Maden Tetkik ve Arama (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğünün diri fay hatlarına yönelik olarak yürüttüğü çalışmalarda, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ ve Hakkari’nin eski bir denizin açılma ve kapanma bölgesinde yer aldığı belirlendi. Maden Tetkik ve Arama (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, hazırladıkları bazı haritalar için diri fay hatlarında çalışma yaptıklarını söyledi.

MTA’nın yıllar öncesinde yaptığı bazı araştırmalarda Anadolu’daki fosilleri kıstas alarak çalışma yaptıklarını belirten Yunus Ay, şunları söyledi: “Bu fosiller yolu ile bir bölgenin deniz mi kara mı olduğu belirleniyor. Volkanik ya da magmatik özellikleri olan bölgeler belirleniyor. Malatya’da ve Anadolu’nun birçok yerinde 30 milyon yıl öncesinden kalan ‘numulit’ adı verilen fosillerle 65 milyon yıl öncesinden kalan ‘rudist’ adı verilen fosiller var. Bu ‘rudist’ fosilleri özellikle Hekimhan ve Kuluncak bölgesinde yaygın. ‘Numulit’ de Yeşilyurt ilçesi ile TOKİ’nin bulunduğu mevkideki kayaçlarda var. Bunlar balıktan büyük canlılar. Köpek balığının ilk örnekleri ya da ilk nesilleri.”

Malatya’daki en eski fosilin Pütürge ilçesinde bulunduğunu belirten MTA Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, bu bölgede orojonez depremler nedeniyle fosillerin ezildiğini ve tanımlanmasının zorlaştığını söyledi. Malatya’nın güneyinin Arap coğrafyası özelliği taşıdığını belirten Ay, şu bilgiyi verdi: “Malatya’nın güneyi, daha genç bir zaman diliminde oluşmuş. Kuzeyi ise Avrasya coğrafyasının özelliklerini taşıyor ve daha yaşlı. Bunun nedeni de kuzeyde orojonez yani yükselme oluşmuş olması, dağ kuşaklarının olması.” Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ ve Hakkari’nin bulunduğu bölgenin adı Neotetris (Akdeniz’in eski adı) olan eski bir denizin kapanma bölgesi olduğunu bildiren Ay, “Bu bölge yaklaşık 75 milyon yıl önce trias denen zaman diliminde açılıyor ve okyanus oluşuyor. 5 milyon yıl önce de ortamiyoses denen zaman aralığında kapanıyor ve deniz şu anki Akdeniz’e çekiliyor. Bu bölge Neotetris’in güney kolunu oluşturuyor” dedi. Ay, Malatya’da ve Anadolu’da köpek balığı büyüklüğünde balık fosili olmasına karşılık, yaklaşık 65 milyon yıl önce yaşadığı ve yok olduğu belirtilen dinozor fosilinin bulunmadığını kaydetti.