Antalya’da yaşayan bir Japon yazarın hayatını çekmek üzere kente gelen Japonya’nın ünlü TV5 ekibi, Antalya’da çay ocağından içecek istemek için kullanılan diyafonu ülkelerindeki televizyon programında tanıttı.

Antalya’da yaşayan Japon Yazar İkumi Nonaka’nın Türklerle diyaloğunu ve yaşam şeklini tanıtmak amacıyla Antalya’ya gelen Japon TV5 ekibi, çekimlerden sonra dinlenmek üzere Nonaka’nın Kaleiçi semtinde bulunan iş
yerine gitti. Burada dinlenirken, elindeki çay tepsisiyle iş yerine gelen çaycıyı gören ve şaşıran Japon ekip, çayın diyafonla ısmarlandığını öğrendi. Televizyon ekibi, bunun üzerine diyafonun Türkiye’deki kullanımıyla ilgili bir çekim yaptı. Japon televizyoncular, ülkelerine döndüklerinde, çektikleri bu görüntüleri, ünlü Japon oyuncu Miki Maya, manken Kumika Akae ve komedyen Hidetoshi Nakayama’nın da aralarında bulunduğu konuklara izletti. Yaklaşık iki saatlik program boyunca hem Japon Yazar İkumi Nonaka’nın yaşamından kesitler sunuldu, hem de diyafonun Türkiye’de ne için kullanıldığı sorgulandı.

Japon Yazar İkumi Nonaka, Japon kültüründe çay ısmarlamak gibi bir geleneğin olmaması nedeniyle Japonların bu konuya büyük ilgi duyduklarını söyledi. Program boyunca mankenlere ve izleyicilere "Diyafonun Türkiye’de niçin kullanıldığı ve ne işe yaradığının" sorulduğunu belirten Nonaka, program sonuna kadar diyafonun Türkiye’de niçin kullanıldığının bilinemediğini ifade etti. Nonaka, programda mankenlerin diyafonu, "Zil, yemek ısmarlamak için kullanılan bir cihaz veya müzik çalan alet olarak" kullanıldığını söylediklerini kaydetti.

Yayınlanan programın hem tanıtım hem de ilginç konuları ele alma özelliği bulunduğunu da vurgulayan Nonaka, "Programın yayınlanmasından sonra internetten ulaşan onlarca kişi Türkiye’yi merak ettiklerini söylediler. Özellikle Antalya’nın tarihi hakkında programda çeşitli bilgilere yer verilmesi Türkiye’ye olan ilgiyi artırdı" diye konuştu.

Japonların iki saat boyunca diyafon aletini ve Kaleiçi esnafının nasıl çay söylediğini kameraya çektiğini kaydeden çaycı Mehmet Ünlü de "Japonlara diyafonu ilk kez biz tanıttık. Diyafonun Türkiye’de ne için kullanıldığını bilmiyorlarmış" dedi.

Japonların ilgisi karşısında şaşırdığını da belirten Ünlü, Japon ekibin, kendisine, "Neden herkesin ayağına çay götürüyorsun? Onlar gelip çay ocağından neden almıyorlar?" diye sorular sorduklarını da kaydetti.