emlaklik & sedatyucel

kadının hası böyLe oLur..

Kadının Hası Böyle olur … Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum... Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda...Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? Solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu? çevremde gördüğüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hoşuma giden özelliklerini ekledim. Gözlerimi kapadım,

Bu konu 1052 kez görüntülendi ve 5 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: kadının hası böyLe oLur..

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1052 kez incelendi.


Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart kadının hası böyLe oLur..

  Kadının Hası Böyle olur …

  Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum... Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda...Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? Solaryuma girmeye, çıplak
  gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu?

  çevremde gördüğüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hoşuma giden özelliklerini ekledim. Gözlerimi kapadım, Osmanlı zamanından kalma, hani şu afet-i devran denen kadınları düşündüm. O nasıl bir cazibedir ki, peçelerin ardından bile erkekleri aşık eder.

  Bir Fransız kadınının zarafetini düşündüm sonra, bir ıspanyol kadınının ateşini ve bir Türk köylü kızının tazeliğini.

  Kadının güle benzemesi gerektiğine karar verdim sonunda. Kadının hası güle benzer. Rengiyle, kokusuyla, dikeniyle. Açın televizyonu, bir tane gül görüyor musunuz?

  Kadının hası... Kadının hası yumuşak başlı olmaz, ama ağırbaşlı ve sıcak olur. Ağırbaşlılıktan kastım, sıkıcılık değil elbet. şımarıklığın da hakkını verir.

  Ağırbaşlı tebessümleri olur bir de. Kadın yüzü dediğin mahkeme duvarına
  benzemeyecek. Bu tebessümler sevgidir. Yumuşacık bir sevgi olur kadın yüreğinde. Kim olursa olsun, ne yaşamış olursa olsun.

  Erkeğini dizine yatırıp saçlarını okşamayı bilir gerçek bir kadın.
  Kadının hası nerede, nasıl davranacağını bilir. . ınsanların içinde kapris yapmaz, hır çıkarmaz; ama gerçek bir Osmanlı kadını gibi, adabıyla, raconuyla istediğini alır. Dırdır etmez. çok konuşup, baskı yapıp erkeği bezdirmez. Yüz göz olmaz kadının hası. Bazen öyle bir bakar ki, hele bir de bazen öyle bir susar ki, bin tümceye bedeldir bu
  bakmalarla susmalar. Bu kadın üzülmeyi de bilir, ağlamayı da, kızmayı da. Ama üzmemek lazım, ayrıca kızdırmaya da gelmez.

  Gerçek bir kadın ezik durmaz. Kambur yürümez, dimdik durur. Kendine saygısı, güveni vardır. erkeğine can yoldaşı olur,destek olur, onu dinlemeyi bilir.

  Bazen utangaç olur, bazen ürkek. Soğuktan ya da yalnızlıktan korkabilir kadın. Aptal olmaz gerçek bir kadın. Bön bön bakmaz adamların suratına. Hülyalı bakışları da olsa, zihni uyanık olur.

  Hüznü, gökten deli deli yağan yağmur gibi olur, saçlarından akar. Neşesi ise öyle renkli, öyle dağınık; saçları savrulur. Kahkahaları vardır bu kadının, çın çın eder odaların duvarlarında.

  Sesi güzel olur kadının, biraz buğulu...arada bir pencereye yaslar başını, sokağa dalıp gider, bir şarkı söyler. Olgunluğuyla şaşırtır erkeği. Bazen de öyle çocuk olur, öyle sağlam saçmalar ki, yine, yine şaşırtır onu.

  Sıkmaz kadın, bunaltmaz, yaşa yaşa bitmez. Huzur verir varlığıyla.
  ıçmesini de bilir kadının hası. Bazı akşamlar anason kokulu tüter sofrasının sıcağı. ıçli bir türkü dinler bazen, üşür, sırtına hırkasını alır. Konuşurken insanın yüzüne bakar kadın. Kibirli olmaz.

  Kültürsüz olmaz. Bomboş olmaz kafası. Dünyanın, ülkenin olaylarını bilir, anlar, söyleyecek sözü vardır. kişiliklidir. Beceriklidir. Tırnağı kırılınca üzülür, üzülür işte, profesör de olsa, sultan da olsa,
  boksör de olsa üzülür.

  Gerçek bir kadın hiçbir zaman reklam panolarındaki kızlara benzemez. Etini teşhir etmez. Fosforlu bir taş gibiliği yoktur onun, loş bir cazibesi vardır. albenisi metrelerce öteden çarpar adamı. Ne kadar örtüneceğini, ne kadar açılacağını, yerine ve zamanına göre bilir. Gerçek bir kadın Paris podyumlarında yürüyen, 17. yüzyılın vebalı kadınları
  gibi mankenlere benzemez. Uzun saçları vardır kadının. Yumuşak olur, güzel kokar. Kadının hası saçlarını ne zaman toplayacağını, ne zaman salacağını bilir. Kadına yaraşmaz soğukluk. Gerçek bir kadın göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. Havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler.


  Kadın korunmayı sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. Erkekler korumayı severler, ama yine de güçsüz, zavallı kadınlardan hoşlanmazlar.Güçlü kadından ise çekinirler, ona yanaşamazlar. Kadının hası bu dengeyi
  kurmayı bilir; gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz.


  Has kadına naz da yakışır, kapris de. öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker. Gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur

  Can DüNDAR


 2. #2

  Standart

  wışşşşşş 3. #3

  Standart

  wissss mı one oluyo kız sen bole zor moderator olursun bıraz sakın oturaklı bırı ol bakım:d san guvenıyom ben

 4. #4

  Standart

  efet ya haklısın seni örnek almalıyım dimi

 5. #5

  Standart  kadının hasını anladık. peki bunları hak eden bir adam ,erkeğin hası kaldımı ki.
  bana bu yazıda sanki herzaman ki gibi kadından çok şey beklenip, erkekten hiçbirşey anlamı çıkıyormuş gibi geliyor.
  ve kadını,tv de görünen birkaç kişiyle yorumlamak Açin televizyonu, bir tane gül görüyor musunuz?
  demek ne kadar doğru?
  biraz feminen yaklaşıyor olabilirim.ama bu kadın modelini ortadan kadıran da , erkek egoizminin ağırlığıdır.Biz, modern olucaz ,özgür olucaz diye mahkeme duvarı gibi suratla gezmeyi tercih etmek istemezdik.ama toplumdaki yerimiz hala erkeğin 3 adım gerisinde durmakta.hala eşit değiliz ve bu erkekler tarafından kabul görmüyor.
  Burda anlatılan bu kadın modelinin neden artık görülmediğini de açıklamak gerekir bence, yani birazda karşı cinsin etkisinden söz etmeliydi.yorumunu kendi etrefındakiyani medyada bilinen bayanlara sitem adına da yapmış olabilir tabiki.canDüNDAR a bu yazıdaki eleştirim de bu.
  buraya ekleyen ve bu bölüme emek veren bayan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

  saygılarımla..


 6. #6

Benzer Konular

 1. Modifiye dediğin böyle olur
  Konu Sahibi Snap Forum Resimler
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 12.Ocak.2010, 10:33
 2. Arkadaş Dediğin Böyle Olur... Mu ?
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Resimler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 23:01
 3. Böyle ehliyet sorusu olur mu?
  Konu Sahibi *Cadıcık* Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2008, 01:04
 4. tabure dediğin böyle olur ...mu?
  Konu Sahibi TaRCıN Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 16.Ocak.2007, 21:22
 5. Böyle şaka olur mu arkadaşlar???
  Konu Sahibi SencerPasa Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 24.Kasım.2006, 10:23