İlk yarısı sakin geçen maçın ikinci devresine, Fırat Aydınus ve yardımcılarının kritik kararları ve kartları damgasını vurdu. Galatasaray'ın attığı ikinci gol öncesi, Baros topu koluyla düzeltti.
Golün iptali ve Baros'a sarı kart göstermesi gerekirdi. Yardımcı hakemi Erhan Sönmez'in de görüş alanı içindeydi. Eskişehirspor'un beraberlik golünde Murat Önür'ün vuruşu, Ümit Karan'ın bacağından sekerek gol oldu. Pozisyonda üç Eskişehirsporlu ofsayttı.
Yardımcı hakem Süleyman Özay, topun kırmızı-siyahlılardan sekerek gol olduğunu sanıp, bayrağını kaldırdı. Ancak Aydınus'un teşhisi doğruydu. Pozisyon sonrası beş Galatasaraylı futbolcuya kart göstermesi de, itirazda oyuncuların kendisine fiziksel temasta bulunmalarından kaynaklandı.
Kanımca Aydınus ikinci golün etkisinde kaldı. Pozisyondan emin olsa, Ümit Karan'ın yanına giderek topun ondan sektiğini anlatır ve itirazları engellerdi. Arda'ya kart verirken de otorite gösterisi yaptı. Futbolcu açıktaydı, uzaktan da gösterebilirdi. Eskişehirspor'un üçüncü golünde Youla ofsayt pozisyonundaydı, golün iptali gerekirdi. O kadar kart gösteren Aydınus maç devam ederken kavga eden Youla ve Hakan Balta'ya kart çıkarabilirdi.