emlaklik & sedatyucel

Tekirdağ'ın elektriği rüzgardan üretilecek

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde Demirer Holding A.Ş. tarafından kurulan rüzgar enerji santralinin yılda 100 milyon kilowat/saat elektrik üreteceği, söz konusu elektrik enerjisinin, Tekirdağ merkez ve Şarköy ilçesinin tamamına yetecek boyutta olduğu bildirildi. Şarköy ilçesinin Sarıkaya mevkiinde yapımı devam eden ve yaklaşık 40 milyon avroya mal olacak santralin, Kasım ayından itibaren faaliyete başlayacağı bildirildi. Santralde incelemelerde bulunan Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan,

Bu konu 576 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Tekirdağ'ın elektriği rüzgardan üretilecek

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 576 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Tekirdağ'ın elektriği rüzgardan üretilecek

  Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde Demirer Holding A.Ş. tarafından kurulan rüzgar enerji santralinin yılda 100 milyon kilowat/saat elektrik üreteceği, söz konusu elektrik enerjisinin, Tekirdağ merkez ve Şarköy ilçesinin tamamına yetecek boyutta olduğu bildirildi.

  Şarköy ilçesinin Sarıkaya mevkiinde yapımı devam eden ve yaklaşık 40 milyon avroya mal olacak santralin, Kasım ayından itibaren faaliyete başlayacağı bildirildi.

  Santralde incelemelerde bulunan Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, yaptığı açıklamada, alternatif enerji kaynaklarının ülke açısından önemine işaret ederek, böyle bir santralin Tekirdağ'da kurulmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Doğan, bir gazetecinin sorusu üzerine, rüzgar enerjisinden elde edilecek elektriğin kullanıcıya daha ucuza ulaşıp ulaşmayacağı konusunda fikir yürütmenin doğru olmayacağını belirterek, elektriğin üretim, iletim ve dağıtımını yapan kurumların elinden geçtiğini ve buna göre bir ücretlendirme yapıldığını anlattı.
  Demirer Holdingin Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman ise, bölgede 1998 yılından bu yana rüzgar ölçümü yaptıklarını belirtti.  Rüzgar enerjisi bakımından yüksek potansiyele sahip olduğunu belirledikleri Sarıkaya mevkiinde, 2007 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 28,8 Megavat kurulu güçle lisans aldıklarını anımsatan Araçman, santralin, toplam 15 adet rüzgar türbini ile yılda yaklaşık 100 milyon kilowat/saat elektrik üreteceğini bildirdi.  Araçman, bir ailenin 2 bin 400 kilowat/saat elektrik tükettiği düşünüldüğünde, santralde üretilecek elektrik enerjisinin, Tekirdağ merkez ve Şarköy ilçesinin tamamına yetecek kadar elektrik üreteceğini anlattı.
  Santralin faaliyete geçmesi ve türbinlerin elektrik üretmeye başlamasının ardından, üretilen enerjinin 30 km'lik iletim hattı ile Malkara trafo merkezine iletileceğini bildiren Araçman, dağıtımın bu trafo üzerinden yapılacağını ifade etti.  Gelinen son aşamada, türbin montajlarının devam ettiğini söyleyen Araçman, 80 metre yükseklik ve 82 metre uzunluğunda kanat çapına sahip toplam ağırlığı 450 ton olan kulelerin kurulumunun arazi şartlarında oldukça zor olduğunu bildirdi.  Araçman, santralin tamamlanmasında son aşamaya gelindiğini belirterek, ''Sarıkaya Rüzgar Enerji Santrali, toplamda 40 milyon avroya mal olacak. Türkiye genelinde şu anda 70 bin megavat rüzgar enerjisi talebi var. Ancak, bu talebi karşılayabilmek için trafo alt yapısı yetersiz'' dedi.  Araçman, santralde üretilecek elektrik enerjisinin pazarlanması konusunda Enerji Bakanlığı ile 45 yıllık sözleşme imzalandığını belirterek, santralde üretilecek elektriğin satış fiyatının belirlemesinin ise 'üretim', 'iletim' ve 'dağıtım' maliyetlerine bakılarak yapılacağını kaydetti.

  lados, maviseven, Overdoze ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  aslında bazı şehirlerimizede güneş enerjisi ve benzeri yenilenebilir kaynaklar olması ülkeyide kalkındırır ve en önemlisi enerji tüketimini kendi kendimizin sağlasınını tasarruf yapılması için önemli yatırımlardır.
  HandSome ve Overdoze bunu beğendi.

 3. #3

  Standart

  Güneş enerjisi Tekirdağ'a ne kadar mantıklı olur bilemiyorum ama, bütün gün akıp giden, güneş, rüzgar gibi doğal kaynaklarımız ve yenilenebilir bir ton kaynağımız var. Biodizel var.. Yıllardır yatıp duran Dünya'nın bir numaralı Bor madeni sahibi ülkeyiz ama işle(ye)miyoruz. Onların kullanılmasının lados 'un söylediği gibi ülkeyi kalkındıracağı kesin.

  Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle artan enerji tüketimi için yapılan yatırımlar her zaman değerlidir. Teşekkürler bilgilendirme içinHandSome


  HandSome bunu beğendi.

 4. #4

  Standart

  gayet güzel bi olay..teoride kalmaz umarım.