emlaklik & sedatyucel

Burs Veren Kuruluşlar ! (Öğrencilerin Dikkatine !)

Burs Veren Kuruluşlar. Üniversitelerde veya ortaöğretim kurumlarunda okuyan öğrencilerin en önemli kaynaklarından biri burslardır. Özellikle yüksek öğrenim döneminde evi ile bağları koparan ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan gençler için bulunmaz bir hazinedir burslar. Evden paraistemenin zorlaştığı ve eziklik duyulduğu bu zamanlarda gelen burslar hem öğrencileri rahatlatmakta hemde ailelerin yükünü bir nebze olsun azaltmaktadır. Eylül ayı içinde öğrenciler için burs

Bu konu 1261 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Burs Veren Kuruluşlar ! (Öğrencilerin Dikkatine !)

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 1261 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Whosonline Burs Veren Kuruluşlar ! (Öğrencilerin Dikkatine !)

  Burs Veren Kuruluşlar.

  Üniversitelerde veya ortaöğretim kurumlarunda okuyan öğrencilerin en önemli kaynaklarından biri burslardır. Özellikle yüksek öğrenim döneminde evi ile bağları koparan ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan gençler için bulunmaz bir hazinedir burslar.
  Evden paraistemenin zorlaştığı ve eziklik duyulduğu bu zamanlarda gelen burslar hem öğrencileri rahatlatmakta hemde ailelerin yükünü bir nebze olsun azaltmaktadır.
  Eylül ayı içinde öğrenciler için burs başvuruları büyük önem arzeder. Kimileri yakın ve tanıdıkları araya koyar kimileri her bulduğu yere başvurur. Sonra da bitmek bilmeyen bekleme süresi başlar. Burs kazananlar öss yi tekrar kazanmış gibi sevinir kaybedenler ise zaten torpilim yoktu ki diye gerekçelere sığınır.
  Herneyse bende arkadaşlara bir nebze olsun yardımcı olabilmek amacıyla birkaç burs adresini yazacağım. Tabi ki hepsine baş vurduktan sonra.
  Hacı Ömer Sabancı Vakfı: 31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek... Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor. Tel: (0322) 363 09 88

  Kurtsan Bilim Sanat ve Eğitim Vakfı:
  Her yıl çalışkan kız öğrencilere burs veriyor. Başarılı kız öğrencilere karşılıksız ayda 100 milyon lira olarak verilen bursa başvurmak için sadece yoksul ama başarılı olma şartı aranıyor. [email protected] adresine başvurabilirsiniz.

  Türk Eğitim Vakfı: Birçok öğrenciye burs imkanı yaratan TEV, 1967'den beri 135 bin 436 öğrenciye burs vermiş. TEV burslarından faydalanmak isteyen öğrencilerin, 1-31 Ekim tarihleri arasında
  www.tev.org.tr adresinden online başvuru yapmaları ve üniversitelerine teslim etmeleri gerekiyor. Burs alacak öğrencileri TEV adına üniversiteler belirliyor. Öğrencilerin başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olması en önemli kriterlerden biri. TEV bursu almak isteyen öğrencinin başka yerden kesinlikle burs veya kredi almaması gerekiyor. Ama harç kredisi bunun dışında tutuluyor. Bursta geri ödeme zorunluluğu yok. Ancak bu durum vicdani sorumluluğa bırakılıyor. İsteyen, kendisi gibi zor koşullarda okuyanlara destek olmak için geri ödeme yapabiliyor.

  Tel: (0212) 217 58 58

  Toplum Gönüllüleri Vakfı:
  TOG'un koşulları diğer vakıflardan oldukça ilginç... En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak... Türkiye'deki 60 üniversitede ağ kuran TOG'un diğer kriteri akademik başarı... Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok.
  Tel: (0216) 321 89 88

  21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı:
  Burs koşulları Eylül ayında ilan ediliyor. Başarılı, maddi durumu iyi olmayan, Anadolu'dan İstanbul'a okumaya gelen öğrencilere öncelik tanınıyor. Vakıf, özellikle kız çocuklarına, anne-babası olmayan öğrencilere burs vermeye özen gösteriyor. Vakıftan burs alabilmek için öğrencinin bir mülakattan geçmesi gerekiyor. Burs geri ödemeli değil. 1992'de kurulan vakıf bugüne kadar 10 binin üzerinde çocuğu burs vermiş.
  Tel: (0212) 274 15 02

  İstanbul Sanayi Odası Vakfı:
  Eylül'de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor.
  Tel: (0212) 293 54 18

  Sema Yazar Gençlik Vakfı:
  Maddi durumu yetersiz ve ÖSS puanına göre başarılı öğrencilere aylık 130 YTL burs veriyor. Başvurular Eylül'de başlıyor. Öğrencinin burs alabilmesi için ilk girdiğinde üniversiteyi kazanmış olması koşulu aranıyor. Henüz belli değil ama vakfın her yıl belirlediği bir taban puanı var. Başka bir yerden burs almamak da aranan diğer bir koşul. Bursun devamlılığı öğrencinin her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Geri ödemesi yok.
  Tel: (0312) 284 44 00

  İstanbul Ticaret Odası:
  İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor.
  Tel: (0212) 455 60 52

  Sabancı Üniversitesi Yüksek Onur Bursu:
  İlk 200'e giren adaylara verilen büyük bir burs. Burs hakkı kazanan öğrenci şu imkanlardan yararlanıyor: Yıllık Öğrenim Ücreti'nin tamamından muafiyet, Yeni Teknoloji Kullanım ücretinden muafiyet (Yıllık 500 YTL), 4 kişilik yurt ücretinden muafiyet (Yurtta kalmak istemeyen öğrenciye güz ve bahar dönemlerinde 500 YTL ödeme), 9 ay boyunca ayda 250 YTL nakit ödeme, bursun devamı için yıl sonu genel ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,50 olması gerekiyor. Ayrıca her öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye ediliyor.

  Koç Üniversitesi Yüksek Başarı Bursu: ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsar. Bu öğrencilere sağlanan burs öğretim ücretini, masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 150 dolar karşılığı YTL burs desteğini, öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere 9 ay süreyle ayda 100 ABD doları karşılığı YTL ayrıca ödenir. Bütün bunlara ek olarak Yüksek Başarı Burslu öğrenciler, üniversitenin Çalışma Bursu programından da faydalanabilirler.

  Kadir Has Üniversitesi Başarı Bursu: Bu burs, ÖSS sınavında puan türlerinin ilk 2000 kişi arasına giren SAY, EA, SÖZ tercihlerinde Kadir Has'la ilgili eğitim-öğretim biriminin kontenjanının % 20'si oranında öğrencilere verilir. Bu burs öğretim ücretinin tamamının alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca bu öğrencilere, kitap giderlerini karşılamak üzere, Mütevelli Heyeti tarafından kabul edilen miktarda bir ek ödeme yapılabilir.

  İstanbul Kültür Üniversitesi: Öğrencilerinin yüzde 25'i ÖSYM tarafından yerleşiyor ve öğrenim hayatı boyunca kesintisiz burs olanaklarından yararlanıyor. Öğrencilerin toplam yüzde 44'ü yani her 3 öğrenciden 2'si burslu okuyor. Burslar başarı ve ihtiyaç bursu olarak ikiye ayrılıyor.

  Fatih Üniversitesi Maaş Bursu veriyor: 2005 ÖSS sıralamasında üniversitenin burslu programlarını tercih eden adaylardan ilk 100'e girenlere aylık 750 YTL, ilk 500'e girenlere aylık 600 YTL, ilk bine girenlere aylık 450 ve ilk 3 bine girenlere ise aylık 150 YTL karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca kitap masrafları da karşılanıyor.

  Okan Üniversitesi Onur Bursu: Okan Üniversitesi'ne yerleştirilen ve yerleştirildiği puan türünde ilk 100'e giren öğrencilere öğrenim ücretinden muafiyet yanında 9 ay süreyle aylık 500 YTL., ilk 101-500'e giren öğrencilere 400 YTL., 501-1000 arasına girenlere 300 YTL burs veriliyor.

  Bahçeşehir Üniversitesi: Öğrencilerine en fazla burs imkanı sağlayan kurum... Mütevelli Heyeti Yüksek Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 100'e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ek olarak 500 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük Onur Bursu; Y-ÖSS sonuçlarına göre Bahçeşehir Üniversitesi'nin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 101-500'e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ilaveten 400 milyon liralık burs veriliyor. Mütevelli Heyeti ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde 501-1000'e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ek olarak verilen 300 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 1001-2000'e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak verilen 200 milyon lira veriliyor. ÖSS Onur Bursu ise Türkiye genelinde ilk 2001-3000'e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak 100 milyon lira veriliyor.

  Haliç Üniversitesi Başarı Bursu: Üniversite, ilk 1000 arasında yer alan başarılı öğrencilerin 4 yıllık tüm eğitim ve öğretim masraflarını karşılıyor. Eğer öğrencinin ihtiyacı varsa yurt, yemek ve kitap bursundan da faydalanması söz konusu olabilir.

  İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye'yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

  BURS VEREN ÖZEL KURULUŞLAR
  Adana Ticaret Odası Sosyal Eğitim Vakfı, Adana'da ikamet eden, başarılı 1125 öğrenciye burs veriyor.

  Adıyaman Eğitim Vakfı, Ankara'da okuyan Adıyamanlı 40 öğrenciye burs veriyor.
  Afyon doğumlu öğrencilere burs veren Afyon Eğitim Vakfı maddi durumu yetersiz, başarılı ve okul masrafı ağır olan öğrencilere öncelik tanıyor.
  Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Türkiye'nin her yerinden yapılan başvuruları değerlendirerek, başka kuruluştan burs almayan 85 öğrenciye burs verecek.
  Ali Osman Sönmez Vakfı, tekstil ve mühendislik bölümlerde okuyan Bursa doğumlu 52 öğrenciye burs veriyor.
  Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara ili sınırlarında oturan maddi durumu yetersiz 7500 üniversite öğrencisine 8 ay boyunca 25 YTL eğitim yardımı yapıyor.
  Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı ağırlıklı olarak işletme, iktisat ve mühendislik bölümlerinde okuyan 100 öğrenciye aylık 125 YTL veriyor.
  Atatürk Vakfı İstanbul'daki devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor.
  Avni Akyol Vakfı maddi durumu yetersiz ve tercihen Düzceli üniversite öğrencilerine burs veriyor.
  Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, B.Ü. öğrencilerine başarı, gereksinim, özel burs ve yüksek lisans bursu veriyor.
  Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa'da okuyan veya Bursalı 1500 lisans öğrencisine burs veriyor.
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, her yıl 5 bin maddi durumu yetersiz lisans öğrencisine burs veriyor. GAP Bölgesi'nde hizmet veren ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) maddi durumu yetersiz 27 üniversite öğrencisine burs verecek.
  Ciner Grubu, şehit polis ve asker çocuklarına burs veriyor.
  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi maddi durumu yetersiz 100 üniversite öğrencisine dokuz ay boyunca 100 YTL burs verecek.
  Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı, ailesi Ege Bölgesi'nde ikamet eden veya Ege Bölgesi'ndeki üniversitelerde öğrenim gören 400 öğrencisine burs veriyor.
  Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir ve Bilecik doğumlu işletme, iktisat ve mühendislik öğrencilerine burs veriyor.
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 42 bin 500 öğrenciye 7 ay boyunca burs verecek.
  İstanbul Ticaret Borsası Vakfı, İstanbul ve Marmara Üniversitesi'nin İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okuyan 450 lisans öğrencisine 9 ay boyunca burs verecek.
  İTÜ Yüksek Mühendisler Birliği Vakfı, İTÜ öğrencilerine burs veriyor.
  Lions Kulüp, başarılı, maddi durumu yetersiz 230 öğrenciye burs veriyor.
  Malatya Eğitim Vakfı 800 öğrenciye burs veriyor. Bursiyerlerin yüzde 80'ini Malatya doğumlu, yüzde 20'sini Malatya'da okuyan öğrenciler oluşturuyor.
  19 Mayıs Üniversitesi Vakfı, 19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.
  Sani Konukoğlu Vakfı her yıl 1118 üniversite öğrencisine burs veriyor. Bu yıl 280 kontenjanı var. Gaziantepli şehit çocukları hiçbir koşul olmadan, bedensel sakatlığı olan çocuklarsa raporla belgeleyerek bursa hak kazanıyor.
  TÜBİTAK, ÖSS'de ilk 5 bin arasına giren ve fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, matematik, sosyoloji, ekonomi, psikoloji, felsefe, tarih bölümlerinde okuyan öğrencilere aylık 250 YTL burs veriyor.
  Türk Anadolu Vakfı, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.
  Türk Eğitim Vakfı, ÖSS'de başarılı lisans öğrencilerine burs veriliyor.
  Kanserle Savaş Vakfı, İstanbul'daki tıp fakültelerinde okuyan ikinci sınıf ve üstü öğrencilere 12 ay boyunca burs veriyor.

  BURS VEREN ÖNEMLİ VAKIFLAR

  Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı: 0212 227 52 00

  ODTÜ Geliştirme Vakfı: 0312 286 29 54

  Türk Anadolu Vakfı: 0332 236 07 97

  Boğaziçi Üniversitesi Vakfı: 0212 257 86 79

  Galatasaray Eğitim Vakfı: 0212 293 43 10

  TED Ankara Koleji Vakfı: 0312 430 31 41
  Haber: (SULTAN UÇAR-Star Gazetesi)(Alıntıdır)


 2. #2

  Standart

  Kimsenin Bursa İhtiyacı yok mu yaw :S

 3. #3
  LaPaTYa

  Standart

  mutlaka vardır bebegim güzel paylaşım teşekkürler

 4. #4

  Standart

  ellerine sağlık öğrenci kardeşlerimizin işine yarar mutlaka ah ah biz okurken nerdeydin bea bebiş

Benzer Konular

 1. Atatürk'ün Kurduğu Tüm Kurum ve Kuruluşlar
  Konu Sahibi Mysterio Forum Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 07.Temmuz.2012, 23:32
 2. Burs veren kurum-kuruluş ve vakıflar
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12.Mayıs.2012, 15:42
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 16:29
 4. Atatürk'ün Kurduğu Kurum ve Kuruluşlar
  Konu Sahibi Derya Forum Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Haziran.2008, 10:24
 5. Gönüllü Çevreci Kuruluşlar
  Konu Sahibi KayrahaN Forum Fen Bilimleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Şubat.2008, 17:19