Türkiye'nin en büyük 3 bankasının sahte sitelerini hazırlayan vurguncular internette 'yemleme' adı verilen yöntemle müşterilerin şifre ve hesap numaralarını çaldı.
Geçen hafta Türkiye'nin en büyük 3 bankasının sahte sitelerini hazırlayan vurguncular internette 'yemleme' adı verilen yöntemle müşterilerin şifre ve hesap numaralarını çaldı..
Her alanda günlük yaşamı kolaylaştıran internet, kötü amaçlı ellerde tehlikeli bir silah haline dönebiliyor. Özellikle internetteki vurgun girişimlerinin hedefinde banka ve kredi kuruluşlarının müşterileri bulunuyor. Vurguncular, son olarak geçen hafta Türkiye'nin 3 büyük bankasının, sahte internet sitelerini oluşturdu. İnternette, 'balık avlama' olarak adlandırılan 'phishing' faaliyetini yürüten vurguncuların ağına düşen müşterilerden, banka hesap numaraları ve şifreleri alındı. İngilizce "Password" (Şifre) ve "Fishing" (Balık avlamak) olarak adlandırılan 'phishing' (yemleme) faaliyetini yürüten vurguncular, geçen hafta Türkiye'nin önde gelen 3 büyük bankasına saldırı düzenlendi. Vurguncular, söz konusu bankaların internet sitelerinin, birebir kopyalarını oluşturdu. Sahte internet sitesi tuzağına düşen müşterilerden, internette yapacakları işlemin türüne göre banka şifreleri, pin ve hesap numaraları isteniyor. Son derece gizli kalması gereken bilgilere ulaşıldıktan sonra ilgili müşteri, bir link aracılığıyla bankanın gerçek internet sitesine yönlendiriliyor.
ERİŞİM ENGELLENDİ
Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren ve internet suçlarıyla mücadele yürüten İnternet Güvenliği Başkanlığı ve ilgili bankalar 'phishing' saldırısından hemen haberdar oldu. Alarma geçen İnternet Güvenliği Başkanlığı, sahte sitelere erişimi engelledi. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ise banka adı vermedi.
E-Postadan bankaya erişim yapmayın
* Banka ya da kredi kuruluşları adına gelen elektronik postalar üzerinden bankanıza erişim yapmayın.
* İnternette, bankacılık işlemi yaparken bankanızın adını doğru yazdığınızı özellikle kontrol edin.
* Bankalar, e-mail atarak şifre değiştirmenizi istemez. Bu tuzağa düşmeyin.
Güvenlik toplantısı yapılacak
Yetkililer, internet yoluyla işlenen suçların takibinin önemine dikkat çekerek, 'zombi', kişisel hakaret siteleri ve diğer internet suçlarıyla etkin mücadele için en kısa sürede yasal düzenleme yapılacağını vurguladı. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada, zombi ve kişisel hakaret siteleri konularında sektör temsilcileriyle ağustos ayında bir toplantı yapılacağını söyledi.______________________________ ______________________________ ____________
Kaynak:SABAH