ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen "Deneysel Biyoloji 2006 Konferansı"nda önceki gün söz alan bilim adamları, günümüzde geliştirilen biyonik kol, bacak, göz ve kulak gibi organlarla, vücudu ağır hasar gören kişilerin eski hallerinden daha sağlıklı hale getirilebileceğini söyledi. İşte son yıllarda geliştirilen biyonik organlara birkaç örnek:


Biyonik bacak: ABD'nin California Üniversitesi'nden Doktor Homayoon Kazerooni'nin liderliğindeki ekibin geliştirdiği bilgisayar kontrollü robot bacaklar, 90 kilo ağırlığındaki bir kişiyi bile rahatlıkla taşıyabiliyor. Bacaklarını kaybeden hastalar ve yaşlılar için tasarlanan robot bacaklar, askeri alanda da kullanılacak.


Biyonik el, kol: ABD'nin Rutgers Üniversitesi'nden Doktor William Craelius'un geliştirdiği "Dextra" adlı biyonik el sayesinde, el ya da kollarını kaybeden kullanıcıların, piyano bile çalabildiği belirtiliyor. "Cyberhand" adlı diğer bir biyonik el projesiyle de, ellerini kaybeden hastalar dokunma hissini yeniden kazanabiliyor.


Biyonik göz: ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden Doktor Daniel Palanker'ın geliştirdiği "retinal proaaa", taşınabilir bir mini bilgisayar, üzerinde video kamera bulunan bir gözlük, göze yerleştirilen bir pil ve ışığa duyarlı bir çipten oluşuyor.


Biyonik kulak: Almanya'daki Saarland Üniversitesi'nden Profesör Werner Nachtigall ve Doktor Stefan Launer'in geliştirdiği yeni teknikte, sesleri algılayan bir çip, kulağın arka yüzeyine yerleştiriliyor. Bu çip, kulağın içine nakledilen bir alıcıya radyo sinyallerine çevirdiği sesleri iletiyor......eski bir haber...