Bilim insanları, 38.000 yıllık bir Neandertal'in genomlarını yeniden yapılandırdı. Araştırmada insan ile Neandertal DNA'sı arasında yüzde 99.9'a varan benzerlik bulundu.Araştırmacılar, 38.000 yıllık bir Neandertal'in iskeletindeki femur kemiğinden evrim tarihinin gizemli türüne ait DNA'ları tanımlamaya çalışıyor. Araştırmayı yürüten ABD'deki Lawrence Berkeley National Laboratory uzmanı Edward Rubin, prestijli bilim dergisi Science'ta yayımlanan makalesinde "DNA dizileri sayesinde, Neandertaller'in biyolojik özelliklerini çıkardığımızda, insanın atalarından ne zaman ve nasıl ayrıldıklarını da anlayabileceğiz" şeklinde yazdı. "Neandertal genetik araştırmalarında henüz yolun başındayız" diyen Rubin, Neandertal'e ait 1 milyon DNA sırasını yapılandırdı, Rubin gelecek yıllarda toplam 3.3 milyar yapıtaşının oluşturulacağını belirtti.DNA dizelerinin oluşturulması, evrimin gizemli yaratıkları Neandertaller'in saç ve göz rengi, deri biçimi, zihin ve konuşma yetileri gibi konularını aydınlatacak. Bilim insanlarının merak ettiği bir konu da, Neandertaller'in insanın genetik havuzuna katkı yapıp yapmadığı. Geçen haftalarda yayımlanan bir makalede Washington University uzmanı Erik Trinkaus, Avrupa ırklarının genetik havuzunda Neandertal kalıntıları olabileceğini savunmuştu.

DNA'LAR YÜZDE 99.9 BENZİYOR
Science dergisinde yayımlanan makalesinde Profesör Rubin, Neandertal'in genetik materyelinin aaaagenomics adı verilen bir yöntemle yeniden yapılandırıldığını belirtti. Bu yöntemde DNA parçaları, bir bakterinin içine konarak kendi kendilerine çoğalmaları sağlanıyor. Rubin'in deyimiyle bu şekilde bakteryel kapta bir DNA kümesi meydana geliyor. Rubin bu yöntemle Neandertal'in 65.250 çift DNA serisini yeniden oluşturdu. Rubin, Neandertal DNA'sı ile insan DNA'sının yaklaşık yüzde 99.5 ile 99.9 arasında benzerlik taşıdığını vurguladıBilim ekibi şimdiye dek 12 Neandertal'in mitokondrial DNA'sının (mtDNA) dizilerini yapılandırdı. Hücre çekirdeğindeki DNA'lar anneden çocuğa geçiyor ve çekirdek DNA'dan daha uzun süre dayanıyor. İlk belirlemeler Neandertaller'in insanlardan farklı olduğunu gösteriyor. İnsanoğlunun evrimsel kuzeni varsayılan Neandertaller'in nükleer DNA'sından alınan örnekler ise daha ince detayların açığa çıkmasını sağlayacak.

FOXP2 GENİ MERCEK ALTINDA
Rubin, Neandertal'in FOXP2 genini inceleyecek, zira bu genin insanın şempanzeden ayrıldıktan sonra konuşla yetisini sağladığı düşünülüyor. Tabiatiyle, konuşma yetisi göz renginden daha öncelikli bir konu. DNA'ları yeniden yapılandırılan 38.000 yıllık Neandertal, Hırvatistan'ın Vindija Mağarası'nda bulunmuştu. Neandertal'in genetik haritasının oluşturulması ve DNA'nın yeniden yapılandırılması için 5 gram'lık bir kemik parçası yeterli geliyor.

AVRASYA'DA HÜKÜM SÜRDÜLER
Bilim insanları, 500.000 yıl önce insanın atasından ayrılan Neandertaller'in Homo Sapiens'e en yakın tür olduğunu tahmin ediyor. Bu önermeye göre, insanoğlu yarım milyonluk evrimi boyunca zihinsel yetilerini sürekli geliştirerek bugüne ulaşırken, çevre uyum sağlayamayan Neandertaller zamanla yeryüzünden silindi.

Almanya'nın Leipzig kentinde bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü uzmanı Svante Paabo'ya göre, ilk Neandertaller yaklaşık 3.000 kişilik küçük bir kavimdi. Avrupa'dan Özbekistan'a yayılan kuzey Avrasya'da hüküm süren ve güçlü yapıya sahip Neandertaller, insanoğlunun en yakın insansı akrabasıydı.

İNSANLA NEANDERTAL ÇİFTLEŞTİ aaaİ
Afrika'dan çıkan modern insan ise Avrupa'ya yaklaşık 40.000 yıl önce girdi, bunu müteakip 10.000 yıl içinde Neandertaller yeryüzünden silindi. 24.000 yıllık son Neandertal izlerine İberya Yarımadası'nda rastlandı. Neandertaller'in insanların yıkıcı etkisi nedeniyle yok olduğuna dair kesin bir kanı oluşmuş değil.

ABD'li antropolog Erik Trinkaus, insanların Avrupa'ya girişiyle Neandertaller'le çiftleştiğini ve Neandertaller'in insanın genetik havuzuna katkı yaptığı fikrini ortaya atmıştı. Edward Rubin, bu fikri güçlendiren kanıtlara rastlamadığını belirtirken; Paabo, genetik katkının insandan Neandertal'e doğru olduğunu savunuyor.