Galatasaray'ın golcü oyuncularından Shabani Nonda, Kewell transferinin şampiyonluk ünvanını korumak adına önemli bir transfer olduğunu söyledi.

Hazırlıklarını Almanya'da sürdüren Galatasaray'ın önemli isimlerinden Shabani Nonda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yeni sezon hazırlıklarını Almanya'nın Duisburg kentinde sürdüren Galatasaray, yaptığı antrenmanla çalışmalarını sürdürdü.

Sağnak yağmur ve soğuk havada yapılan antrenmana Servet, Uğur ve Türkiye'ye dönen Serkan katılmazken, futbolcular kondisyon hareketlerinden sonra çift kale maç yaptılar.

Antrenman sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Galatasaray'ın forvet oyuncusu Shabani Nonda, yeni transfer Hery Kewell'in geçen yılki şampiyonluk unvanını korumak adına iyi bir transfer olduğunu söyledi.

Kewell'in nasıl bir oyuncu olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Nonda, ''Daha ilk haftamız. Kewell ile her geçen gün birbirimize daha çok uyum sağlayacağız. Gerek taraftarın gerekse geçen yılki şampiyonluğun korunması açısından önemli bir transfer'' dedi.

Geçen yıl sezonu sakatlıklarla boğuşarak geçirmesinin hoşuna gitmediğini anlatan Nonda, ''Bu sezon herşeyden en önemlisi benim için şampiyonluk unvanımızı korumak olacak. Amacım sayı veremesem de tabi ki fazla gol atmak ve bu anlamda takıma faydalı olmak. Şampiyonlar ligi önemli. Bir diğer amacım sezon başından sonuna kadar takımın içinde var olmak'' diye konuştu.

Takım içinde rekabetin her zaman iyi olacağına işaret eden Nonda, ''Takımda forma giymek için rekabet olması iyi. İlk kez tüm takımla antrenman yapma şansını yakaladık. Kampta herşey yolunda. Rekabet olduğunda tüm oyuncular çalışmaları gerektiğini bilir. Herkes elinden geleni yapmak için uğraşır. Takımda çok fazla oyuncu olmasının önemi yok önemli olan ilk on birin bilincinde olunması'' dedi.

Hakan Şükür'ün yokluğunda sorumluluklarının arttığını kaydeden golcü futbolcu, ''Hakan'ın yokluğunda zorluk yaşayacağımızdan bahsetmek doğru değil. Hakan kaptandı ve sahip olduğu bir karizması vardı. Ümit ve ben şimdi bundan sonrası için çalışacağız. Ümit ve ben insiyatifi ele alıp gerekeni yapmak zorundayız'' diye konuştu.

Yaser'in yetenekli ve tam bir hücum oyuncusu olduğunu ifade eden Nonda, ''Sorumluluk alma sırası Yasin'de. Bu yeteneği takım için ve kendisi için kullanmak zorunda'' açıklamasında bulundu.

Nonda Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi için her şeyden önce son eleme turunu geçmek zorunda olduğunu hatırlatarak, ''Geleceği daha sonra düşünmeliyiz. Odaklanmamız gereken önce eleme maçı. Amacımız onu geçmek olacak'' dedi.

MEHMET TOPAL: YENİDEN ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK İSTİYORUZ
Galatasaray'ın genç futbolcusu Mehmet Topal, yeni sezonda da hedeflerinin şampiyonluk olduğunu söyledi.

A Milli Takım'da sergilediği futbolla beğeni toplayan Mehmet Topal, sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinde yer alan açıklamalarında, takımdaki arkadaşlık düzeyinin çok iyi olduğunu aktararak, ''Şu an çok güzel bir ortam var. Arkadaşlık yine çok iyi. Geçen sezon yaşadığımız şampiyonluğu bu sezon yeniden istiyoruz'' dedi.

Geride kalan sezona oranla çok daha fazla tecrübe sahibi olduğunu söyleyen genç futbolcu, ''Kendime olan güvenim daha çok geldi. Milli Takım'daki başarımızın ve yaşadığımız lig şampiyonluğunun bunda büyük payı var. İnşallah ben de kazandığım tecrübeyi, özgüvenimi bu sezon takıma olumlu bir şekilde yansıtırım'' diye konuştu.

''ŞAMPİYONLAR LİGİ ŞAMPİYONLUĞU NEDEN OLMASIN?''
Mehmet Topal, Galatasaray'ın 3. ön eleme turundan başlayacağı Avrupa Şampiyonlar Ligi maçlarının kendileri için önemine değinirken, ''Artık Türk futbolunu bütün dünya tanıyor. Türk futbolcusunun artık nasıl olduğunu da biliyorlar. Şampiyonlar Ligi bizim için çok önemli. Bence Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmamamız için hiçbir neden yok. Bu arkadaşlık, bu dostluk, bu takımda olduktan sonra, hedefleri büyük koyarsak bence bunlara ulaşmamak mümkün değil'' dedi.

Yeni takım arkadaşı Kewell'a da değinen Mehmet Topal, bu oyuncunun kariyerini tartışmanın kendilerine düşmeyeceğini dile getirerek, ''Kendini kanıtlamış, Liverpool'da yıllarca oynayan bir futbolcu. Kendisi kişilik olarak, karakter olarak da gördüğümüz kadarıyla çok olumlu, iyi bir insan. İnşallah o başarıyı bizde de gösterir'' ifadelerini kullandı.

''GALATASARAY BENİM AİLEM''
Avrupa Şampiyonası'nda sergilediği futbol sonrası Avrupa kulüplerinin dikkatini çekmeyi başaran genç oyuncu, Galatasaray'ın da Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri olduğunu ve burada çok mutlu olduğunu söyledi.

Milli Takım'da iyi bir performans ortaya koyduğunu ve bu nedenle ister istemez talipleri olduğunu anlatan Mehmet Topal, ''Ben zaten her zaman söyledim, şu an Avrupa'nın en büyük kulüplerinden birinde oynuyorum. Ben Galatasaray'a gözü kapalı imza attım. 'Kaç seneymiş' diye hiçbir zaman bakmadım. Çünkü Galatasaray benim yuvam, ailem. Ben Galatasaray'da çok mutluyum. Mehmet Topal'ı Mehmet Topal yapan Galatasaray'dır. Onun için ben kulübüme çok şeyler borçluyum.

Hedeflerinin de olduğunun altını çizen Topal, "Tabii ki benim de hedeflerim var. Ben de Avrupa'da daha iyi liglerde oynamak istiyorum. Teklifler olduğu zaman elbette kulübe gelecektir. Başkanımız olsun, yöneticilerimiz olsun, tüm camiamız müsaade ederlerse, ben de Avrupa'da oynamak isterim. Ama onlar 'Kal, Galatasaray'da futbolu bırak' derlerse, gözü kapalı hiç düşünmeden Galatasaray'da mücadelemi devam ettirim'' diyerek sözlerini noktaladı.