Galatasaray, Steaua Bükreş maçıyla Avrupa'daki 209. maçına çıkmaya hazırlanıyor. Sarı-kırmızılılar, geride kalan maçlarda 75 galibiyet, 80 yenilgi alırken, 53 maçta eşitliği bozamadı.
Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçında deplasmanda Romanya'nın Steaua Bükreş takımıyla karşılaşacak Galatasaray, Avrupa kupalarındaki 209. karşılaşmasına çıkacak.

Sarı-kırmızılılar, bugüne kadar Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile Şampiyonlar Ligi'nde 132, UEFA Kupası'nda 43, Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda 32 ve Süper Kupa'da da 1 kez olmak üzere, Avrupa kupalarında toplam 208 maç oynadı.

2000 yılında UEFA Kupası ve Avrupa Süper Kupası'nı müzesine götürerek tarih yazan Galatasaray, geride kalan 208 Avrupa Kupası maçında 75 galibiyet ve 80 yenilgi alırken, 53 karşılaşmada ise eşitliği bozamadı.

Bu karşılaşmalarda rakip filelere toplam 274 gol göndermeyi başaran ''Cim bom'', kalesinde ise 308 gole engel olamadı.

ÖN ELEMELERDE RAHAT
Galatasaray, Avrupa kupalarında bugüne kadar oynadığı ön eleme turu karşılaşmalarında üstün performansıyla dikkat çekiyor.

Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçında Romanya'nın Steaua Bükreş takımıyla deplasmanda karşılaşacak Galatasaray, geçmişte oynadığı ön eleme maçlarının büyük bir çoğunluğundan yüzünün akıyla çıkmayı bildi.

Galatasaray, Avrupa kupalarında ön elemelere katıldığı 11 sezonda karşılaşmaların 10'undan zaferle çıkarken, sadece UEFA Kupası'nda 1995-96 Sezonu'nda Sparta Prag'a karşı 3-1 ve 1-1'lik skorlarla elendi.

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi eleme maçlarında hiç başarısız olmazken, tümünde hedefine ulaştı.

TOPLAM 65 GOL
Ön elemelerde bugüne dek toplam 27 maç yapan ''Cim bom'', bunlardan 19'unu kazanmayı başarırken, yalnızca 7'sinde sahadan beraberlikle ayrıldı, 1 kez yenildi.


''Cim Bom'', toplam 65 kez fileleri havalandırırken, 27 gol yedi.


TÜRK-RUMEN TAKIMLARI MAÇLARI
Rumen takımları, bugüne kadar oynanan karşılaşmalarda, Türk ekiplerine az da olsa üstünlük kurdu.


Rumen ve Türk takımları 18 kez eşleşirken, toplam ise 33 maç oynandı. Yapılan maçların 15'ini Romanya temsilcileri kazanırken, Türk ekipleri 12 galibiyet aldı, 6 maç da beraberlikle sonuçlandı.

GALATASARAY 3 MAÇ KAZANIP, 3 MAÇ KAYBETTİ
Galatasaray, Rumen takımlarıyla oynadığı karşılaşmalarda 3 maç kazanıp, 3 kez de rakiplerine mağlup oldu.

Rumen temsilcileriyle 3 kez de berabere kalan Galatasaray, oynadığı toplam 9 maçta rakiplerine 12 gol atarken, kalesinde 15 gol gördü.

Galatasaray 4 eşleşmede, sadece 1962-63 sezonunda 1-1 (D) ve 3-0'lık skorlarla Steaua Bükreş'i elerken, diğerlerinde rakiplerine elenmekten kurtulamadı.

Sarı-kırmızılılar, 1988-89 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalinde eşleştiği Steaua Bükreş ile İstanbul'da 1-1 berabere kalıp, Romanya'da 4-0 yenilerek elenmişti.

TÜRK VE RUMEN TAKIMLARININ MAÇLARI