Kadın Öğretmenlere Gardiyanlık Görevi

Kayseri Sarız İlçesi Kaymakamı Onur Yeniay´dan kadın öğretmenlere ilginç görevlendirme...

Kayseri Sarız Kaymakamı, ilçedeki kadın öğretmenleri 1 yıl boyunca cezaevinde üst araması yapmakla görevlendirdi. Öğretmenler ayaklandı, genç kaymakam ise "Karşı gelene soruşturma açarım" dedi.

"Kadın gardiyan yok" diye öğretmenlerin cezaevi açık görüşünde ´üst arayıcı´ olması istendi

Esra YAZDIǒın Haberi

ATATÜRK´ün "Yeni nesil sizin eseriniz olacak" diyerek gençleri emanet ettiği öğretmenler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nda Sarız Kaymakamlığınca cezaevinde üst aramakla görevlendirildi.

Bakanlığın Haberi Yok

UYGULAMA üzerine Türk Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı´na başvurdu.

Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu adına 8 Ekim´de verdiği yazılı yanıtta, uygulamadan bakanlığın haberdar olmadığını ortaya şöyle koydu: "Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda öğretmen kadrolarında görev yapan bayan öğretmenlerin Adalet Bakanlığı´na bağlı cezaevlerinde infaz koruma memuru ihtiyacı karşılanmadığı günlerde infaz koruma memurlarının görevlerini yapmak üzere görevlendirildiklerine ilişkin sendikanıza bilgi ulaştığından bahisle söz konusu görevlendirmeye ilişkin bilgi talebi içeren yazınız incelenmiştir. Konu hakkında somut bilgi ve belge verilmesi halinde yazınız hakkında işlem başlatılacaktır."

Uygulamanın, Milli Eğitim Bakanlığı´nın haberi olmadan îlçe Kaymakamı Onur Yeniay´ın emriyle başlatıldığı ortaya çıktı. 20 mahkûmun kaldığı cezaevinde görevlendirilen öğretmenler "Üst araması yapmak istemiyoruz" diye karşı çıkınca, Kaymakam Yeniay´ın "Hakkınızda soruşturma açarım" tehdidiyle karşılaştı.

Sarız İlçe Milli Eğitim Müdürü Veyis Doğan da okullara bir yazı göndererek, öğretmenlerin "cezaevinde üst aramakla" görevlendirildiğini bildirdi. Yazının ekindeki listede, cezaevinde görevlendirilen kadın öğretmenlerin isimleri ve hangi gün cezaevine gidecekleri bilgisi de yer aldı.

“İTİRAZ EDEMEZLER”

Sarız´da, kadın öğretmenlerin yanı sıra kadın sağlık memurları, teknisyenleri ve hemşireler de cezaevinde üst araması için görevlendirildi. Haftada bir gün (perşembe) 09.30-11.00 ve 14.00-15.30 saatleri arasında günde 3 saat cezaevinde görevlendirilen kadın memurlara mesai saatleri içinde görev yaptığı için ek ücret de ödenmiyor.

Sarız´ın 26 yaşındaki genç kaymakamı Onur Yeniay, HABERTÜRK´ün sorularını yanıtlarken öğretmenlere verilen "gardiyanlık ve üst arama" görevini doğruladı.

Yeniay, jandarma ve Emniyet´te cezaevinde görevlendirilecek kadın personel olmadığı için ilçedeki öğretmen ve hemşirelere görev verdiğini söyledi. Yeniay, itiraz eden öğretmen bulunup bulunmadığı sorusuna şu yanıtı verdi: "İtiraz edemezler.

Edenler oldu. ´Yazılı edin, ben de hakkınızda mülki amir emrine uyulmadığı gerekçesiyle soruşturma açayım´ dedim..."

“KANUNDA YERİ VAR”

Kaymakam Yeniay, "bunun öğretmenlik mesleğiyle bağdaşıp bağdaşmadığına" ilişkin soru üzerine, konuya ilişkin davalar açıldığını belirterek şunları söyledi: "Hangi memur bu işi gönüllü yapar ki.
Ben de emirleri uygulamak zorundayım.
Olaya ahlaki değerlerle bakılmasın.

Yapılması gereken bir iş var. 52 kişi görevli, haftada bir gün bir kişiye görev geliyor.
Kanunda var. Jandarma ya da Emniyet´te kadın personel yoksa kaymakam oluru ile ilçedeki herhangi bir kadın memur cezaevinde üst aramasıyla görevlendiriliyor. Şikâyet edenlere söyledim: ´Mahkemeye gidin. Beni de kurtarın.´ Burada kendileri usulsüz davranıyorlar. Onlara kanunu da gösterdim." Kaymakam Yeniay, 29 Ekim nedeniyle cezaevlerinde yapılacak açık görüşte öğretmenlerin görevlendirilip görevlendirilmediği sorusuna da "Evet görevlendirildi. Tarihleri belli" karşılığını verdi.