IT güvenlik uzmanları istenmeyen e-mail (spam)'da hızlı bir artış gösteren Rusya'nın ABD'den sonra tüm düya bilgisayar ağına spam mail bulaştıran ikinci ülke olduğunu söyledi. Tüm spam maillerin üçte biri ABD ve Rusya'dan kaynaklanıyor. Türkiye'de en çok spam mail yayan 12 ülkenin yer aldığı listede altıncı sırada.

SophosLabs küresel spam yakalama ağı Rusya'da bulunan bilgisayarlardan yayılan spam maillerde hızlı bir artış olduğu uyarısında bulundu. Tüm spam maillerin yüzde 21,3'ü ABD'den kaynaklanırken, yüzde 8,3'ü de Rusya'dan kaynaklanıyor. Çin, Brezilya ve Güney Kore'den sonra da Türkiye yüzde 3,8'le altıncı sırada yer alıyor.

Sophos güvenlik uzmanı Carole Theriault yaptığı açıklamada, "Spam neslinin en kirli iki ülkesi ABD ve Rusya. Dünya e-mail trafiğinin üçte birini bu iki ülke kirletiyor. Bu ülkelerde bulunan bilgisayarlar yeterince güvenlik önlemleri alınmamış. Hackerlara kolaylıkla sisteme girip spam yaymalarına izin veriyor." dedi. Avrupa ve Asya ülkeleri spamdan korunma konusunda diğer bölgelere göre daha başarılı.

Tüm dünyada yaygınlaşan internet ve iletişim ağı ile birlikte spam maillerde kullanıcıların en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Gelişmelere göre spam mailleri değiştiren hackerlar geçen hafta en çok mortgage krizi ile ilgili spam üretmiş. ABD'den geçen hafta yayılan spamların yüzde 10'unu bu krizle ilgili. Bir kaç ay önce de internet üzerinden reklam amacı taşıyan istenmeyen e-mail gönderen bir kişi 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

En fazla spam mail yayan 12 ülke

1. ABD: yüzde 21.3

2. Rusya: yüzde 8.3

3. Çin: yüzde 4.2%

4. Brazilya: yüzde 4.0

5. Güney Kore: yüzde 3.9

6. Türkiye: yüzde 3.8

7. Italya: yüzde 3.5

8. Polonya: yüzde 3.4

9. Almanya: yüzde 3.2

10. İspanya: yüzde 3.1

11. Meksika: yüzde 3.1

12. İngiltere: yüzde 2.5

Diğer ülkeler: yüzde 35.7