20/03/2009 radikal gazetesi
Muhtar Kent’i, Çin’de karşılaştığı yönetici Mahmut bey şaşırtmış


Dünyada nereye gitse bir Türk’le karşılaştığını anlatan Muhtar Kent, ‘Geçenlerde Çin’deyken bir Carrefour’a gittim. Marketin yöneticisi Mahmut bey diye Fransa’da doğmuş, altı dil bilen bir Türk. Bu tür örnekler karşıma sık çıkıyor’ diye konuştu
İSTANBUL - Türklerin dünyada üst yönetimlerdeki etkinliğinin arttığını belirten Coca-Cola CEO’su ve Dünya Türk İş Konseyi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent, artık nereye gitse karşısına bir Türk çıktığını söyledi. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ev sahipliğinde 10-11 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Türk Girişimciler Kurultayı ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Muhtar Kent, “Nereye gitsem karşıma bir Türk çıkıyor. Geçenlerde Çin’deydim. Çin’de bir Carrefour mağazasını geziyordum. Bir de baktım; karşımda Mahmut Bey diye bir Türk...” diye konuştu.

‘50 üst düzey Türk var’
Mahmut Bey’in Fransız aksanıyla Türkçe konuştuğunu belirten Kent, Mahmut Bey’i şöyle anlattı: “Fransa’da doğmuş, İspanya’da Carrefour’da çalışmış, başarılı bir yönetici. Oradan Çin’e tayin olmuş. Altı lisan biliyor. Çince’yi de ana dili gibi konuşuyor.
Ayrıca, Fransızca’yı, İspanyolca’yı, İngilizce’yi ve anadili olan Türkçe’yi de Fransız aksanıyla konuşuyor. Nereye gitsem böyle hikayelerle çok karşılaşıyorum. Şili’de de böyle bir kişi karşıma çıktı. Kendisi Şili’deki büyük firmaların birinde çalışıyor.”
Kent, dünyada üst düzey yönetimde kaç Türk’ün yer aldığıyla ilgili kesin bir bilgisi olmadığını da vurgularken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir derginin araştırmasına göre dünyada 50’ye yakın üst düzey Türk yöneticinin bulunduğunu söyledi.

Bankacı Türkler zorda
Bugün dünyada Türk girişimciler, profesyoneller ve Türkiye’nin dışında yaşayan bütün soydaşlar açısından bir kopukluk olduğunu belirten Muhtar Kent, bunları biraraya toplamanın zamanının gelip de geçtiğine inandıklarını, bu bakımdan kurultayın zamanlamasının önemine işaret etti.
Kent bugün bir kriz ortamında bulunulduğunu da hatırlatarak, “Her kriz muhakkak bir fırsat doğurur. Bu da böyle bir fırsat doğurduğu için kurultayda zamanlamanın çok doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. Kent, bu kriz zamanının güçleri, imkânları birleştirip yeni ekonomik alanlar yaratmaya odaklanma zamanı olduğunun da altını çizdi. Bölgelerinde ciddi tecrübeye sahip, birikim potansiyeli olan katılımcıların Türkiye ve dünyada yaşanmakta olan dalgalanmalardan edindikleri derslerin, çözümlerin ortaya çıkartılmasında önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Kent, kurultayın dünyada dağınık olarak örgütlenmiş Türk girişimcileri birleştireceğini vurguladı.
Kent, şöyle dedi: “Hepimiz ülkemiz için yurtdışında bulabildiğimiz her platformda bir şeyler yapma gayreti içindeyiz. Ancak, sesimizin daha güçlü çıkması için kendi aramızdaki ortak noktaları bulmak zorundayız. Bu toplantılarda bu konuda önemli adımlar atılacağını umuyorum. Bu kriz zamanı ortaklaşa çalışma zamanıdır.” Kent, ABD’deki Türk girişimcilerin durumuyla ilgili de, “Amerika’da hiç kimse bu krizden muaf değil. ABD’de bilhassa bankacılık sektöründe çalışan birçok Türk profesyonel de işlerini kaybetmiş durumda...” dedi.

‘Hepsini toplayacağız’
Yurtdışında yıllardır alınteri döken girişimcileri ‘Dünya Türk İş Konseyi’ ile kurumsallaşmış bir çatı altında tek bir topluluk haline getirmeyi hedeflediklerini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Türk ekonomisi için çok önemli bir güç olduğuna inandığımız bu oluşumla, ülkemizin marka değerini artırmayı hedefliyoruz” dedi. Dünyanın dört bir yanına dağılmış Türk girişimcileri birbirlerinden haberdâr etmek istediklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmayı hedeflemişsek, girişimcilerimizi içerde de dışarda da desteklemek zorundayız. ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde olacağız’ diyorsak, bu şart” diye konuştu. Kurultaya 80 ülkeden 2 bin işadamının katılacağını da belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Litvanya’dan kurultaya katılacak bir girişimcimiz, ‘Litvanya’da arsalarım var. Kat karşılığı çalışacak Türk müteahhit arıyorum’ diyor, Avustralya’dan kuru gıda sektörü için Türkiye’den kaliteli mal gönderebilecek firma arayanlar var, Singapur’dan katılan bir girişimcimiz, ‘Çin’de mutfak malzemeleri üretip ABD’de satıyoruz. Türkiye’den de mal almak istiyoruz’ diyor. Bulundukları ülkelerde Türkiye’deki ünlü film ve dizilerin gösterim hakkını almak için bizden aracılık talep eden girişimcilerimiz bile var.” (Radikal)

Diasporalarımızı toplayalım
Rifat Hisarcıklıoğlu, yurtdışına farklı nedenlerle gitmiş ve oradaki varlığını güçlendirmiş milyonlarca Türk’ün, Türkiye’nin küresel bir güce dönüşmesinde önemli roller oynacağını belirterek, şöyle devam etti: “Son 10 yılda yükselen güçler, Hindistan, Çin, İsrail gibi ülkeler kendi sınırları dışında yaşayan diasporalarını anavatanda toplayarak, eşgüdüm yaratmaya çalışıyor. Biz de bunu yapabiliriz. Bizim de artık, milyonlarca soydaşımız yurtdışında yaşıyor, çalışıyor. Bazı ülkelerde dördüncü nesil iş hayatına girmeye başladı. Dedesi Almanca, Flemenkçe, Fransızca, İngilizce de bilen Türk torunlar artık üniversiteye gidiyor. Kaynaklarımız sadece ülkemiz sınırları içinde değil.
Dünyada ‘biz’ bilincini oluşturmalıyız. Bu etkinliğimizle ülkemizin marka değerini artıracağız. Biraraya gelirsek yapamayacağımız şey yok.”
Alıntıdır….