Daha önceki yıllarda çevreci taşıt olarak piyasaya sürülen elektrikli bisikletler şimdilerde artan petrol fiyatlarından yaka silken sürücülerin gözdesi haline geldi.

ABD'de petrolün galon fiyatı 4 doları aşınca ve sürücüler kontak kapatıp araçlarını elden çıkarmaya başlayınca alternatif ulaşım araçları yollarda yüzünü göstermeye başladı. Bir kaç yıol önce 'çevre dostu' taşıt olarak piyasaya sürülen elektrikli bisikletler, şimdilerde en fazla kullanılan araçlardan biri haline geldi.
Şehiriçinde kullanıma uygun olarak geliştirilen elektrikli bisikletler yolda giden araçların gerisinde kalmıyor. Amerikan Bisikletçiler Derneği, 2006'da 6 bin adet elektrikli bisiklet satıldığı, 2007'de bu rakamın 7 bine ulaştığını açıkladı. Dernek, bu yılki ekektrikli bisiklet satışlarının 7 bini aşacağını tahmin ediyor.
Yüksek petrol fiyatları nedeniyle aracını garaj çekip elektrikli bisiklet alan New Yorklu Honora Wolfe çevre dostu olan ve aynı zamanda aylık benzin masraflarını sıfıra indiren elektrikli bisikletiyle ilgili şunları söyledi:
"Bu bisikleti ilk olarak çevre dostu olduğu için almıştım. Bu yıl arabamın aylık benzin masrafı bizi olumsuz etkilemeye başlayınca işe gidip gelirken hobi aracı olarak aldığım elektrikli bisikleti kullanmaya başladım İşe giderken hem temiz hava alıyorum, hem de benzin kullanmıyoruz."
İki tekerlekli bisikletten bir farkı olmayan çevre dostu ulaşım aracı şarjla çalışıyor. Bisikletin mekanizması selenin altında konumlandırılmış.
New York'ta elektrikli bisiklet satışı yapan Bert Cebular,"Bu yıl elektriklibisiklet satışlarım yüzde 50 oranında arttı. Petrol fiyatlarındaki artış insanları böyle ulaşım araçlarına yöneltiyor. Elimizde ekeltrikli bisiklet kalmayınca insanları bekletmek durumunda kalıyoruz. Satışların gelecek yıllarda daha da artacağını düşünüyorum" dedi.
Yetkililer, ekeltrikli bisikletin geleceğin ulaşım aracı olduğunu, trafik ve akaryakıt maliyetlerinin ise bu araca olan ilginin temel nedeni olduğunu söyledi.
Avrupa'da bir kaç yıldır yaygın olarak kullanılan elektrikli bisikletlerden geçen yıl Hollanda'da 89 bin adet, Almanya'da ise 60 bin adet satıldı. Bu araçlar artık ABD'nin de popüler ulaşım aracı haline geldi.
Hibrid bir aracın çalışma sisteminin esas alındığı elektrikli bisikletler, petrol ve gıda fiyatlarının vurduğu Amerika'da 2 bin 500 (yaklaşık 3 bin YTL) dolara satılıyor.