Efes Pilsen’i bir kez daha dize getirdi, finale adını zorlanmadan yazdırdı.
Sarı lacivertliler, güçlü rakibini yarı final serisinin ikinci karşılaşmasında da Ukiç’in önderliğinde devirdi, rakibini beklemeye başladı.
FENERBAHÇE Ülker, Beko Basketbol Ligi play off yarı final serisinde Efes Pilsen’i 87-82 yenerek seride durumu 3-0’a getirdi ve finale yükselen ilk takım oldu. Kemik sesleri gelen ve son derece zorlu bir mücadeleye sahne olan maça F.Bahçe öyle hızlı başladı ki bizle birlikte Efes’in de başı döndü.
Üçlük yağmuru
Tomas ve Ukiç’in sayıları ile ilk 3 dakikada 15-2’lik üstünlük sağlayan Fenerbahçe daha sonra bu ikiliye Ömer Onan’ın da katılmasıyla rakibini üçlük yağmuruna tuttu ve ilk 5 dakikayı 21-4 önde girdi.
Ukiç sırtladı
Bu dakikadan sonra oyuna giren Jasikavicius’un inanılmaz top kayıpları ile bir anda ritmi eline geçiren Efes, Sinan Güler’in 11 sayısı ile rakibini yakaladı ve ilk periyot 27-26 F.Bahçe üstünlüğü ile sona erdi. Sarı lacivertliler devreyi de 53-43 önde tamamladı.
Üçüncü çeyrekte de üstünlüğü koruyan F.Bah-çe’de devreye giren isim bu kez Ukiç’ti. Hırvat oyuncunun gayretiyle sarı lacivertliler final periyoduna 72-60 galip başladı. Bu bölümde Jasikevicius’un oyunda olduğu anlarda baskısını arttıran Efes rakibine üst üste top kayıpları yaptırıp bitime 3 dakika kala farkı 3’e indirdi: 81-78.
Bu dakikadan sonra karşılıklı basketlerle geçen maçta Lavrinoviç’in bulduğu 4 sayı maçı F.Bahçe’ye getiren faktör oldu. Fenerbahçe karşılaşmadan 87-82 galip ayrılıp, finalde rakibini beklemeye başladı.
? HAKEMLER: Rüştü Nuran (**), Ersan Ergüler (**), Kaan Büyükçil (**)
? EFES PİLSEN: Kerem Tunçeri (**) 9, Sinan Güler (**) 11, Thornton (***) 6, Vujcic (*) 2, Kerem Gönlüm (***) 14, Cenk Akyol (*) 6, Rakocevic (*) 3, Roberts (**) 13, Ender (**) 4, Nachbar (**) 14
? F.BAHÇE ÜLKER: Ukic (***) 19, Ömer Onan (***) 17, Tomas (****) 22, Kaya (**), Oğuz Savaş (***) 14, Lavrinovic (***) 4, Jasikevicius (***) 4, May (**), Preldzic (**) 7
? 1.PERİYOT: 26-27, ? İLK YARI: 43-53 ? 3.PERİYOT: 60-72