Milyonlarca internet kullanıcısı siber saldırıya uğradı... Google ve Facebook yaptıkları açıklamayla saldırıları doğruladı

Sanal alemin iki devi Google ve Facebook siber saldırıya uğradı. Saldırılar Twitter ile Livejournal’ı da hedef aldı.
Milyonlarca internet kullanıcısını etkileyen ve dün gerçekleşen siber saldırılar yüzünden Twitter’ın iki saat boyunca kapandığı doğrulandı.

Daha sonraki açıklamalarda da bazı Google siteleri ile blog servisi Livejournal’ın hedef alındığı bildirildi.

ŞİRKETİN GÜVENLİK SİSTEMLERİ GOOGLE'U KURTARDI

Saldırılardan sonra Google yetkilileri bir açıklama yaparak, şirketin güvenlik sistemlerinin sitenin çökmesini engellediğini açıkladı. Şirketten hangi servislerin hedef alındığı yönünde bilgi verilmedi ancak Gmail ve video paylaşım sitesi YouTube’un hedef alındığı tahmin ediliyor.

Google yetkilisi, saldırılardan etkilenen diğer sitelerin yöneticileri ile araştırılma yapılması konusunda işbirliği halinde olduklarını söyledi.

FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA: DATALAR GÜVENDE

Google’dan sonra bir açıklama da Facebook’dan geldi. Servisin durudurulmasına yönelik bir saldırının söz konusu olduğunu doğrulayan Facebook yetkilileri, sitede herhangi bir hasarın tespit edilmediğini açıkladı. Facebook yetkilisi, “Bazı kullanıcılarımız gecikme yaşadı. En çok merak edilen soru, kullanıcılarımızın datalarının güvende olup olmadığı sorusuydu. Bu konuda içleri rahat olabilirler, datalar hakkında bir risk sözkonusu değil ve erişim tam kapasiteyle sağlanıyor” dedi.

TWITTER’A 2 SAAT ERİŞİLEMEDİ

Saldırılardan en çok etkilenen site Twitter oldu. Dün 2 saat boyunca Twitter’a erişim sağlanamadı, bugün de zaman zaman benzer sorunlar yaşanıyor.

Sitenin kurucularından Biz Stone kendi blogunda “Twitter, saldırılardan etkilenen diğer şirket ve sitelerle yakın koordinasyon içinde” diyerek kullanıcılarını rahatlatmaya çalıştı