emlaklik & sedatyucel

Türkçe Almanya'da 2. Yabancı Dil Oluyor | Eğitim Haberleri | 11.01.2010

http://img.haberler.com/haber/597/turkce-almanya-da-2-yabanci-dil-oluyor_2852_o.jpg Türkçe, Alman Okullarında İkinci Yabancı Dil Olarak Okutulmaya Başlanacak. Almanya'da Almanca'dan sonra en çok konuşulan ikinci anadil olmasına rağmen yeterli önem verilmeyen Türkçe, nihayet okullarda ikinci yabancı dil olarak okutulmaya başlanacak. Almanya'nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eğitim Bakanlığı başta Türkçe olmak üzere anadillerin bütün okullarda ikinci yabancı dil olarak

Bu konu 1293 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Türkçe Almanya'da 2. Yabancı Dil Oluyor | Eğitim Haberleri | 11.01.2010

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1293 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Yeni Türkçe Almanya'da 2. Yabancı Dil Oluyor | Eğitim Haberleri | 11.01.2010  Türkçe, Alman Okullarında İkinci Yabancı Dil Olarak Okutulmaya Başlanacak.

  Almanya'da Almanca'dan sonra en çok konuşulan ikinci anadil olmasına rağmen yeterli önem verilmeyen Türkçe, nihayet okullarda ikinci yabancı dil olarak okutulmaya başlanacak. Almanya'nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eğitim Bakanlığı başta Türkçe olmak üzere anadillerin bütün okullarda ikinci yabancı dil olarak verilmeye başlanacağını söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yeni yılın başlamasıyla göçmen kökenli gençlere verilen derslerde yeni bir anlayış yürürlüğe girdi. Bunda, özellikle veli derneklerinin yoğun desteğiyle anadil dersleri güçlendiriliyor." denildi.

  Anadil derslerinin okullarda yabancı dil olarak verileceğinin belirtildiği açıklamada "Realschule, Gesamtschule ve Gymnasium okullarında olduğu gibi Hauptschule okllarında da 2009/2010 eğitim ve öğretim yılında pilot proje olarak uygulanmaya başlanıyor." ifadelerine yer verildi. Anadil eğitiminin önemine vurgu yapan Eğitim Bakanı Barbara Sommer, "Bir çocuk, anadiline sadece konuşma değil, yazı dili olarak da hakim olursa ilerideki meslek ve iş hayatında da şansı artacaktır. Dil çeşitliliği kültürel bir zenginliktir ve büyüyen Avrupa'da globalleşmeyi yansıtmaktadır." dedi.

  Bakanlık, anadil dersinin ikinci yabancı dil olarak öğretilmesi için öğretmenlerin istihdam edildileceğini, bunun için Almanya'da yetişmiş olanların öncelikle tercih edileceğini açıkladı. Dışarıdan gelecek öğretmenlerde ise yeterli derecede Almanca bilgisi şartı aranacak.

  Gelişmeyi Türk eğitim uzmanları da sevinçle karşıladı. Konuyu Cihan'a değerlendiren Eğitimci Mehmet Önel, uygulamayı gecikmiş bir karar olrak değerlendirdi. Köln'de uzun yıllar anadil öğretmenliği yapan Önel, "Türkçe Almanya'daki okullarda her gün konuşulan bir dil. Bugün Almanya'da üç, Avrupa'da 6-7 milyon kişinin konuştuğu önemli bir anadil." dedi. Dünyanın 7. büyük dili olan Türkçe'nin Avrupa Diller Listesi'ne alınmamasını da eleştiren Önel, Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın konuyu Avrupa Komisyonu'na getirmesi gerektiğini vurguladı.

  KRV Veli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kadir Dağlar ise anadil Türkçe dersinin karneye işlenmediği için öğrenciler tarafından yeterince ciddiye alınmadığını söyledi. Bu teklifi kendilerinin bakanlığa 2000 yılında götürdüklerini bildiren Dağlar, Türk derneklerinin desteğiyle yaptıkları bu çalışmaların bugün bu sonuca ulaşılmasını sağladığını aktardı. Dağlar, yalnız Türk kökenlilerin değil Alman öğrencilerin de bu derse katılabileceğini ifade etti. Bu dersin alınabilmesi için sınıfta en az 15 öğrencinin bunu istemesi gerektiği gibi bazı şartların koşulduğunu söyleyen Dağlar, 'anadil' yerine 'köken dili' kavramının getirilmesinin risklerine işaret etti.

  Cihan

  İlteriş Han ve eraser bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  uzun yıllar boyunca sıkıntı çeken gurbetçi ailelerimize için de sevindirici bir haber olur umarım. son zamanlarda çoğalan diplomatik gelişmelerin bi sonucu da olabilir bu durum ama inşallah geçici olmaz.

 3. #3

  Standart

  Anadilde Eğitim . bize bastırıyodular ama kendileri yeni yeni başladı daha

 4. #4

  Standart

  iyi olmuş.

Benzer Konular

 1. Düz Liseler Anadolu Lisesi Oluyor! | Eğitim Haberleri | 07.05.2010
  Konu Sahibi Mysterio Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 06.Kasım.2010, 12:54
 2. Microsoft Office bedava oluyor | Teknoloji Haberleri | 09.04.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Nisan.2010, 17:40
 3. Ampul tarih oluyor | Teknoloji Haberleri | 18.03.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mart.2010, 12:37
 4. Dünya görünmez mi oluyor? | Teknoloji Haberleri | 27.01.2010
  Konu Sahibi Mr.MhN Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 29.Ocak.2010, 11:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2010, 18:27