Futbol oynamak beyne zararlı mı?

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda, futbol oynayanların Motor Nöron hastalıklarına yakalanma riskinin artabileceği iddia edildi.

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda, futbol oynayanların Motor Nöron Hastalıklarına yakalanma riskinin artabileceği iddia edildi.
İngiltere’nin ünlü bulvar gazetesi The Sun’ın haberine göre, Londra King College’ta yapılan bir araştırma, futbol oynamanın beyne olumsuz etkileri olabileceği sonucunu ortaya çıkardı.

Habere göre araştırmacılar, üç amatör futbol oyuncusunun 50’li yaşlarında beyin hastalıkları yaşadığını buldu. Araştırmacılar bunun üzerine İngiltere Futbol Federasyonu’ndan, oyuncuların tıbbi kayıtlarını istedi.
Araştırmanın başında bulunan Dr. Ahmed El-Çelebi, İngiltere’de her yıl 100 bin kişide sadece 2 kişinin Motor Nöron Hastalıklarına yakalandığını söyleyerek, böyle bir kümelenmenin oldukça beklenmedik olduğunu ifade etti.

Daha önce de bazı futbolcuların Motor Nöron Hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çeken uzmanlar, topa kafayla vurmanın, hastalığı tetikleyebileceğini düşünüyor.