emlaklik & sedatyucel

Ders süreleri azalacak teneffüsler uzayacak

Ders süreleri azalacak teneffüsler uzayacak Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiyede ders sürelerini uzun, ders aralıklarım da kısa bulduğunu söyledi. Türkiyenin ders süresi en uzun ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Çubukçu, bunu değiştireceğini belirtti. Şebnem Arat'ın haberi Uzmanlar dikkat süresinin 16 ile 20 dakikaarasında değiştiğini söylüyor. Dikkati ders süresi kadar öğrencinin bulunduğu ortamın, kişilik özelliklerinin, kişinin konuya olan

Bu konu 3201 kez görüntülendi ve 7 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Ders süreleri azalacak teneffüsler uzayacak

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 3201 kez incelendi.


Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Ders süreleri azalacak teneffüsler uzayacak

  Ders süreleri azalacak teneffüsler uzayacak

  Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiyede ders sürelerini uzun, ders aralıklarım da kısa bulduğunu söyledi. Türkiyenin ders süresi en uzun ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Çubukçu, bunu değiştireceğini belirtti.

  Şebnem Arat'ın haberi

  Uzmanlar dikkat süresinin 16 ile 20 dakikaarasında değiştiğini söylüyor. Dikkati ders süresi kadar öğrencinin bulunduğu ortamın, kişilik özelliklerinin, kişinin konuya olan ilgisinin, alışkanlıklarının, gruba uyumunun, merak ve keşfetme duygusunun, öğrenmede kullanılan yöntemlerin de etküediğinin altım çiziyor.

  İlk saatlerin akademik eğitime sonraki saatlerin ise seçmeli derslere ayrılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar dikkat süresinin kişiden kişiye göre değiştiğini anlatıyor. Yeterli ders süresinin ne kadar olması gerektiğini okulların rehberlik bölümlerine sorduk.

  İşte cevapları:

  Dikkat süresi 20 dakika

  Eyüboğlu Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi Koordinatörü Didem Tangil:Öğrencilerin öğrenme hızlan ve dikkat süreleri yaş düzeyine ve bireysel farklılıklarına göre değişiyor. Yapılan araştırmalar bir bireyin dikkat süresinin ortalama 20 dakika ile sınırlı olduğunu gösteriyor. Bundan sonra ki kalan sürede öğrencinin derse karşı duyduğu ilgi, motivasyon ve sınıf içi yönetiminin etkisiyle de bu süre değişebiliyor. Ders süresinin kısa olması öğrencinin ders verimi açısından yetersiz olabiliyor. Ders süresinin uzun olması ise dikkatin dağılmasını ve konunun takip edilmesini zorlaştırabiliyor. Öğrencilerin fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarım karşüayabilmeleri için dinlenme aralıkları gerekiyor. Öğrenme sürecinin sürekliliği ve verimi açısından verilen aralıkların önemi büyük. Çünkü teneffüs süreleri öğrencilerin bir sonraki derse geçişte hazır bulunuşluklarını sağlar ve öğrenmenin pekiştirilmesine de yardımcı olur.

  Dikkat kişiye özgüdür

  Anakent Okulları Rehberlik Birimi Danışmanı Enver Bayatlı: Ülkemizde ders saati sürelerine baktığımızda öğrencinin bu sürenin tamamında dikkatini koruması kolay değil. Ancak dikkati etkileyen faktörlere baktığımızda ders saatinin süresinden başka etkili olan birçok faktör bulunuyor. Ders saati süresi kadar öğrencinin bulunduğu ortam, kişilik özellikleri, kişinin konuya olan ilgisi, alışkanlıklan, gruba uyumunun, merak ve keşfetme duygusu, öğrenmede kullanılan yöntemler de öğrenmede etkili. Dikkat ve "dikkatin süresi konusuna baktığımızda btinu sınırlandırmak ya da kategorize etmek doğru değil. Çünkü bu birçok nedenden beslenir. Dolayıyla dikkat her ne kadar genel bir kavram gibi gözükse de kişiseldir.

  Son saatler seçmeli derslere ayrılmalı

  Anabilim Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmam Tijen Koca: Her öğrencinin öğrenme hızı, stilleri, ilgi alanları birbirinden farklı. Araştırmalar, dikkat eksikliği gibi tanı konmuş kişiler haricindeki normal insanlarm bir konu üzerine en fazla 16-20 dakika yoğunlaşabüdiğini gösteriyor. Ayrıca yaşm da dikkat süresine etkisi büyük. Küçük yaştaki öğrencilerin ders süresi daha kısa olmalı. Yaş büyüdükçe ders süresi artabilir. Bütün bunlar hesaba katılarak, ilköğretim okullarımızda 40 dakika olan ders süresi 35, liselerde 45 dakika olan ders süresi ise 40 dakika olmalı. Teneffüsler de tahmini 15 dakika olarak ayarlanmalı.

  Ders programında ilk saatler akademik eğitime, somaki saatler yetenek ve seçmeli derslere aynlmah. Öğrenme durumları öğrendye hem zevk vermeli, hem de başardığını duyurmalı. Öğretmen öğrendde merak uyandırmalı. Aynı şeylerin sürekli tekrannın öğrenmede dikkati azalttığım bilmeli.

  Avrupa'da ders saatleri nasıl?

  Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Adil Türkoğlu'nun araştırmasına göre;

  ■ İlköğretim okullarında haftalık ders saati Belçika'da 28, Fransa'da 26-27, Lüksemburg'da 30 ve Portekiz'de 25-31 saat
  ■ Almanya'da haftalık ders saati, ilkokul 1. ve 2. sınıflarda 17-23, üst sınıflarda 23-27 ve orta okulda 30-32 saat
  ■ Avusturya'da haftalık ders saati, ilkokul 1. ve 2. sınıflarda 21, 3. ve 4. sınıflarda 25 ve orta okulda da 32-34 saat
  ■ Hollanda'da haftalık ders saati, ilköğretim birinci kademede 22 ve ikinci kademede 25 saat
  ■ İngiltere'de 5-7 yaş arası öğrenciler için 21 saat, 8-11 yaş için 23-30 saat, 12-16 yaş için 24 saat
  ■ İtalya'da ilk yıl haftada 27 saat, 2, yıldan itibaren 30 saat
  ■ Finlandiya'da ise haftalık ders sa¬ati 19-32 saat arasında değişiyor

  Hürriyet İK

  Umut_Dostu ve BeBeGiM bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Avrupada ki ders saatleri öylede ...
  Abrupadaki Eğitim sistemi nasıl...
  Avrupadaki okullar nasıl...
  Avrupadaki eğitim araç gereçleri nasıl...
  Avrupadaki imaknlar nasıl...
  Avrupadaki öğretmenler nasıl...
  Avrupadaki öğretmen maaşları nasıl..
  Avrupada öğretmen çalışma kosulları nasıl...
  Bunların hepsi sağlanırsa neden olmasın... Ama bi parçasını alıp getirdiğinde eğitim sisteminine sokusturmaya çalıştıgında omuyor işte...

 3. #3

  Standart

  araştırma sonuçları iyi güzel de;
  dikkat süresi 20 dakika imiş, peki; tenefüsten sonra derse adapte olması süresi ne akdar acaba_? araştıran olmuşmudur_?

  ayrıca, okuldan çok dersanede eğitim alıyorlar, bari okulları kapatıp dersnaye göndersinler.

  üstüne üstlük, çocukları herşeyde sınava tabi tutuyolar. okula girmek için sınva, çıkmak için sınav, üniversiteye girmek için sınav, sınavı kazandığından emin olmak için ayrı bir sınav, işe girmek için sınav, iş başı yapmadan önce ayrı bir sınav...

  sanırım bizlerin ne bildiğini değil, bu eğitim sistemi ile ne öğrettiklerini çözmeye çalışıyorlar anlaşılan.

  Allah velilere de öğrencilere, bu garip yeni nesille uğraşan öğretmenlere de sabır versin..

  bilgilendirme için teşekkürler kardeşim

 4. #4

  Standart

  Ders saatini azaltım az öğretmenle daha çok ders vermeyi falan düşnüyorlardır. Böylece öğretmen eksikliğini fazla maaş ödemeden gidermeyi düşünyordur bu zihniyet...
  Öğrenciler ne öğrenmiş , eğitim iyi mi kötümü bunu düşündüklerini hiç mi hiç sanmıyorum

 5. #5

  Standart

  beyler bende düşüncelerimi paylaşıyım ayvalıkta isveçli tanıdım var konuşurken mevzu okula geldi sordum sizde müfredat nasıl diye anlatmaya başladı o zaman anladım neden türkiye genelinin başarızlığını mesala bizde orta okulda yanlışım varsa düzeltin bizde 12 tane ders var onlarda 6-7 ders var bizim sistemde her şeyi bir anda öğretemeye kalkıyolar onlarda yavaş yavaş bizde tatil süreleri yaz tatili 3 ay onlarda yaz tatili 1 ay ara tatil 1 gerisini şu an hatırlamıyom anlıycanız adamlarda tam sistem oturmuş bizde bi tatil oluyo 3 ay allah aşkına 3 nedir insan 1 ay ders çalışmasın bildiği herşeyi unutur onlarda öyle değil kurmuşlar sistemi anlatmaya devam etti geldi geldi liseye bildiğiniz gibi onlarda öss falan yok lise ortalamasına göre girebileceği üniversite ve bölümleri söylüyolar dahası bu lise öğrenimi zarfında öğrencinin genel yeteneklerinide öğretemenler dikkatle inceliyo ona göre bölümleri falan söylüyo bahsettiğim şimdi kimya mühendisi olucak acıkçası baya kıskandım adamı keşke bizdede böyle olsaydı diye düşündüm ama bizdeki nufusa bak onlardaki nufusa bizim istanbul onlardan 3-4 kat nufus olarak fazla bide türkiyenin tamamını hesaba katın bizim için şuan iç zor görülüyo ama türkiyede'de üniversite sayısı hızla artıyo inşallah bizde onlar gibi oluruz yakın zamani.Ders saatinin süresi gerçekten çok önemli burada kesinlikle bakanlığı kutluyorum güzel bi tespit yapmış gerçektende insanın aktif dinleme süresi psikolojiyi bildiğim için söylüyorum en fazla 20-30 dak arası dahası artık o dersi sevip sevmediği ile alakalı umarım böyle bilimsel tespitlerin sayısı artar biz faydalanamadık ama bari bizden sonra nesil faydalanırda en azından onlar güzel bi şekilde öğretim görme fırsatına kavuşurlar

 6. #6

  Thumbs down

  Umut_Dostu Nickli Üyeden Alıntı
  araştırma sonuçları iyi güzel de;
  dikkat süresi 20 dakika imiş, peki; tenefüsten sonra derse adapte olması süresi ne akdar acaba_? araştıran olmuşmudur_?

  ayrıca, okuldan çok dersanede eğitim alıyorlar, bari okulları kapatıp dersnaye göndersinler.

  üstüne üstlük, çocukları herşeyde sınava tabi tutuyolar. okula girmek için sınva, çıkmak için sınav, üniversiteye girmek için sınav, sınavı kazandığından emin olmak için ayrı bir sınav, işe girmek için sınav, iş başı yapmadan önce ayrı bir sınav...

  sanırım bizlerin ne bildiğini değil, bu eğitim sistemi ile ne öğrettiklerini çözmeye çalışıyorlar anlaşılan.

  Allah velilere de öğrencilere, bu garip yeni nesille uğraşan öğretmenlere de sabır versin..

  bilgilendirme için teşekkürler kardeşim
  Derse girdikten sonra derse alışma süresi 10 saniye ile 1 dakika arasında değişiyor onun çok bir etkisi yok yani.
  Ders süresinden önce ne öğrettiklerine baksınlar. Biz öylesine anlatıyoruz üniversiteye gitmek isteyen dershaneye gider demek. Yani ne diyeceğini şaşırıyor insan.
  Ayrıca haftada 16 farklı ders görmek de ayrı bir konu. Ayrıca haberin sonundaki derslerin sıralanışını da 16 farklı ders verirken bile sıralayamazlar. 16 dersin 15i akademik diğeri de din kültürü dersi.
  Bundan sonrası yok yani.

 7. #7

  Standart

  Bence okullarda ki sistem memurluk sistemi gibi olmalı...

  08:00 - 17:30

 8. #8

  Standart first time fucking with viagra zx vp

  viagra bdsm women viagra viagra boner viagra cost per pill herb viagra for men buy viagra cialis viagra does it need perscription how long does viagra last roman viagra scam uncensored viagra prank https://pharm-usa-official.com - viagra samples forum.digilyze.info • Thema anzeigen - ???????? 35 ????? ??????? ???????

Benzer Konular

 1. sizce en kıl ders hangisi?
  Konu Sahibi worldoutyasin Forum CshTR.com Anketleri | Polls
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 22.Nisan.2011, 09:15
 2. Tuncay'dan İngilizlere ders
  Konu Sahibi DayLight Forum Avrupa - Bahis ve Tahminler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Mart.2008, 17:49
 3. Askerlik süreleri eşit olacak: YÖK Başkanı Özcan
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Mart.2008, 11:32
 4. Beş önemli Ders
  Konu Sahibi tarçın80 Forum Hikayeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Şubat.2008, 11:33
 5. Aslan ders verdi
  Konu Sahibi XewO Forum Milli Takim ve Diger Spor Aktiviteleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Nisan.2006, 22:08