Diplomanız sahte olabilir


İngilizlerin ciddi yayın kuruluşu BBC’nin bir araştırması İngiltere’de üniversite adı altında geçersiz diplomalar veren birçok kuruluşun olduğunu ortaya çıkardı. ‘Sahte üniversite' kurbanlarından biri olarak gösterilen Suna Kolda'nın Hindistan'ın Kalküta kentinden özel bir üniversitede 1 yıllık eğitim için Londra'ya geldiği, internette fotoğrafını gördüğü muhteşem kampus yerine, Doğu Londra’daki bir semtin arka sokaklarında, eski bir binaya sıkışmış fakülteyle karşılaştığı belirtildi.
Hintli kız, itiraz edip, ödediği 4 bin 500 sterlinin iade edilmesini istemesine rağmen bu reddedildi. Öğretim yılını tamamlayan Suna Kolda'ya verilen diplomanın, İngiltere'de tanınmadığı, paravan bir şirket olan ‘Irish International University' tarafından verildiği saptandı.
BBC, İngiltere'de hiçbir işe yaramayan diplomalar veren buna benzer yüzlerce, hatta binlerce üniversitenin bulunduğunu, sadece Londra'da bunlardan çok sayıda bulunduğunu ortaya koydu.
Bu alandaki en eski kuruluşlardan biri olan ‘Irish International University'in 7 yıl önce kurulduğu, binlerce mezun verirken öğrencilerin büyük bölümünün Hindistan, Pakistan ve Nijerya'dan geldiği saptandı.
Buraya gelen öğrencilerin büyük bölümünün, bağlantı kurduğu üniversitenin internet sitelerinin ‘ikna edici' olmasının etkisiyle kolay kandırıldığı bildirildi.
Üniversitenin onursal başkanı, Herbert Jeffrey Vular, yaptıkları işin insanları kandırmak olduğunu inkar etmeyerek, “Üniversitenin internet sitesi yanıltıcı. Bunu kabul ediyorum. Değiştirmelerini de defalarca söyledim. Ama şunu da unutmayın: Bu insanlar diploma sahibi oluyorlar ve gerçeği bilmedikleri sürece de mutlular. Mutlu oldukları sürece ne fark eder ki?” diye konuştu.
Buckingham Üniversitesi’nden Prof. Geoffrey Alderman, İngiltere'de eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin, üniversitenin gerçeği ile sahtesini nasıl ayırt edeceğine ilişkin ülkede tam bir kargaşa yaşandığını vurgularken şu öneride bulundu:
“Öğrencilerin yapması gereken, bakanlığın üniversitelerden sorumlu biriminin internet sitesine girmek. Bu birime elektronik postayla ulaşarak şunu sorabilirler: ‘Elinizde sahte üniversitelerin gizli bir listesi olduğunu öğrendim. Şu, şu üniversite bu listede var mı?'
Neden bilmiyorum ama, bu listeyi gizli tutuyorlar ve internet sitelerine koymuyorlar. Ama böyle bir listenin varlığını, BBC'de duyduklarını söylerlerse, belki ikna edici olabilir.”
İngiltere'de üniversite eğitimi görmeyi ancak, pek bilinmeyen bir okula başvurmayı düşünenlerin, bunun güvenilir olup- olmadığını, www . dius . gov . uk adresinden sorabileceği belirtildi.
Kaynak:Hürriyet gazetesi