emlaklik & sedatyucel

Galatasaray Arması

Akis mecmuasının 05.07.1963 tarihli nüshasından....; Yıl 1923, Galatasaray Lisesinin son sınıfı ile ondan bir evvelki sınıf elele bir okul dergisi çıkarmaktadırlar. Bu yarı mizahi, yarı ciddi derginin adı "KaraKedi"dir. Elden ele dolaşan öğrencinin,öğretmenin pek sevdiği bu derginin karikatürlerini Arif ,işadamı Tektaş ile şinasi ,Mimar ş.Reşit şahingiray yaparlar. Yazılarını da o güzelim el yazısı ile gramerci Emin Bey'in oğlu Ayetullah temize çekerdi. Her hafta iştiyakle beklenen bu dergi

Bu konu 3277 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Galatasaray Arması

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3277 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Galatasaray Arması

  Akis mecmuasının 05.07.1963 tarihli nüshasından....;
  Yıl 1923, Galatasaray Lisesinin son sınıfı ile ondan bir evvelki sınıf elele bir okul dergisi çıkarmaktadırlar. Bu yarı mizahi, yarı ciddi derginin adı "KaraKedi"dir.

  Elden ele dolaşan öğrencinin,öğretmenin pek sevdiği bu derginin karikatürlerini Arif ,işadamı Tektaş ile şinasi ,Mimar ş.Reşit şahingiray yaparlar. Yazılarını da o güzelim el yazısı ile gramerci Emin Bey'in oğlu Ayetullah temize çekerdi. Her hafta iştiyakle beklenen bu dergi şimdi mektebin müzesindedir.
  Birgün Ayetullah bu dergi için eski harflerle, içiçe bir GS, yani 'Gayın ve Sin' çizer ve sarı-kırmızıya boyar. Sonra bu resmi önce şinasi'ye sonra da Arif'e gösterir. Onlar da beğenirler. O sırada Suat Hayri üRGüPLüR (Senato Başkanı), Mehmet Osman DOSTEL (Büyükelçi), Vildan SAVAşIR, Ali Teoman Bey (Mektep Müdürü) görürler ve heyecanlanırlar. Resim çoğaltılır, önce kitaplara, defterlere çizilir, sonra da levha halinde sıralara ve sınıflara asılır.

  Bu resim artık Galatasaray'ın alameti farikası (amblemi) olacaktır...
  Dr.Namık, aşık bir Galatasaraylı idi. O tarihlerde toplanan bir kongrede bu resmi şinasi Reşit'in teklifi olarak reye koydurmak ister. Resim kongrede de beğenilir. Ne varki bu sadece lafta kalan bir tasviptir. Onu kim 'Rozet' haline getirecektir?..

  önce mektep kooperatifi işareti mektup kağıtlarına, defterlere bastırır. Sonra da 1925'te Aslan Nihat ile ömer Besim (Koşalay) ortaklaşa sahip oldukları spor mağazası adına rozet olarak hazırlatırlar.
  Bugün yakalardaki GS ' de,tıpkı ilk 'Gayın-Sin' gibi Ayet'in tertibidir.
  Ayet 1931'de, Dr.Namık ise 1933'de Galatasaraylı kuşakların kalplerine göçtüler...
  ----------------------------------
  Galatasaray Lisesi talebelerinden Ayet Emin’in çizdiği Galatasaray amblemi, eski ve yeni Türkçe şekli ile.

  Galatasaray'ın ilk amblemi, 333 şevki Ege tarafından çizildi. Bu, ağzında
  futbol topu olan kanatları gerili bir kartaldı. "Kartal", Galatasaray'lıların
  üzerinde durduğu bir amblem örneğiydi. Ancak, kartal adı benimsenmeyince, şevki Ege’nin kompozisyonu bir kenara itildi. Sonraları , GS amblemi doğdu ve benimsendi.

  Suat Başar,Galatasaray ambleminin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:

  Yıl 1923…

  O yıl biz "cinquieme" da, yani lise 1' deydik. Arkadaşlarımızdan 74 Ayetullah Emin, sıra arkadaşı şinasi (şahingiray), ile birlikte her hafta "Kara kedi" %90 nispetinde Ayet’in inci gibi el yazısı ile yazılmıştır. Ayet, bir taraftan mecmuasının yazılarını temize çekerken, bir yandan da sahifelerini ve bilhassa kapak vazifesi gören ilk sahifesini süslerdi. Bir defasında bu kapakta hepimiz basit fakat zarif çizilmiş bir "Gayin –Sin" gördük. Kırmızı Gayin' ın içine sarı bir "Sin" oturtulmuştu. Hendesi çizgilerle ve muayyen ölçülerle resmedilmiş olan bu şekil , kulübümüzün, yalnız kulübün değil, bütün Galatasaray ' lılığın remzi olacaktı. Ama, her şeyden evvel bu şekli kulübün kongresine teklif etmek lazımdı. Bu teklifi kim yapacaktı? Tasarladığımız arkadaş çekingendi ve kongre
  günü yaklaşıyordu. Nihayet o gün geldi. 1923 yılında, bir gün mektebin resim sınıfında kalabalık bir kongre toplandı. Ne ateşli, ne heyecanlı bir kongreydi o. Kimler yoktu ki? Belli ki Galatasaray yeni hamlelere hazırlanıyor, spor sahasında yeni inkilaplar yapacak, memlekette yeni çığırlar açacak. Teklifler ve kararlar bibirini kovalıyor. şinasi arkadaşımız Ayet’den "Gayin-Sin" resmini almış, kongreye teklif edecek, ama o da çekingen,arka sıralarda oturmuş bekliyor. Nihayet şinasi’nin yanında oturan Dr. Namık (Canko) merhum, söz alıp ortaya çıktı ve:
  Arkadaşlar, genç kardeşlerimizden şinasi Reşit, kongremize bir rozet şekli
  getirmiş, kulübümüzün remzi ven rozetimizin şekli olarak kabul edilmesini
  teklif ederim, dedi. Büyük bir resim kağıdına çizilmiş ve renklerimizle boyanmış "Gayin-Sin" i ortaya çıkardı. Teklif alkışlar arasında ittifakla kabul olundu. Ayet, yalnız eski harflerle "Gayin-Sin" çizmekle kalmamış, aynı uslupla bir de "GS" yaratmıştı. Bunların asılları Ayet’in şinasi’nin yardım ile çıkardığı haftalık el yazısı "Kara Kedi" mecmuasındadır. "Gayın-Sin" ilk defa 1925 de kurulan Galatasaray talebe sandığının hazırladığı mektup, kağıt ve zarflarına basıldı. Yine, 1925 de kabul edilen lise kasketine ve daha sonra lise ceketlerine işlendi. Bazı imkansızlıklar, rozetin yapılmasını geciktiriyordu. Nihayet bunu da sıra gelince, şekiller o zaman eski ıpek sinemasının kapısındaki dükkanlardan birinde Besim Koşalay ile birlikte tuhafiye mağazası açan Nihat Bekdik’e verildi. Bir aksilik eseri bunlar kayboldu. O zamanki ıdare Heyetinin bastırdığı matbualarda ve yaptırdığı rozetlerde Ayet’in eseri biraz şekil değiştirdi. GS nin yaratıcısı Ayet Emin’i 29 eylül 1931 de toprağa verdik. Dr. Namık ağabeyimiz 1933 yılında aramızdan ayrıldı. ALLAH şinasi şahingiray arkadaşımıza uzun ömürler versin. GS yi gördükçe, her üçünü hatırlar, ebediyete tevdi ettiklerimizi
  rahmetle yadederim.

  Not: Maalesef, şu tatlı anıyı bize nakleden 550 Suat Başar ağabeyimiz de
  aramızdan ayrıldı. Nur içinde yatsın...


  www.alisamiyen.net

  cemkenar ve ayhans54 bunu beğendi.

 2. #2

 3. #3

  Standart

  galatasaray arması bence güzel değişmesin

 4. #4

  Standart

  Hikayesi bile muhteşem

LinkBacks (?)

 1. , 20:47

Benzer Konular

 1. Galatasaray Müzesi
  Konu Sahibi UnS Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Haziran.2010, 23:26
 2. Benfica 0 - 2 galatasaray
  Konu Sahibi Roc72 Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Kasım.2008, 17:14
 3. Galatasaray: 3 - Panionios: 0
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 30.Kasım.2007, 16:56
 4. Galatasaray 3. Torbada
  Konu Sahibi maestro Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Ekim.2007, 03:22
 5. GALATASARAY
  Konu Sahibi bulent Forum Galatasaray-1905
  Cevap: 72
  Son Mesaj : 01.Haziran.2007, 16:42