International Federation of Phonographic Industry (IFPF, uluslararası ses endüstrisi federasyonu) tarafından yayınlanan rapora göre indirilen dijital müiğin %95'i yasadışı.

Global müzik sektörü tarihindeki en büyük kayıplarından birini yaşıyor. IFPI'ye göre müzik piyasası gelirleri geçen yıl %7 küçüldü. Düşen CD satışları karşısında artan dijital müzik satışı, henüz kazanç değil zarar getiriyor. 72 ülkeden 1400 şirketi temsil eden IFPI (uluslararası ses endüstrisi federasyonu), 2008 yılında 40 milyardan fazla dijital müzik dosyasının yasadışı olarak indirildiğini söylüyor.
Yine 2008 yılı içerisinde 1.4 milyar yasal dijital müzik satışı gerçekleşmiş. Bunlar arasında 9.1 milyon adet satışla Lil Wayne'nin Lollipop isimli şarkısı başı çekiyor. Rakamlara bakıldığında dijital müzik piyasasının bir senede %25 artış gösterdiği görülüyor. Kriz çerçevesinde gayet yüksek bir büyüme oranı gibi düşünülse de, dijital devrim sonrasında yavaş bir büyüme hızını işaret ettiği açık.
Durum gösteriyor ki kullanıcıların yasadışı müziğe yönelmelerinin önemli bir sebebi olarak görülen yasal servislerin eksikliği, pek de inanılır değil. Kişiler hala 'ücretsiz' olan içeriğe yöneliyorlar.