emlaklik & sedatyucel

renk körlüğü olanlara müjde

Bilindiği gibi renk körlüğü toplumda erkeklerin %8''ni kadınların %0,4''ünü etkilemektedir. Bu kişiler günlük aktivitelerinde renkleri ayıramamaktadır. CHROMAGEN filtreli özel üretilen kontak lens veya gözlük camları ile bu kişilerde %96 oranında renkleri ayırt etme de ve Ishiara testini okumakta başarı sağlanmıştır. Numaralı veya numarasız olarak uygulanabilen bu lenslerin uygulanması için 0212 293 51 38 nolu telefonumuzdan randevu alabilirsiniz. RENK KöRLüğü HAKKINDA BıLıNMEYENLER

Bu konu 1381 kez görüntülendi ve 7 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: renk körlüğü olanlara müjde

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1381 kez incelendi.


Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart renk körlüğü olanlara müjde

  Bilindiği gibi renk körlüğü toplumda erkeklerin %8''ni kadınların %0,4''ünü etkilemektedir. Bu kişiler günlük aktivitelerinde renkleri ayıramamaktadır. CHROMAGEN filtreli özel üretilen kontak lens veya gözlük camları ile bu kişilerde %96 oranında renkleri ayırt etme de ve Ishiara testini okumakta başarı sağlanmıştır.
  Numaralı veya numarasız olarak uygulanabilen bu lenslerin uygulanması için 0212 293 51 38 nolu telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.  RENK KöRLüğü HAKKINDA BıLıNMEYENLER

  Görme organımız olan göze giren uygun dalga boylarındaki ışık enerjisi, öncelikle gözün mercek sistemi tarafından görme reseptörlerinin yoğun olarak bulunduğu gözün retina kısınma odaklaştırılır. Burada reseptör hücreleri tarafından oluşturulan aksiyon potansiyelleri de göz sinirleri yoluyla beyindeki görme merkezine iletilir. Sonuçta da görme merkezi tarafından yorumlanarak algılanır ve böylece görme olayı tamamlanmış olur.

  Görme reseptörleri, ışık enerjisinin belli dalga boylarına duyarlıdırlar. Başka bir deyişle ışığın belli bir dalga boyu, o dalga boyuna duyarlı görme reseptörünü uyarır ve algılanır. Işığın belli dalga boylarının belirli reseptörleri uyarması, o reseptörün ihtiva ettiği görme pigmentinin ışık absorbsiyon karakteristiği ile ilgilidir. Görme reseptörleri başlıca iki ayrı grupta incelenirler. Bunlardan çubuk şeklinde olup gece görmekten ve karanlığa'', aydınlığa adaptasyondan sorumlu olanlar "basil", koni şeklinde olup görme keskinliği ve renk görmeden sorumlu olan reseptörler ise, "koni" reseptörleri diye isimlendirilirler.

  Renk görme ile ilgili olan koni reseptör hücrelerinin algıladıkları ışık dalga boyları ölçülmüştür. Sonuçta bu konilerin her birinin görme spektrumunda yer alan renklerden yalnızca bir tanesinin görülmesiyle ilgili oldukları bulunmuştur. Bu üç koni tarafından algılanan renklere üç temel renk denilmektedir. Bu temel renkler KIRMIZI, MAVı ve YEşıL''dir. Bu üç koni hücresinin ışık dalga boyu absorbsiyon eğrileri önemli ölçüde birbirlerini örterler. Bundan dolayı da görülebilir ışık dalga boyları birden fazla koniyi uyarırlar. Aynı dalga boyu tarafından uyarılan 2 ayrı cins koni hücresinin değişik ölçülerde gönderdiği aksiyon potansiyellerinin beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu, çeşitli renklerin ayırt edilmesi mümkün olmaktadır. Başka bir deyişle görme spektrumunda yer alan ve normal insan tarafından ayırt edilebilen 180 ayrı rengin tamamı renk görme ile ilgili 3 ayrı renk konisinin değişik oranlarda uyarılması ile gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak örneğin, sarı renge ait 5800 A boyundaki dalga boyu, kırmızıya (6500-7500 A) ve yeşile (5000 A) duyarlı reseptörleri birlikte uyararak, sarı renk duyusunun oluşmasını sağlayabileceği gibi kırmızı ve yeşil temel renklerinin karışımı da aynı renk duyusunu oluşturabilmektedir.

  Beyaz ve siyah rengin algılanması: Beyaza uyan dalga boyunda ışık yoktur. Beyaz ışık duyuşu yeşil, kırmızı ve mavi renk konilerinin birlikte uyarılması île oluşmaktadır. Siyah renk duyuşu ise, ışığın yokluğunda oluşan bir algıdır. Fakat pozitif bir algıdır. çünkü körler siyah rengi de görememektedirler.

  Normal bir insanın renk görmesi, üç ayrı cins koni hücresinin uyum içinde çalışmasıyla olmaktadır. Bu tür normal görüş "trikromat" renk görme olarak vasıflandırılmaktadır.

  Eğer bir kimse renk görmede yalnızca iki koni hücresine sahipse ve bu iki koni hücresiyle algılanabilen renkleri ve onların karışımlarını görüyorsa, bu şekilde renk görmeye &quot;dikromatik&quot; renk görme veya dikromatik renk körlüğü denilmektedir. Bu durumdaki kişilerde renk görme ile ilgili olan bir koni şeklinin yokluğu düşünülmektedir. &lt;.script type=&quot;text/java script&quot;&gt;<!--
  D(["mb","

  Bir koni çeşidinin bulunmadığı dikromatik renk körlüğü, yok olan pigmentle ilgili olarak,

  - kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;PROTONOPIA&quot; kırmızı renk körlüğü,

  - mavi renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;TRITANOPIA&quot; mavi renk körlüğü,

  - yeşil renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;DEUTERANOPIA&quot; yeşil renk körlüğü denilmektedir.

  Örneğin, kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı protonopia durumunda sadece koyu kırmızı renk algılanamaz. Kişinin gördüğü renkler koni hücreleri ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımıyla görülen renklerdir. Yeşil ayrımı yapan ye-şile duyarlı konilerin bulunmadığı deuteronopiada ise, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görülür. Yeşil renk ayırt edilemez.

  Yalnızca tek renk konisinin bulunup, iki renk koni-sinin olmadığı renk görme ise, &quot;monokromatik&quot; renk görme veya monokromatik renk körlüğü olarak isimlendirilmektedir. Örneğin; yalnızca mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin bulunup kırmızı ve yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumda kişi, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemez. Görme spektrumu ile ilgili olarak yalnızca mavi ve sarı renkleri algılayabilir. Kırmızı ve yeşil renklerin göremediğinden dolayı bu tıp renk körlüğüne kırmızı - yeşil renk körlüğü de denilmektedir.

  Anopia: Renk görme ile ilgili her üç koninin de bulunmadığı durumdur. Bu durumda tam renk körü olan kişi yalnızca siyah beyaz olarak görür. Bazı insanlar ise, ''trikromat'' olmakla birlikte renk ayırımları zayıftır. Bu durum, ''renk görme bozukluğu'' (anomalısı) olarak isimlendirilir. Bu şekildeki renk körlüğüne tam renk körlüğünden daha seyrek rastlanılır.

  RENK KÖRLÜğÜ KALITIMI

  Renk görme bozuklukları seks kromozomları ile resesif olarak nesilden nesile geçmektedir, ilgili genin kalıtımla geçişini X kromozomu sağlar. Erkeklerde XY kromozomu, kadınlarda ise, XX kromozomu olduğun-dan ve genin özelliğinin resesif olmasından dolayı, erkeklerde mevcut bir X kromozomunda kadınlarda ise, her iki X kromozumunda bulunmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülmektedir.",1]
  );
  //-->

  Bir koni çeşidinin bulunmadığı dikromatik renk körlüğü, yok olan pigmentle ilgili olarak,

  - kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;PROTONOPIA&quot; kırmızı renk körlüğü,

  - mavi renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;TRITANOPIA&quot; mavi renk körlüğü,

  - yeşil renge duyarlı koni hücreleri yoksa, &quot;DEUTERANOPIA&quot; yeşil renk körlüğü denilmektedir.

  örneğin, kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı protonopia durumunda sadece koyu kırmızı renk algılanamaz. Kişinin gördüğü renkler koni hücreleri ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımıyla görülen renklerdir. Yeşil ayrımı yapan ye-şile duyarlı konilerin bulunmadığı deuteronopiada ise, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görülür. Yeşil renk ayırt edilemez.

  Yalnızca tek renk konisinin bulunup, iki renk koni-sinin olmadığı renk görme ise, &quot;monokromatik&quot; renk görme veya monokromatik renk körlüğü olarak isimlendirilmektedir. örneğin; yalnızca mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin bulunup kırmızı ve yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumda kişi, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemez. Görme spektrumu ile ilgili olarak yalnızca mavi ve sarı renkleri algılayabilir. Kırmızı ve yeşil renkleri göremediğinden dolayı bu tıp renk körlüğüne kırmızı - yeşil renk körlüğü de denilmektedir.

  Anopia: Renk görme ile ilgili her üç koninin de bulunmadığı durumdur. Bu durumda tam renk körü olan kişi yalnızca siyah beyaz olarak görür. Bazı insanlar ise, ''trikromat'' olmakla birlikte renk ayırımları zayıftır. Bu durum, ''renk görme bozukluğu'' (anomalısı) olarak isimlendirilir. Bu şekildeki renk körlüğüne tam renk körlüğünden daha seyrek rastlanılır.

  RENK KöRLüğü KALITIMI

  Renk görme bozuklukları seks kromozomları ile resesif olarak nesilden nesile geçmektedir, ilgili genin kalıtımla geçişini X kromozomu sağlar. Erkeklerde XY kromozomu, kadınlarda ise, XX kromozomu olduğun-dan ve genin özelliğinin resesif olmasından dolayı, erkeklerde mevcut bir X kromozomunda kadınlarda ise, her iki X kromozumunda bulunmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülmektedir.
  Erkeklerin % 8''inde, kadınların % 0,4''ünde renk görme ile ilgili bir bozukluk vardır. Yeşil renk görme bozukluğu (anomalısı) en sık görülen durumdur. Bundan sonra görülme sıklığı itibarıyla yeşil renk körlüğü, kırmızı renk körlüğü ve kırmızı renk görme bozukluğu gelmektedir.

  Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamakla birlikte renk körlüğünün taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yansı da renk körü olarak doğmaktadır.

  RENK KöRLüğüNüN TEşHıSı

  Renk körlüğünün açığa çıkarılması ve ayrıca renk körlüğü veya renk görme bozukluğunun tipinin belirlenmesine yarayan pek çok test vardır. Teşhiste en kolay yol, renkli iplikleri karıştırıp, şahıstan renkleri gruplandırarak ayırmasının istenmesidir. Renk görme ile ilgili problemi olanlar, bu işlemi beceremezler. Teşhiste ayrıca ishihara ve Stilling levhaları da kullanılmaktadır. Bu levhalar renkli noktalardan yapılmıştır. Renkli noktaların içine ise renk körlüğünü veya renk görme bozukluklarım ortaya çıkaracak şekilde özel olarak renkli sayılar, şekiller veya harfler yerleştirilmiştir. Renk görme problemi olan kişiler bu harf, şekil veya sayıları ayırt edememekte; böylece teşhis konulmuş olmaktadır

  ALINTIDIR....


  Edited by - iMMoRTaL on 28/04/2006 11:23:39


 2. #2

  Standart

  değişik bir bilgi nasıl bişi acaba renk körü olmak

 3. #3

  Standart

  valla bende merak ediyorum.. ilginç olmalı
  bilgilendirme için sağol emeğine sağlık iMMoRTaL


  Edited by - ICE_MAN on 05/05/2006 23:00:16

 4. #4

  Genel Yönetici

  Standart

  aslında orta okulda göstermişlerdi bize cam gibi bişi vardı renkleri secemiyorduk.. ama ne???

 5. #5

  Standart

  eline sağlık bilgilendirme için

 6. #6

  Standart  Hiç yaşamadım yaşamak da istemem biz arkadaşları kandırdık az kalsın inanıyordu


 7. #7

  Standart

  bu renk körlüğü yani siyah beyaz görmekle alakalı bi film vardı sanki bi arkadaşım bahsetmişti adını bilen varmı

 8. #8

  Standart

  Allah kimseye vermesin ne kadar kötü

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ocak.2011, 10:17
 2. Sinirleri Sağlam Olanlara Süper Oyun
  Konu Sahibi BadBoy034 Forum Yarışmalar, Flash, Animasyon ve Oyunlar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 13.Nisan.2010, 22:28
 3. ==> Bu bir renk ihLaLi <==
  Konu Sahibi HiLaL Forum Resimli Şiirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Haziran.2008, 18:55
 4. Gülmeye Gereksinimi Olanlara Ilaç:))
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2008, 16:18
 5. Hotmail Halen 2MB olanlara:)
  Konu Sahibi CaSh Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2006, 02:02