emlaklik & sedatyucel

Eğitimde Yeni Dönem .. 13 yıl zorunlu eğitim kabul edildi !

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda, zorunlu eğitim uygulamasının 1- 4- 4- 4 şeklinde 13 yıla çıkarılması önergesi oy çokluğuyla kabul edildi. “Eğitimde 2023 Vizyonu”nun tartışıldığı 18. Milli Eğitim Şurası'nda çeşitli konuların ele alındığı komisyonların kararlarının görüşülmesine Genel Kurul toplantısında bugün de devam edildi. Genel kurula Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlık etti. Toplantıda, “İlköğretim ve Ortaöğretimin Güçlendirilmesi Ortaöğretime Erişimin Sağlanması”

Bu konu 916 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Eğitimde Yeni Dönem .. 13 yıl zorunlu eğitim kabul edildi !

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 916 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Eğitimde Yeni Dönem .. 13 yıl zorunlu eğitim kabul edildi !

  18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda, zorunlu eğitim uygulamasının 1- 4- 4- 4 şeklinde 13 yıla çıkarılması önergesi oy çokluğuyla kabul edildi.

  “Eğitimde 2023 Vizyonu”nun tartışıldığı 18. Milli Eğitim Şurası'nda çeşitli konuların ele alındığı komisyonların kararlarının görüşülmesine Genel Kurul toplantısında bugün de devam edildi.

  Genel kurula Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlık etti. Toplantıda, “İlköğretim ve Ortaöğretimin Güçlendirilmesi Ortaöğretime Erişimin Sağlanması” komisyonunda alınan kararlar görüşüldü.

  Komisyon kararı olarak Genel Kurul'a gelen ve tartışılan maddelerden biri olan “Gelişim özellikleri bakımından farklı düzeylerdeki öğrencilerin bir arada bulunmasının ortaya çıkardığı pedagojik sorunların ortadan kaldırılması için ilköğretim okullarında sekiz yıllık zorunlu eğitimin öğrencilerin yaş ve gelişim özellikleri dikkate alınarak kademelendirilmesi, fiziksel mekanların bu kademelere göre öğrencilerin ayrı alanlarda eğitim görmelerini sağlayacak biçimde bölümlendirilmesi, okulların öğrenme alanları olmanın yanında, bir kültür merkezi ve yaşam alanları olarak düzenlenmesi” önerisi Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun teklif ettiği önergeyle değiştirildi.

  1-4-4-4 FORMULÜ

  Kurulda söz alan Gündoğan, ikinci maddenin “Eğitim süreleri 1 yıl okulöncesi eğitim, 4 yıl temel eğitim, 4 yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, 4 yıl ortaöğretim olmak üzere zorunlu eğitimin 13 yıl olacak” şekilde düzenlenmesini önerdi. Bu önerge, kurulda oylanarak kabul edildi.

  Önerinin kabul edilmesine tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, bu konunun önemli olduğunu belirterek, böyle bir konuda bilimsel bir çalışma olmadan değişiklik yapılmasının önerilmesinin doğru olmadığını savundu. Adıbelli'nin oya sunulan, bu önergenin yeniden tartışılması yönündeki önerisi kabul edilmedi.

  Umut_Dostu bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Resmen oyuncağız arkadaş, mühür bende mantığıyla olmaz bu işler! O mühür birgün döner teper elbet !

 3. #3

  Standart

  bizim ülkemizde eğitim kesinlikle şart ancak şart olan eğitimin içeriği.
  13 yıl zorunlu eğitim, iyi güzel de, okulun her yıl klimasından, sandalyesine varana kadar herşeyi velilerden talep ediyorlar. okul kitapları pahalı, yetmiyor gibi, ek kitaplar zorunlu kılınıyor. bizim zamanımızda dershaneye gitmek için paşa torunu olmak gerekirdi. öğretmenlerimizin verdiği eğitim yeterdi. yatkın olduğumuz bölüme yönlendirme yaparlardı. şimdi bu işi dershaneler yapıyor, çocuklar okulda kavga ediyor-düşüyor yada bi şekilde yaralanıyor. veliye bildirme zahmetine bile girmiyorlar
  önce bu basit sorunlara çözüm üretseler, gerisi zaten kendiliğinden gelir. yazık olacak bu millete.
  bilgilendirme için teşekkürler arkadşaım

Benzer Konular

 1. Öğrencilerin 16 projesinin 15'i kabul edildi
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mart.2008, 12:40
 2. Zorunlu eğitim 6 yaşında başlasın
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Şubat.2008, 16:19
 3. Zorunlu eğitim yaşı 5'e iniyor
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Şubat.2008, 13:51
 4. Sözde Ermeni tasarısı komitede kabul edildi
  Konu Sahibi WiSeWolF Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 12.Ekim.2007, 20:30
 5. Terörle Mücadele Yasası Kabul Edildi
  Konu Sahibi YaSKoY Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2006, 17:27