Antro Solo, güneş enerjisiyle çalışan ve saatte 240 km hız yapabilen ilk araç olacak.


Otomobil denildiğinde akla ilk gelen ülke şüphesiz Almanya. Ancak Macaristan da kendi çapında otomobil sektöründe adını duyuracağa benziyor.

Macaristan'da son aylarda hummalı bir çalışma var: Yeşil araçlar. Yeşil araçlar, doğaya minimum zarar veren, doğa dostu araçlar olarak düşünülebilir. Antro Solo isimli bu aracın, 2012 yılına kadar güneş, insan ve gaz-elektrik karışımlı aracını üreterek saatte 240 km hız yapabilmesi öngörülüyor.

Bu aracın en önemli özelliği ise fiyatı. Bu araçların benzerleri genellikle çok uçuk ücretlere sahipken, Macaristan'da geliştirilmekte olan bu yeni araca tüketiciler sadece 20,000$ ödeyerek sahip olabilecekler.

Aracın grafik tasarımcılar, çabuk ve hafif bir araç ortaya çıkarmak için üretimde karbon lifi kullandı. Antro Solo'nun ağırlığı ise sadece 272 kg. Araç hafif olduğu için yakıt tasarrufu da maksimum seviyede sağlanabiliyor.

Tasarımcılar, bunun yanında aracın daha etkin kullanımı için, Antro Solo'nun tasarımcıları, aracın üzerine güneş panelleri yerleştirdi. Araç, bu sayede 15-25 km arasında içerisinde barındırdığı bataryalarını doldurabiliyor.