Yapılan bir araştırma Windows kullanıcılarının büyük bir tembelliğini ortaya çıkardı... Microsoft hataları kapatsa da, kullanıcılar kapatmıyor...

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarları tehdit eden virüslerin ardı arkası kesilmiyor. Microsoft ve güvenlik şirketleri yeni çıkan virüslere önlem almakta gecikseler bile, asıl sorun önlem alınmış, güvenlik açığı kapatılmış sistem zaaflarının bile hala hacker'lar tarafından kullanılıyor olması oluyor.

Qualys Inc. adlı güvenlik şirketi, 80 milyondan fazla bilgisayarı inceledi ve bu durumun sebebini ortaya çıkarttı. Qualys'in raporuna göre Windows yüklü sistemlerin %20'sine yakın bir oranı hiçbir yamayı yüklenmiyor. Qualys özellikle Microsoft'un "kritik" olarak duyurduğu ve önemli güvenlik açıklarını kapatan 4 yamayı inceledi. MS01-001, MS08-007, MS08-015 ve MS08-021 kodlu yamalardan en azından biri, 15 milyonu aşkın sistemde bulunmuyordu.

Özellikle kurumsal kullanıcılarda görülen bu yama eksikleri ile ilgili olarak Qualys adına konuşan Wolfgang Kandek; "Niye yamaları uygulamadıklarını tahmin etmek kolay değil. Ya umursamıyorlar, ya da bunu yapacak kaynakları yok" dedi.