emlaklik & sedatyucel

Az puanla çok kazandıracak meslekler

Hem de ayda 3 bin YTL... http://haberturk.com/2008/07/20/kuturesim/paunnasd4sd4sdsd.jpg ÖSS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmeyin. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. Mesela, İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol! İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var. Mühendis, doktor, avukat, uluslararası

Bu konu 800 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Az puanla çok kazandıracak meslekler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 800 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Az puanla çok kazandıracak meslekler

  Hem de ayda 3 bin YTL...


  ÖSS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmeyin. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. Mesela, İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol!

  İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

  Mühendis, doktor, avukat, uluslararası ilişkiler uzmanı, öğretmen... Türkiye’deki her gencin hayalini bu meslekler süslüyor. Bir dershanenin yaptığı araştırmaya göre üniversite tercihlerinde ilk 3 sırayı yüzde 95 oranında bu meslekler alıyor. Gençlerin meslek seçimindeki kararını ise önemli oranda aile etkiliyor. Anne-babalar gerçekleştiremedikleri hayallerinin uygulamasını çocuklarından bekliyor. Oysa bir kişinin seçtiği veya gerçekleştirmek istediği meslek, sadece akademik yeteneğe bağlı değil. Bireyin fiziksel özellikleri, ilgi alanları, kişilik özellikleri, yetenekleri, gelecek planları, özel becerileri, sosyal etkinliklere katılımı, okul dışı yaşantısı, ailenin sosyo ekonomik ve kültürel durumu, değer yargıları gibi olgulara da bağlı. Ancak günümüzde mesleklerin cazibesi, güncel ve popüler olmasından ziyade iş bulma ihtimali ve mesleğin geleceği bir gencin en fazla dikkat etmesi gereken özelliklerin başında geliyor.

  Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) stresi bitti; şimdi sıra tercihlerde. Gençler 23 Temmuz’dan itibaren geleceklerini belirleyecek bir mesleğe adım atacaklar. Tercih kılavuzunda çok sayıda seçenek var. Ankara Ticaret Odası’nın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanarak hazırladığı “İş’te Yükseköğretim” başlıklı rapora göre her 100 yüksekokul mezunu gencin 36’sı atıl durumda. Bunların da yüzde 72’si işsiz ve iş aramaktan ümidini kesmiş gençlerden oluşuyor. Bu rapora göre 510 bin yüksekokul mezunu gençten 109 bini günlerini iş arayarak geçiriyor. 24 bin yüksekokul mezunu genç ise iş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramıyor.

  Bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. Zaman'ın haberine göre 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

  djsinek, BeRKaY ve S.E.T bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Eyvallah gerçekten çok kişiye yol göstercek bir konu

 3. #3

  Standart

  Teşekkürler Emre Yararlı bi bilgi yani ama işim olmaz

 4. #4

  Standart

  emre ellerine sağlık ben çok önce kaçırdım bu meslekleri inşaattı benim zamanımın elit mesleği eh bizde onu bitirdik ama başka iş yapıyorum tüm arkadaşlarım gibi:hımm::225:

Benzer Konular

 1. Meslekler Bölümler Rehberi (Üniversite Adayları için Vazgeçilmez bir Kaynak)
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim | Ödevler | Konular | Dökümanlar
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 16.Haziran.2010, 01:15
 2. Galatasaray 3 puanla başladı: 4-1
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ağustos.2008, 22:51
 3. Erkekleri Çekici Kılan Meslekler
  Konu Sahibi ZuZu Forum Kadının Dünyası (Burçlar, Yemek Tarifleri, Makyaj, Moda)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2008, 11:30
 4. İlginç Meslekler
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2008, 18:18