emlaklik & sedatyucel

1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi

http://emirdag.gen.tr/site/images/stories/17agustos.jpg 1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli Gölcük merkezli deprem. Mw ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur. 17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesinde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.840 ölüm, 43.953 yaralı oldu. 505 kişi

Bu konu 7804 kez görüntülendi ve 20 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7804 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart  1999 Gölcük Depremi
  , İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli Gölcük merkezli deprem. Mw ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.

  17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesinde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.840 ölüm, 43.953 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285 bin 211 konut, 42 bin 902 işyeri hasar gördü.[3] Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000 e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir.  BİZ 17 AĞUSTOSTA ARANIZDAN AYRILDIKAma birbirimizden ayrılmadıklütfenşu an hayattaki en değerli varlıklarınızı düşünün veyalnızca bir anda onları kaybettiğiniziüstelikyataklarında masumca uyurkenve üstelikpara ve hırs uğruna kalleşçesineveo en değerli varlıklarınız içinşu anonları korumak adına şu an ne yaptığınızı düşününve şimdi dehala harekete geçmediysenizvekader diyorsanız buna beklemeye devam edinnasıl olsayakında görüşürüz ve burada tartışırızama sizceyalnızca kader değilse bu,mücadele edin,en azındanbabamızın bizim için ettiği kadar

  YASEMİN KOPARAL-MESUDE KOPARAL

  Tarih 17 ağustos 1999... Saatler sabaha karşı 03.02'yi gösterdiğinde Marmara, son zamanların en büyük depremiyle sarsıldı. 7.4 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'nin unutulan deprem gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

  Marmara'yı vuran deprem felaketinin üzerinden tam yedi yıl geçti. 17 ağustos 1999 sabahından bu yana, bölgede yaralar sarılmaya çalışılsa da, depremin insanların hafızalarında bıraktığı derin izler tazeliğini koruyor.

  Marmara depreminin ardından Türkiye yeni bir döneme girdi. Şimdiye kadar depremi bilmeyen Türkiye, kendi gerçekliğinin farkına vardı. Peki yedi yılda Türkiye'de ne değişti? Türkiye, Marmara'da beklenen olası depreme ne kadar hazır? 17 ağustosta kaybedilen ve yıkılan hayatlar topluma neyi, ne kadar öğretti?

  Türkiye depreme hazır mı?

  Bu noktada yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye önemli dersler almasına rağmen, her an tekrarlanabilecek bu felakete hazır değil. Ulusal Deprem Konseyi'nin raporuna göre, nüfus artışı ve gelişme hızına bağlı olarak gelecek afetlerdeki kayıp ihtimali her geçen gün daha da artıyor.

  Türkiye'de yapılan istatistiki çalışmalar, her 1.5 yılda bir şiddetli deprem, her 3 yılda bir çok şiddetli deprem, 35-40 yılda bir ise yıkıcı deprem meydana geldiğini ortaya koyuyor.

  Türkiye topraklarının yüzde 92'si değişik deprem tehlikesiyle karşı karşıya. Nüfusun yüzde 95'i deprem riski altında yaşıyor. Büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98'i, barajların yüzde 92'si yine deprem bölgelerinde yer alıyor.

  Depremin üzerinden geçen yedi yılda arama-kurtarma kapasitesi 1999 yılı öncesine oranla önemli ölçüde geliştirildi, ancak olası bir depremde can kaybı sayısının artmasına yol açan faktörlere karşı hala önemli adımlar atılabilmiş değil.

  Hasarlı ruhlar...

  Marmara depremi, ardında yıkık binalar ve yaşamların yanısıra, hasarlı ruhlar da bıraktı. 17 ağustos gecesini yaşayanlar ve hala yaşamakta olanlar, geri dönüşü ve tedavisi olmayan psikolojik travmalarla her gün yeniden sarsılıyor.

  20 bine yakın kişinin ölümüne, 60 bin kişinin ise yaralanmasına neden olan ve Türkiye'nin 20'nci yüzyılda gördüğü en büyük doğal felaket olarak nitelenen deprem, insanları derin bir üzüntüye ve ağır bir yıkıntıya sürükledi.

  Yaşanan kaos ve travmatik problemlerin temel sebebi, deprem konusunda gerekli ve yeterli bilgilere sahip olmayan insanların gerektiği gibi depreme hazırlık yapamaması oldu.

  Depremle yaşamayı öğrenmeye çalışmanın yanı sıra insanlar, günlük hayat literatürlerine, fay hattı, öncü ve artçı sarsıntı gibi deprem terimlerini acı bir tecrübeyle ekledi.

  Depremin öldürücü ve yıpratıcı etkisine hazırlıksız yakalananlar, depremin ilk gününde kendi yarasını kendisi sarmaya çalışarak, bütün tecrübesizliğine rağmen yardımlaşma duygusuyla hereket etti.

  Böyle büyük bir felaketi yaşayan insanların direncini artıran en önemli etken ise bütün olumsuzluklara rağmen yaşatılmaya çalışılan manevi değerler oldu.

  Büyük depremler yaşamış bir ülke olarak, Türkiye'de deprem bilincinin artırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, depreme karşı en büyük önlemin eğitim olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

  Marmara depreminden sonra Türk tarihinin en büyük sosyal yardımlaşma kampanyasının yaşandığı ise su götürmez bir gerçek.

  Depremzedeler gözyaşlarıyla anıldı

  Bugün 17 Ağustos. Marmara Depremi’nin ardından tam 7 yıl geçti. 17 Ağustos 1999’da hayatını hayatını kaybedenler, bu sabah saatler 3.02’yi gösterirken, gözyaşlarıyla anıldı.  NTV

  Güncelleme: 11:57 TSI 17 Ağustos 2006 Perşembe

  KOCAELİ - Depremden en çok etkilenen illerden Kocaelide bir anma yürüyüşü düzenlendi. İzmit Belediye İşhanı önünde toplanan yaklaşık 300 depremzede, saat 02.30 da yürüyüşe geçti.

  Bugün depremi hatırlama günü

  Toplumsal yapımızın hamurunda vefa harcı kuvvetli bir element olarak yer alıyor.

  Düğün, dernek, hastane, cenaze, kandil, bayram gibi önemli günlerde mutlaka yakınlarımızı hatırlarız.

  Kandilde telefondan öpülen eller, bayramlarda ziyaretlerle başa götürülür. Cenaze namazlarında “iyi biliriz” saflarında yerimiz şaşmaz. Düğün halaylarında başı çekeriz.

  Yani kısacası hatırlarız!..

  Bugün böylesi bir vefanın yıl dönümü

  17 Ağustos 1999 u aynı duygular içinde hatırlıyoruz. Yarın elbette unutacağız, ama bugün yüksek sesle haykırıyoruz:

  -17 Ağustosu unutmadık, unutturmayacağız!

  Yalandan kim ölmüş ki?.. Oysa depremden kitleler halinde ölünebileceğini yaşayarak gördük. ölenler öldüler, biz sağ kalanlar yaşıyoruz.

  Büyük İstanbul depremini bekliyoruz.

  önlemlerin tamamına yakınını Allaha havale ederek, yıl dönümü demeçleri, deprem panelleri, 17 Ağustos köşe yazıları, özel deprem haberleriyle avunuyoruz:

  -Depreme hazır değiliz!

  Ne zaman?

  2006 yazında, büyük depremin 7. yıldönümünde

  Aradan yedi yıl geçti. İstanbul Valisi Muammer Güner, Uluslararası Bütünleşik Afet Risk Yönetimi” konulu sempozyumda bilim insanlarının yıllar önce hazırlayıp dosyaladıkları bilgileri konuşma metni haline getiriyor:

  -İstanbulun bir bölümünün yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor!

  Vali gereksiz panik yaratmama sorumluluğuyla ölçek küçültmesi yapıyor.

  İstanbulda Japon uzmanların yaptığı bir çalışmanın sonuçları açıklandı. Dev metropolümüzdeki binaların yüzde 74’ü mühendislik hizmeti almadan inşa edilmiş.

  Deprem bizim hazırlanmamızı bekleyecek

  Geçenlerde Prof. Dr. Celal Şengör ile bir televizyon programında birlikteydik. Hadi biz aymazız, hocam siz bilimsel olarak her şeyi biliyorsunuz. Deprem için ne yapıyorsunuz diye sordum. Bizden farklı değildi:

  -Ben doğayı izliyorum, buna göre veriler toplamını sunuyorum. Deprem olduğunda ne yapılacağını ben değil, kenti yönetenlerin bilmesi gerekir. örneğin, deprem olduğunda evden çıkabilirsem, ilk toplanma yeri olarak nereye gideceğimi bilmiyorum. Bunu kimse bilmiyor. Yöneticiler de bilmiyor. O yüzden herkes gibi, depreme karşı çaresizlik içinde bekliyorum.

  Olsun; Biz vefalı toplumun. Ertesi gün unutsak da şimdi hatırlıyoruz:

  -17 Ağustosu unutmadık, unutturmayacağız!

  Nazım Alpman


 2. #2

  Standart

  ruhları şad olsun ülkemiz için büyük geçmişler allah kimsenin düşmanın başına vermesin

 3. #3

  Standart

  Allah bir daha bizlere böyle acılı günler göstermesin...

 4. #4

  Standart

  evet o günü çok iyi hatırlıyorum yaşadığım en uzun süreli ve sarsıntılı olanıydı
  tabi ben şanslı olanlardandım çok şükür başıma bişey gelmedi sevdiklerime de
  ama o kadar şanslı olmayanlar vardı
  evet unutmayalım unutturmayalım ama bütün bunlardan da bir ders alalım

 5. #5

  Standart

  Allah rahmet eylesin, ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın
  Unutmayalımki yarına çıkıp çıkamayacağımız belli değil.
  Dualarımız hep onlarla olsun...

 6. #6

  Standart

  Allah rahmet eylesin gerçekten çok acı bir durum umarım birdaha böle birşeyle karşı karşıya gelmeyiz

 7. #7

  Genel Yönetici

  Standart

  Allah kötüy felaketlerimüslümanlardan uzak tutsun

 8. #8

  Standart

  NE KADARDA ANLAMAYA CALISSAMDA ORDA O GUNU YASAMAK COK COK DAHA FARKLIDIR SANIRIM
  ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN

 9. #9

  Standart  bu günde herkes için kötü bir gün hepimize geçmiş olsun


 10. #10

  Standart

  17.08.2008
  hala unutmadık unutmayacağzda
  öz abimi yengemi kaybettiğim 4kişiyi gözümü kapadığımda hep orda olmaya devam edeceğim yanınıza gelene kadar

Benzer Konular

 1. Japonyadaki 8.9 Depremi │Tsunami 2011│CSHTR Tube
  Konu Sahibi amazon Forum Karma Videolar | Mixed Videos
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Mart.2011, 11:00
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Mart.2010, 01:53
 3. Mourinho depremi! İtalya sallanıyor!
  Konu Sahibi [email protected] Forum Avrupa - Bahis ve Tahminler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Mart.2009, 18:25
 4. 17 Ağustos Depremi Film Oluyor
  Konu Sahibi maviseven Forum SineKafe | Film Dizi Sohbet | Afiş Fragman
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2008, 17:19
 5. Depremi haber veren balık
  Konu Sahibi Derya Forum Fen Bilimleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2008, 13:50