle dülünüyorum en azından

 10. #49

  Standart

  Az evvel yorumları okurken ttnet "istersem film izleyebilecem mi ?" diye başlayan müzik şu bu ne kadar yasaklanması düşünülen şey varsa hepsine 6 ay boyunca cüz'i bir miktara erişilebileceğini reklam ediyordu.

  Bu reklamdan da anlaşılacağı üzere internetin amacı film, müzik ve her türlü bilgiye kolay ulaşabilmektir. Amaçsız kalan bir internet bağlantısını ben ne yapayım ki, keseceklermiş, pehhh, onların kesmesine gerek kalmaz ben zaten kapattırırım. Film izlemez, müzik de dinlemeyiveririm, hiç de bişeyim eksilmez.

  Ayrıca tüm sanatçılar insanların eserlerine bi şekilde ulaşmasından memnun olurlar, velevki "korsan" olsun, çünkü onları ilginin odağında tutan şey izleyicilerinin çoğalmasıdır. Bu artan ilgiyi sağlayacak internetten başka birşey varsa biri bana söylesin ben de öğrenivereyim.

  Saygılar,

 11. #50

  Standart

  Avrupada ve amerikada vs... ülkedeki internet fiyatına bakılsın.. Bedava yada cok cüzzi bir fiyatmı (ki öle)..
  Avrupada yada Amerikada vs.. başka bir ülkede 1 cd (orjinal ) yada kitap yada baska birsey türkiyede ne kadar.. ?
  Avrupada yada Amerikada vs.. baska bir ülkede yasayan insanların yıllık ortalama geliri ne kadar ? Bulundugumuz Ülkede çalışan bir insanın yıllık geliri nekadar ?
  Ve daha cok sey varda burası yeri değil vs... Ülkemiz 3. dünya ülkesi oldugu için o dediğiniz suan olmaz.. olursa zaten o yasayı getirende kansızdır.. buna tepki göstermeyende zaten yasamayı haketmiordur..

  Daha bugün izledigim aksam haberlerinde +18 silah alabilmesi icin yasa deiştiriorlar..
  Bunu yapmayı düşünüpde baska yasaları gecirirlerse.. Daha söliyecek laf kalmıyor... Türkiyeden bavulu toplayıp gitme vaktidir..

LinkBacks (?)

 1. , 20:06

Benzer Konular

 1. Kontör devri bitiyor
  Konu Sahibi CaSh Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Eylül.2009, 14:25
 2. Müyap İhtarı Acilen Müzik Klip İndirme Dinleme Kapanacak | 3 Gün
  Konu Sahibi CaSh Forum CshTR.com Site Kullanımı , Kurallarımız ve Hakkımızda
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 01.Mart.2009, 00:15
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Ocak.2009, 11:02
 4. Doktorun iyi kazanç devri bitiyor
  Konu Sahibi Derya Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mart.2008, 11:42