emlaklik & sedatyucel

Cern'deki deney yüzünden cenevreliler yüksek dağlara kaçıyor

Kainatın sırrı ortaya çıkacak6 milyar dolarlık deney paniğe yol açtı, Cenevreliler yüksek dağlara kaçıyor http://www.haberturk.com/2008/09/10/kuturesim/cerndeneykuc.jpgDünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için bugün faaliyete geçiriliyor. Bilim insanlarının heyecanla beklediği deney, halkta paniğe

Bu konu 904 kez görüntülendi ve 7 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Cern'deki deney yüzünden cenevreliler yüksek dağlara kaçıyor

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 2 kişi oyladı ve 904 kez incelendi.


Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Cern'deki deney yüzünden cenevreliler yüksek dağlara kaçıyor

  Kainatın sırrı ortaya çıkacak6 milyar dolarlık deney paniğe yol açtı, Cenevreliler yüksek dağlara kaçıyor


  Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için bugün faaliyete geçiriliyor.

  Bilim insanlarının heyecanla beklediği deney, halkta paniğe neden oldu. Avrupa basınına yansıyan haberler göre; deneyde oluşacak karadeliklerin şehri yutmasından korkan Cenevreliler, daha güvenli olduğunu düşündükleri yüksek dağlara çıkıyor.

  Aralarında Türklerin de bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi olarak gösteriliyor.

  LHC, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edildi.

  Deney başladıktan sonra, tünel çevresinde bulunan 4 büyük algılayıcıdan ikisi Atlas ve CMS, "Higgs bozonunun izini sürecek". Bu parçacığın diğer bazı parçacıklara kütle kazandırdığı düşünülüyor. Bu deneyde Higgs bozonu tespit edilemezse teorik fizik alt üst olabilir.

  Yorumlarınızı bekliyoruz.

  e.M.R.e, WiSeWolF ve Snap bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Galiba Deney başladı veya baya bir az kaldı.Hayırlısı olsun bakalım 10 yıllık deney sonuçlanacak mı ..


  Dört temel soru

  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Rusya ve Japonya'nın da iştirak ettiği 3,76 milyar Avro'luk proje, minik parçacık fiziğinin yıllardır kafa patlattığı dört büyük soruya cevap bulmaya çalışacak. Bu sorular şunlar: Higgs bozonunu bulmak, süpersimetrinin sırrını ortaya çıkarmak, madde ve antimaddeyi anlamak ve Büyük Patlamadan hemen sonra saniyenin binde birindeki sürede ortaya çıkan şartları yeniden yaratmak.

  -Higgs bozonu: İstikrarsız karaktere sahip parçacığa, adeta "ilahi parçacık" gözüyle bakılıyor, zira birçok araştırmacı bu parçacığı teorik olarak inceledi, ama şimdiye kadar hiç kimse onu göremedi. Bozon, onu 1964 yılında "tümdengelim" (dedüksiyon) yöntemiyle ortaya çıkaran İngiliz fizikçisi Peter Higgs'in adını taşıyor. Bozonun varlığını deneyle kanıtlamak, parçacık fiziğinde bilinenleri özetleyen "standart modelin" eksik halkasını bulmak anlamına gelecek.

  Higgs bozonu, kütlenin nasıl kazanıldığının anlaşılmasını sağlayacak. Bazı parçacıkların niçin kütleden mahrum olduğu da böylelikle anlaşılabilecek.

  -Süpersimetre: Bu kavram, son yılların en esrarengiz keşiflerinden biriyle ilgili. Şöyle ki, görünen madde evrenin sadece yüzde 4'ünü oluşturuyor. Kainatın yüzde 23'ü karanlık madde, kalan yüzde 73'ü de karanlık enerjiden teşekkül ediyor. Bu konunun aydınlatılması; karanlık maddenin, "nötralino" adı verilen süpersimetrik parçacıklardan oluştuğunu gösterebilecek.

  -Madde ve antimaddenin esrarı: Enerji maddeye dönüşürken, bir parçacık ve zıt kutuplu elektrik yüküne sahip bir yansıması, bir başka deyişle antiparçacığı oluşuyor. Parçacık ve antiparçacık bir araya gelecek olursa birbirlerini yok ediyor ve enerji ortaya çıkıyor. Mantık, madde ve antimaddenin evrende eşit miktarda bulunması gerektiğini söylese de, antimadde nadir bulunuyor.

  -Büyük Patlamadan sonra saniyenin binde birindeki şartları yeniden oluşturmak: O sırada madde, kuark ve glüonlardan oluşan bir çeşit "yoğun ve sıcak çorba" olarak ortaya çıktı. Çorba soğuyup yoğunlaşırken, kuarklar; protonlar, nötronlar ve diğer kompozit parçacıkları oluşturdu. LHC, ağır iyonları birbirleriyle çarpıştırarak bir anlık da olsa, Güneş çekirdeğindekinden 100 bin kat daha yüksek sıcaklık elde etmeye çalışacak. Bu çarpışmalar sırasında kuarklar ortaya çıkacak. Araştırmacılar, serbest kalan kuarkların maddeyi oluşturmak için ne şekilde ve nasıl birleştiklerini gözlemleyebilecek.

  Sonssuz küçük ve sonsuz büyük

  -LHC çarpıştırıcısı "hadron" ailesinden hidrojen protonlarını, ışık hızının yüzde 99,999'uyla 27 kilometrelik tünele fırlatacak.

  -Yerin 100 metre altında saniyede 1 milyar proton çarpışması meydana gelirken, yer üstündeki 3 bin bilgisayar saniyede 100 kadar çarpışmayı analiz edecek. Toplanacak veriler, değişik ülkelerde CERN'le bağlantılı araştırma merkezlerine anında iletilecek.

  -Tünel dünyanın en soğuk "buzdolabı" olacak, zira süper iletken mıknatısları eksi 271,3 dereceye kadar soğutuldu. Eksi 273,15 mutlak sıfır kabul ediliyor.

  -Tünel boyunca sıralanan dört çarpıştırıcı devasa boyutlarda. En büyükleri Atlas, 25 metre çapında, 46 metre boyunda bir silindir. Ağırlığı 7 bin ton kadar. 3 bin kilometreyi bulan kablolarla sarmalanmış halde. Silindirin yerleştirilebilmesi için, 300 bin ton taş ve toprak kazıldı, 50 bin ton beton döküldü. Atlas, bir yıl içinde, dünyanın en büyük kütüphanesi olan Kongre Kütüphanesindeki 3 milyar kitaptakinden 160 kat fazla veri toplayacak.

  -Proton huzmesi, 10 saatte tünel içinde 10 milyar kilometre kadar yol almış olacak ki, bu, Yer'den Neptün'e gidiş geliş mesafesine eşit. Tam yoğunluğa erdiğinde, her proton huzmesi, saatte 1600 kilometre hız yapabilen bir otomobil
  için gerekli enerjiyi üretir hal gelecek.

  -Çarpışmalar 14 "tera elektron volt" enerji ortaya çıkaracak. Bu, çok yoğun enerji demek. Bu sayede bir an için de olsa, Güneş'tekinden 100 bin kat fazla sıcaklıklar elde edilebilecek.
  WiSeWolF, DaRk LoRD, Snap ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 3. #3

  Standart

  ne yalan söyliyeyim bende çok tedirginim
  Bülent bunu beğendi.

 4. #4

  Standart

  Türk Fizik Derneği Başkanı’na göre kara delik senaryoları sadece fantezi.

  Ayrıca bu deney Big Bang'i değil bu patlamının sonrasını yeniden canlandıracak.

  Böyle bir açıklama yapılmış sanırım tedirgin olmaya gerek yok.
  e.M.R.e bunu beğendi.

 5. #5

  Standart

  Tedirgin olunmamasına yönelik açıklamalar yapılmasına rağmen,Cern'de çalışan bir bilim adamı bu tarz sorular karşısında çok küçük de olsa böyle bir sorun(kara delik) ile karşı karşıya kalınabileceğine dair bir açıklama yapmıştı.Sanırım haber kanallarından birinde çıkmıştı bu abi.
  Bülent bunu beğendi.

 6. #6

  Standart

  Dün CNNTürk de adamlar baya bir konuştu bu konu hakkında..Yani bu konunun içinde olan Türk Bilim Adamları .Tehlike görmüyorlar konu üzerinde sadece başarısızlıklık olabilir bu da sadece bir ihtimal.Bir de İnligiz astrofizikçi Stephen Hawking de şöyle bir yorum yapmış galiba "BAHSE GİRERİM HIGGS PARÇACIĞINI BULAMAZLAR"..yani tehlike durumu değil de başarısızlık durumu olarak belki sonuçlanabilir..
  Bülent bunu beğendi.

 7. #7

  Standart

  zaten her zaman bu tür spekülasyonlar olur. bir grup tehlike var der diğer grup korkulacak bişey yok der. ben günlerdir bu deneyi bekliyordum ve hala deney devam etmekte. ikinci proton parçası henüz salınmadı. salındığı takdirde deney gerçekleşecek ve günler sürebilecek bir gözlemle sonuçlar elde edilecek. Yaşasın Bing bang
  Bülent bunu beğendi.

 8. #8

  Standart

  herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını açıkladılar...zaten yerin 100 metre altında yapmaları da bunun göstergesi...

  ayrıca 1994 te bulunan www nun yerini 14 yıl sonra atıyorum ccc alabilirmiş...

  bence gerekli bir proje..helal olsun.
  Bülent bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Becaus Of You | Senin Yüzünden | E-Kart |
  Konu Sahibi amazon Forum E-Kartlar | E-Cards
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Şubat.2011, 14:33
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ocak.2011, 10:44
 3. CERN'deki deneyde 'anti-madde' elde edildi
  Konu Sahibi BarışBey Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Kasım.2010, 14:08
 4. CERN'deki deney Kuran'ın da emri
  Konu Sahibi MaGiCMeRT Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Eylül.2008, 12:21
 5. Kene yüzünden okul 2 gün tatil edildi
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2008, 14:03