emlaklik & sedatyucel

MİT ve Emniyet de Pardus'u kullanıyor

http://www.inndir.com:81/img/himg/113713.jpg Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri ve Maliye Bakanlığı'nın ardından Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü de Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan Pardus'u kullanmaya başladı. Microsoft şirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları olduğunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından geliştirilen Pardus yazılımıyla değiştirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara

Bu konu 681 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: MİT ve Emniyet de Pardus'u kullanıyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 681 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart MİT ve Emniyet de Pardus'u kullanıyor  Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri ve Maliye Bakanlığı'nın ardından Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü de Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan Pardus'u kullanmaya başladı.
  Microsoft şirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları olduğunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından geliştirilen Pardus yazılımıyla değiştirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen başarının ardından polis teşkilatının tamamı yüksek güvenlik sağlayan sisteme geçiş yaptı. Anadolu Pars'ı anlamına gelen Pardus uygulamasına, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde geçildi. Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamaları kaldırılarak yerine Pardus yazılım programı yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasının yanı sıra yüksek güvenlik sağlaması, ücretsiz olması ve online güncelleme imkanının bulunmasının etkili olduğu öğrenildi. Pardus, açık kod uygulaması ile ilgili kurumlara kendilerine has yazılım imkânı sunuyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen programın araştırma geliştirme ve kurum ihtiyaçlarına göre eklemeler, düzenlemeler yapılmasına imkân sağlamasının da tercih nedenleri arasında olduğu belirtildi. 1999 yılında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından alınan bir kararla kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin milli güvenlik açısından risk oluşturduğu ve bundan ötürü açık kaynak kodlu milli bir işletim sistemi geliştirilmesine karar verilmişti. Bu kararın ardından 2000'li yılların başlarında TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından özel bir proje başlatılmıştı. Tamamı Türk bilişim uzmanları tarafından üretilen yerli yazılım Pardus, ilk olarak Aralık 2005'te kullanıma sunulmuştu.
  Almanya ve Fransa'da Microsoft kamudan uzaklaştırıldı
  Microsoft'un dünyadaki en yaygın yazılım sistemi Windows'un program şifrelerini açıklamaya yanaşmaması ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teşkilatlarının Windows programlarını kullanarak elektronik istihbarat yapması, bazı devletleri tedbir almaya zorluyor. Almanya, Fransa ve Rusya'nın ardından Venezuela da geçtiğimiz ay aldığı bir kararla kamu kuruluşlarından Microsoft ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı. Bilişim uzmanları, Avrupa merkezli birçok finansal kuruluş ve şirketin de duyduğu kaygılardan ötürü Microsoft ile yollarını ayırdığına ve daha güvenli olduğunu düşündükleri "Linux'' sistemlerine geçtiğine dikkat çekiyor. Bilişim dünyasında açık kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandırılan Linux işletim sistemi, güvenli olması, program şifreleri ve diğer uygulamalarının herkese açık olması, yazılımların ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygın uygulama alanı buluyor.

  ZuZu ve YouAndMe bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Pardus bildiğim kadarıyla Linux mantığıyla çalışan ve açık uçlu olarak adlandırdığımızı yeniliklere açık bir İşletim sistemi.
  Aslında kurup denemek lazım ilk fırsatta kullanacağım. Nasıl olsa Crack derdi yok yama derdi yok tamamen yasal bir sistem. Mutlaka eksileri de göz ardı etmemek lazım.

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Şubat.2010, 21:46
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ocak.2010, 13:42
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2009, 14:59
 4. Emniyet Kemeri Nasıl Takılmalı?
  Konu Sahibi eFtiK Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 19.Ocak.2009, 00:59
 5. EMNIYET ŞERİDİ AYILARINA KÖTÜ HABER..
  Konu Sahibi FTH Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 08.Haziran.2007, 20:13