Galatasaray, Houllier ile anlaşmak üzere..
Galatasaray'ı gelecek sezon çalıştıracak teknik adam belli oldu...

Bu sezon Skibbe ve Bülent Korkmaz'dan umduğunu bulamayan Sarı-Kırmızılı yönetim Olimpique Lyon ve Liverpool kulüplerinde teknik adamlık yapan 62 yaşındaki Gerard Houllier ile anlaşmak üzere. Başkan Adnan Polat ve yönetici Haldun Üstünel'in yaptıkları görüşmeler sonucunda Fransa'nın önde gelen teknik adamlarından Gerard Houllier'de karar kıldıkları ortaya çıktı. Sarı-Kırmızılı yöneticilerin aynı zamanda Paul Le Guen ve Joe Adriansı ile de yaptıkları görüşmeler sonrasında Houllier'nin ekonomik açıdanda en makul isim olarak önlerine çıkması sonucu diğer iki teknik adamamdan vazgeçtikleri öğrenildi. Sarı-Krmızılı yöneticilerin prensipte anlaştıkları Fransız hoca ile pazartesi günü sözleşme imzalayacakları da sızan bilgiler arasında. Başkan Adnan Polat lig bitmeden anlaşmayı açıklamanın doğru olmayacağı gerekçesiyle Sivas maçı sonrasında Galatasaray'ı gelecek sezon çalıştıracak teknik adamı duyurma kararı aldı.

2007 yılında kalp rahatsızlığı geçirdikten sonra teknik direktörlüğe ara veren Gerard Houllier iki yıldır çalışmıyor.

Kariyeri başarılarla dolu olan Gerard Houlier 1982 yılında Lens'i 1. lige çıkarıp, ardından UEFA Kupası'na katılmasını sağladı. 1985 yılında Paris Saint Germain'i tarihinde ilk şampiyonluğa taşıdı. Daha sonra Fransa Milli Takımı'nda yardımcı teknik adam olarak görev yapan Houllier, ardından Liverpool Kulübü'nde 6 yıl görev yaptı. Liverpool ile 2000-01 Lig Kupası, 2000-01 Federasyon Kupası, 2000-01 UEFA Kupası , 2002-03 Lig Kupası, 2001-02 UEFA Super Kupası, 2001-02 FA Charity Shield (İngiltere süper Kupası) kazandı. Liverpool'dan ayrıldıktan sonra Fransa ligini domine eden Olimpique Lyon ile 2006 ve 2007 yıllarında 2 şampiyonluk kazandı.

HOULLİER KENDİNE GÜVENİYOR.. ANLAŞMA BİR SENELİK..

Fransız Teknik Adamın anlaşmanın bir yıllık olmasını istedigi ve başkan Polat'a "Ben kendime güveniyorum. Eğer başarısız olursam önünüzü açmış olurum.. G.Saray'ı istediğiniz hedeflere taşıyacağıma inanıyorum. Sonra tekrar masaya otururuz" teklifinde bulununca, tek yıllık ücret ekonomik sıkıntı içindeki Galatasaray içinde son derece avantaj sağlıyordu..

Bir senelik anlaşma üzerine yapılan görüşmeler sonunda arada sadece bir kaç yüz binlik fark kaldığı ancak bunun önemli olmadığı gelen bilgiler arasında..


GERARD HOULLİER KİMDİR?

Üniversite eğitimi ile birlikte yürütülmeye çalışılan çokta parlak olmayan bir futbolculuk kariyeri ve henüz 26 yaşında başlayan teknik adamlık serüveni...


Alt Liglerde Le Touquet Athletic Club, US Noeux-les-Mines takımlarıyla gelen başarılar ardından 1982 senesinde imza attığı Lens'ı birinci lige taşıyıp UEFA Kupası'na götüren Gérard Houllier 1985 yılında PSG'nin yeni teknik direktörü olarak göreve başladı. Bir yıl sonra başkent takımını tarihindeki ilk şampiyonluğa taşıdı.

Gérard Houllier PSG'deki görevini tamamladıktan sonra 1988 senesinde Fransa Milli takımının teknik heyetine katıldı. Artık o milli takım teknik direktörlüğüne getirilen efsanevi futbolcu Michael Platini'nin teknik danışmanı ve yardımcısıydı. İsveçte düzenlenen 92 Avrupa Futbol Şampiyonası sonrası göveri Platini görevi bırakınca, Gérard Houllier tek yetkili olarak milli takım teknik direktörlüğine getirildi. Ancak takımı 94 Dünya Kupası'na götüremeyince, Fransa'da istenmeyen adam ilan edildi.Görevi bırakmasa da pozisyon değişikliğine gidildi. Sorumluluk Aime Jacquet'ye verilirken , Gérard Houllier tecrübeli futbol adamının yerdımcısı olarak görevinde kaldı. Bu birlikteliğin sonunda 1998 Dünya Kupası zaferi geldi.

Dünyas Kupası sonrası Liverpool kariyeri başladı. Roy Evans ile birlikte Ada futbolunun efsanevi takımının menajeriydi. Bu ortaklık çok kısa sürdü, Roy Evans görevini bırakınca Gérard Houllier'in tek başına sürdüreceği 6 yıllık Liverpool kariyeri başladı.Sancılı geçen iki yıllık yapılanma sürecinin ardından, yenilenen Liverpool 2000-01 sezonunda özlenen başarılara ulaştı. 3. sırada tamamlanan Premier Lig, Lig Kupası,Federasyon Kupası ve efsanevi Alaves maçı sonrası gelen UEFA Kupası zaferi. Ancak bir yıl sonra işler pekte istenildiği gitmedi Gérard Houllier için. Sezona UEFA Süper Kupası ve Community Shield (İngiltere Süper Kupası) mutluluklarıyla başlasa bile, Ekim 2001 de Leeds United ile oynan maçın devre arasında kalp spazmı geçirmesi sonucu tam 5 ay görevinden uzak kaldı.

Geri dönüşünde ise taraftarlar için daima bir soru işareti oldu. Liverpool, Fransız teknik adam önderliğinde 2003 yılında bir lig kupası daha kazansa bile kredisi yavaş yavaş tükenmeye başladı.2004 Mayıs ayında görevi bırakana dek sürekli eleştirildi.Oynattığı yaratıclıktan uzak ve defans ağırlıklı futbolu, başarısız transfer girşimleri, Fransa'dan getirilen etkisiz genç futbolcular, büyük paralar harcanarak yapılan verimsiz büyük transferler onu hedef adam yaptı.

2005-2006 sezonuna Lyon tknik direktörü olarak başladı. Fransız takımına 5. ve 6. lig şampiyonluklarını kazandırdı. Ancak Lyon Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finalden öteye gidemeyince yine Jean-Michel Aulas tarafından üstü çizildi.

Ayrıca 2007 yılında Bordeuax'nun kazandığı lig kupası finalinin ardından Gerard Houllier bir kez daha kalp krizi geçirdi.

Houllier kulüp kariyerleri dışında, 2002 ve2006 Dünya kupalarında UEFA ve FIFA teknik komitesinde görev yaptı. Fransa Futbol Federasyonu Teknik Gelişim Programının başında yer aldı.

2007 yılında Lyon'dan ayrıldıktan sonra takım çalıştırmadı.

Başarıları

Paris Saint-Germain
•1985-86 Fransa Lig Şampiyonlğu


Liverpool
• 2000-01 Lig Kupası
• 2000-01 Federasyon Kupası
• 2000-01 UEFA Kupası
• 2002-03 Lig Kupası
• 2001-02 UEFA Super Kupası
• 2001-02 FA Charity Shield (İngiltere süper Kupası)

Olympique Lyonnais
• 2005-06 French League Championship
• 2006-07 French League ChampionshipKaynak: Turkspor.net, Milliyet