emlaklik & sedatyucel

Saç telinden mikroçip

Saç telinden mikroçip ABD'de nano teknolojiyle geliştirilen ve tek bir moleküle sığdırılan bilgisayar yongası, bilim adamları tarafından tanıtıldı. Tek bir karbon nanotüpüne yerleştirilen bilgisayar devresi çalışmasının tanıtıldığı Science dergisindeki makalede, bu tasarımın bilgisayar yongalarının daha hızlanmasını sağlayabileceği belirtildi. İnsan saç telinin beşte biri genişliğinde bir yere yerleştirilen son tasarımda iki değişik aaaalden yapılan 12 transistör bulunuyor.

Bu konu 939 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Saç telinden mikroçip

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 939 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Saç telinden mikroçip

  Saç telinden mikroçip

  ABD'de nano teknolojiyle geliştirilen ve tek bir moleküle sığdırılan bilgisayar yongası, bilim adamları tarafından tanıtıldı.

  Tek bir karbon nanotüpüne yerleştirilen bilgisayar devresi çalışmasının tanıtıldığı Science dergisindeki makalede, bu tasarımın
  bilgisayar yongalarının daha hızlanmasını sağlayabileceği belirtildi.

  İnsan saç telinin beşte biri genişliğinde bir yere yerleştirilen son tasarımda iki değişik aaaalden yapılan 12 transistör bulunuyor.

  Silikondan yapılan günümüz çiplerinin azami inceliğe ve fiziksel sınırlarına ulaşmasının ardından, bilim insanları, yeni nano malzeme kullanarak, bilgisayar yongalarını hem küçültmek hem de hızlandırmak için çaba sarf ediyorlardı.

  Bilim adamlarının son olarak geliştirdiği devre tasarımıysa bilgisayarda kullanmak için değil, devrenin hızının ölçülmesi için hazırlandı.

  Dünyanın bir numaralı bilgisayar şirketi IBM uzmanlarınca geliştirilen yeni devrenin daha önce bir karbon nanotüpten yapılmış olandan 100 bin kez hızlı olduğu belirtildi.

  Yeni devre tasarımı, 1965'te çip üreticisi İntel'in kurucularından Gordon Moore'un aaaini doğruluyor. Moore Yasası olarak da bilinen öngörüde, bir çip üzerindeki transistor sayısının her iki yılda bir ikiye katlanacağı kaydediliyor.


 2. #2

  Standart

  Üstadım eline sağlık ancak başlık yanlış olmuş.

  Saç telinden mikroçip yazısını okuyunca "yuuhh bu kadarda olmaz saç telinden çip yapılmış yani bu nedektir biotech. organik-yaşayan- bir çip yapılmış" diye düşünmüştüm. Ancak yazıda hiç bu şekilde bir ifade yok. Saç teli ile çipi sadece büyüklük olarak kıyaslamış(1/5 idir diye).

  Bence başlık "saç telinden küçük mikroçip" olarak değiştirilmeli.