Dünyanın en büyük hacker konferansı DefCon'da, akıllı telefonların ne kadar güvensiz olduğunu göstermek için hevesli acemilere akıllı telefon kırdırıldı.


Yıllık "hacker" toplantısı DefCon'un en renkli olayı bu yıl da "Wall of Sheep" ("Alık Duvarı") oldu. Bir hacker konferansına geldiklerini bile bile cihazlarıyla rahatça binadaki ağa bağlanan safların çeşitli kullanıcı adları ve şifrelerinin teşhir edildiği büyük bir ekran olan Wall of Sheep, bu yıl "akıllı telefon" kullanıcılarının cihazlarından çalınan bilgiyle dolup taştı.
Çekirdek ekibi 10 kişiden oluşan ve "Bir tur da ben kırabilir miyim?" diyen heveslilere de fırsat verilen etkinlikte, acemiler veri ele geçirme yazılımının karşısında beş dakika durduktan sonra şifreleri nasıl da kolaylıkla ele geçirebildiklerini şaşırarak öğrendiler. İsteyenin kendisinden çalınan veriyi indirtebildiği "duvar"ın sorumlularının önünde kuyruklar oluştu.
Ancak, DefCon nasıl "h4xx0r"ların ne kadar "l33t" olduklarını kanıtlamaları için bir eğlence değilse, o şifreler de sahipleriyle dalga geçmek için çalınmıyor. "Bir musibet bin nasihatten yeğdir," prensibiyle hareket eden güvenlik uzmanları, "Akıllı telefonlara sıradan tüketici elektroniği muamelesi yapılıyor, ancak bunlar güçlü bilgisayarlar ve kişisel bilgilerinizi içeriyorlar. Üstelik işletim sistemlerinin dış saldırılara karşı doğru düzgün bir güvenlik önlemi yok." diyor. Bilgisayar kullanıcılarının tanımadıkları ağlarda çok daha temkinli hareket ettiğini farkeden uzmanlar, pek çok iPhone kullanıcısının ise "Ağlara otomatik bağlan" seçeneğini etkinleştirdiği için konferansa girer girmez bütün bilgilerini çaldırdığını belirterek, iPhone kullanıcılarını özellikle bu konuda uyarıyor.