emlaklik & sedatyucel

Uzun Dönem Askerlik Gün Sayıyor | Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak

http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2009/05/26/fft17_mf250729.Jpeg Uzun Dönem Askerlik Gün Sayıyor Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak 15 milyon gencin hayatını etkileyecek “tek tip askerlik”le ilgili ilk taslak metin Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından bir ay sonra Başbakanlık’a ulaştı. Kısa dönem askerliğin kalkıp, herkesin eşit süre askerlik yapacağına ilişkin haberleri cShTR.CoM'da duyurmuştuk. Haberlerimizin takipçisi oluyoruz. Taraf Gazetesi'nde bugün yeralan habere göre,

Bu konu 1649 kez görüntülendi ve 10 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Uzun Dönem Askerlik Gün Sayıyor | Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1649 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Uzun Dönem Askerlik Gün Sayıyor | Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak  Uzun Dönem Askerlik Gün Sayıyor
  Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak

  15 milyon gencin hayatını etkileyecek “tek tip askerlik”le ilgili ilk taslak metin Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından bir ay sonra Başbakanlık’a ulaştı. Kısa dönem askerliğin kalkıp, herkesin eşit süre askerlik yapacağına ilişkin haberleri cShTR.CoM'da duyurmuştuk. Haberlerimizin takipçisi oluyoruz.


  Taraf Gazetesi'nde bugün yeralan habere göre, bedelli askerliğe kapıları kapatan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un ilk işaretini verdiği tektip askerlikle ilgili çalışma başlatıldı.

  Taraf’a konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’nün yasa tasarısı için çalışma başlattığını doğrulayarak, “Taslak üzerindeki çalışma hâlâ sürdüğü için ayrıntılar henüz netleşmedi” dedi.  Taslak Başbakanlık'ta mı
  Orgeneral Başbuğ, 29 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında "Bedelli askerlik uygulaması Türkiye'nin gündeminde değildir ve ileriki dönemde de olma ihtimali yoktur" diyerek bedelli askerlik tartışmasına son noktayı koyarken, askerlikte yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

  Türkiye'de hala 15 aylık normal, üniversite mezunları için 12 aylık yedek subaylık ya da altı aylık kısa dönem ve yurtdışında çalışanlar için bedelli askerlik uygulaması olduğunu anımsatan Başbuğ,

  "Biz tüm bu sistemleri genel olarak ele alıp daha sağlıklı, daha sade, daha eşit, daha adil bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bunları tek tipe indirebilir miyiz konusu üzerinde duruyoruz" demişti.

  Başbuğ'un bu açıklaması, askerlik sorunu olan milyonca kişinin gözlerini Genelkurmay'a çevirdi.

  Ancak aradan yaklaşık bir ay geçmesine rağmen tektip askerliğin ayrıntıları netleşmedi. Tektip askerlikle askerlik süresinin kimin için ne kadar uzayıp kimin için ne kadar kısalacağı konusu da henüz netlik kazanmadı.

  Genelkurmay Sözcüsü Tuğgeneral Metin Gürak da, geçen cuma yaptığı haftalık basın toplantısında, tektip askerlikle ilgili çalışmanın hala sürdüğünü; netleşince kamuoyuna açıklama yapacaklarını açıklamıştı.

  Bu arada askerliği tektipe indirecek bir kararname taslağının Başbakanlık'a ulaştığı öne sürüldü. Ancak bu bilgi resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

  Gönül: Çalışmalar sürüyor

  Taraf'ın konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Gönül, tektip askerliğin kararnameyle değil ancak yasal düzenlemeyle gerçekleşebileceğini belirterek çalışmaların sürdüğünü söyledi. Üzerinde çalışılan metnin henüz bir taslak haline dönüşmediğini belirten Gönül,

  "Yasa taslağı hazırlamak biraz zaman alıyor. Metin ortaya çıktıktan sonra ilgili bakanlık ve kurumların görüşünün alınması gerekiyor.

  Hazırlanan metin bu görüşler doğrultusunda son halini aldıktan sonra taslak olarak Başbakanlık'a gönderiliyor ve Bakanlar Kurulu'nda kabul edilirse yasa tasarısı olarak Meclis'e sevk ediliyor. Taslak üzerindeki çalışma hala sürdüğü için ayrıntılar henüz netleşmedi. Onun için açıklama yapamıyoruz" dedi.

  Başbuğ'un açıklamasından sonra sızan ilk bilgiler, Genelkurmay Başkanlığı'nın yedek subaylık ve kısa dönem askerliği tamamen ortadan kaldıracak bir model üzerinde çalıştığı yönündeydi.

  Genelkurmay'ın, üniversite mezunlarına yedek subay ya da kısa dönem askerlik yolunu kapatarak herkesin tektip askerlik yapmasını sağlayacak bir model üzerinde çalıştığı; askerlik süresinin de 15 ya da 12 ay olarak planlandığı önü sürülmüştü.

  Hazırlanacak yasa taslağının, sadece askerliği tektip indireceği; askerlik süresinin yasa kapsamında olmayacağı öğrenildi.

  Askerlik süresinin, tektip yasası çıktıktan sonra Genelkurmay'ın görüşü doğrultusunda Bakanlar Kurulu'nca çıkartılacak kanun hükmünde kararnameyle belirlenmesi bekleniyor.

  Türkiye’ye askerlik çağında bulunanların sayısı14 milyon 306 bin 525. Bunlardan yüzde yedisi, yani 1 milyon bin 456’sı bakaya kaçağı konumunda.
  Orgeneral için çalışma başlattığını doğrulayarak, “Taslak üzerindeki çalışma hâlâ sürdüğü için ayrıntılar henüz netleşmedi” dedi.

  cShTR.CoM'da yer alan Uzun Dönem Askerlik süreciyle ilgili arşiv haberlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  http://www.cshtr.com/haberler-magazi...k-yapacak.html

  http://www.cshtr.com/haberler-magazi...ani-ozcan.html

  http://www.cshtr.com/egitim-haberler...diriliyor.html  Crunch, _KiNG_, CaSh ve 4 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  İşte bu an benim bittiğim andır. Teşekkürler abi haber için. Tek dersten sene uzatıp muhtemel 7 ay fazla askerlik yapmama sebep olan hocama da buradan şükranlarımı sunuyorum.
  Overdoze bunu beğendi.

 3. #3

  Standart

  Çok saçma.ne zmn akıllı bi iş yaptılar ki.Yazık 1 seneye. Overdoze bu güzel haber için teşekkürler
  Overdoze bunu beğendi.

 4. #4

  Standart

  aslında böyle yapacaklarına uzman askerliği iş haline getirselerdi harkulade olurdu hem işsizlikte ortadan kalkardı hemde daha iyi olurdu... bilgi içün teşekkürler overdose
  Overdoze bunu beğendi.

 5. #5

  Standart

  Üniversite okumaz hiçbir erkek yanlış yapıyorlar üniversitelerde yermi kalmadı da boşaltmaya çalışıyorlar acaba saçmalık

 6. #6

  Standart

  bence hemen olacak bir iş değil bu çünkü adam doktor olmuş hakim olmuş kalkar 15 ay veya 12 ay askerlik yapar mı.Anca düzenli orduya geçilebilir buda hayli zaman alır bence şimdiden tırsmaya gerek yok.

 7. #7

  Standart

  4 yıl oku gel sen birde uzun dönem askerlik yap böyle adalet olur mu ya. Bu gidişle askerlik staj falan derken 30 yaşında neredeyse iş hayatına atılacağız

 8. #8

  Standart

  Bu konuyla ilgili tekbir lafım var [Deveye demişler neren eğri nemişki nerem doğruki] Haber için teşekkürler.

 9. #9

  Standart

  sadece askerden kaçmak için okula devam edenler için bence iyi oldu.ama bizim gibi gerçekten okumak biyerlere gelmek için çaba sarfeden üniv öğrencileri için kötü bişey bakalım sonumuz hayrola

 10. #10

  Standart

  yazık valla, 12 ayda körelir insan be! bunların, dünyanın nereye gittiğinden haberi yok!

Benzer Konular

 1. Kısa Dönem Askerlik Kalkıyor | Herkes Eşit Süre Askerlik Yapacak
  Konu Sahibi Overdoze Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Nisan.2009, 15:07
 2. Yedek subay askerlik kaldırılıyor
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Mart.2008, 02:02
 3. Askerlik süreleri eşit olacak: YÖK Başkanı Özcan
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Mart.2008, 11:32
 4. Askerlik
  Konu Sahibi MadRabbiT Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18.Nisan.2007, 16:24